Lista gadżetów przydatnych w czasie ciąży – top 10

Ciąża to wspaniały okres, który jednak – rządzi się swoimi prawami. Ubrania stają się za ciasne, łóżko niewygodne, a podróże – coraz mniej przyjemne.

kobieta w ciąży


Podziel się na


Przedstawiamy dziesięć ciążowych gadżetów, które zyskują największe uznanie przyszłych mam!

Nie będziemy tu jednak mówić o tym, co z roku na rok zalewa rynek pod znamiennym tytułem ciążowego must have, ale o tym, co przyszłe mamy rzeczywiście uznają za potrzebne i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Wydatków bowiem – zarówno w czasie samej ciąży, jak i po porodzie – jest naprawdę sporo. Dlatego naszym zdaniem – jak i większości przyszłych mam – na miano prawdziwego ciążowego gadżetu zasługuje nie to, co samo kosztuje krocie, ale raczej to, co pozwoli nam zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków. Nie znajdziecie tu więc detektorów tętna płodu czy słuchawek na brzuch. Znajdziecie za to – zresztą sprawdźcie same!

1. Poduszka ciążowa

Im większy brzuszek, tym znalezienie wygodnej pozycji do snu staje się trudniejsze. Jak wiemy, tą najbardziej zalecaną jest pozycja na lewym boku. Łatwo powiedzieć, znacznie trudniej zrobić. Co z tego, że ułożymy się w ten sposób, jeśli w ciągu nocy zmienimy pozycję co najmniej kilka razy? Na szczęście jest coś, co skutecznie nam to utrudni, a dodatkowo – ułatwi zaśnięcie w pożądanej pozycji i pozostanie w niej przez całą noc. Mowa o specjalnej poduszce ciążowej w kształcie rogala, która doskonale dopasowuje się do ciała, zapewnia oparcie dla rosnącego brzuszka oraz bolących nóg. Co ważne – gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort. Spanie na jednym boku wreszcie przestaje być koszmarem! Zdecydowany numer jeden wśród większości przyszłych mam.

2. Pas ciążowy

Jedną z ciążowych niedogodności, na którą dość często narzekają przyszłe mamy, jest oczywiście topniejąca z dnia na dzień garderoba. Wprawdzie wiele kobiet wprost nie może się doczekać kupowania ciążowych ubrań, jednak spora rzesza robi wszystko, by jak najdłużej „wbijać” się w dotychczasowe stroje. Na szczęście istnieje gadżet, który pozwoli to robić – w zasadzie przez całą ciążę. Mowa o pasie ciążowym, który doskonale dopasowuje się do rosnącego brzuszka i zakrywa to, co odkrywają przykrótkie już bluzeczki. Dzięki temu pozwala zakładać ulubione T-shirty i topy bez obawy, że nagi brzuszek niepostrzeżenie ujrzy światło dzienne. Najlepiej kupić kilka pasów w różnych kolorach, jednak podstawą będą z pewnością czarny i biały. Na internetowych aukcjach można spotkać naprawdę korzystne okazje, co sprawi, że za przysłowiowe grosze większą część naszej dotychczasowej garderoby przerobimy na wersję ciążową.

3. Spodnie ciążowe

Must have dla każdej przyszłej mamy. Chodzi o spodnie, które na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od typowych jeansów. A jednak – diabeł tkwi w szczegółach. W miejscu, gdzie zwykłe spodnie „się kończą”, te posiadają wysoką materiałową elastyczną wstawkę, która skutecznie pomieści rosnący brzuszek. Wstawka ta może w pewnym sensie zastąpić opisany wyżej pas ciążowy. Jak informują producenci, ciążowe spodnie to ta część garderoby, w którą przyszłe mamy zaopatrują się najchętniej.

kobieta w ciąży

4. Wstawka do spodni

Jest i coś dla pań, które za nic w świecie nie chcą odstawić w kąt swoich ulubionych spodni. O ile na początku można sobie pozwolić na chodzenie w dotychczasowych fasonach, z czasem okazuje się to coraz mniej wygodne, a w pewnym momencie – po prostu niebezpieczne. Noszenie zbyt ciasnych spodni powoduje ucisk na brzuch, co prowadzi do nacisku wód płodowych na dziecko. To nie wszystko – nosząc je, instynktownie spłycamy oddech, a tym samym do maleństwa dociera niewystarczająca ilość tlenu. Jak znaleźć kompromis? Pozwoli na niego specjalna wstawka do spodni, dzięki której można zakładać ulubione fasony mimo rosnących gabarytów. W internecie można nawet znaleźć specjalne zestawy, np. trzy wstawki w różnych kolorach plus regulowana elastyczna dopinka, którą zapina się spodnie lub spódnice.

5. Wstawka do biustonosza

Jak wstawiać to na całego! Kolejnym hitem wśród ciężarnych – szczególnie tych, którym w trakcie ciąży zwiększa się obwód pod biustem, są specjalne wstawki – przedłużacze do biustonosza (jedno-, dwu- lub trzyrzędowe). Dzięki nim kupowanie nowych staników może okazać się zupełnie niepotrzebne, co pozwoli naprawdę sporo oszczędzić (dobry ciążowy stanik to dość spory wydatek, podczas kiedy za przedłużacz zapłacimy kilka do kilkunastu złotych). Pamiętajmy jednak, że te ciężarne, które obserwują także znaczne powiększenie miseczek powinny rozważyć zakup specjalnego stanika – dotychczasowe mogą się okazać niewystarczające.

6. Majtki ciążowe

Kolejny bieliźniany hit, choć pomysł na niego naprawdę nie jest skomplikowany. Mowa o ciążowych majtkach z wysokim stanem, które mogą też w pewnym sensie pełnić funkcję opisanego wyżej ciążowego pasa. To znacznie lepsza alternatywa dla majtek za dużych o dwa rozmiary, które z wygodą (ani zresztą atrakcyjnością) nie mają zbyt wiele wspólnego. Ciążowe fasony są bezszwowe, co zapewnia niezwykłą wygodę, a także bezpieczeństwo – brzuszek jest dodatkowo ocieplany. Dzięki elastycznemu materiałowi przydadzą się także w pierwszych tygodniach po porodzie – maskując nieco jeszcze odstający, wracający do formy brzuszek.

7. Rajstopy ciążowe

Najchętniej wybieranymi przez ciężarne fasonami są zwiewne tuniki i sukienki. Koniecznym dodatkiem do nich – szczególnie w czasie chłodniejszych sezonów, są rajstopy. Nie warto wybierać zwykłych rajstop w większym rozmiarze, które niepotrzebnie uciskają brzuch. Znacznie lepszą alternatywą są rajstopy powstałe specjalnie z myślą o przyszłych mamach. Mają unikalną konstrukcję, która zapewnia wygodę, odciążenie kręgosłupa, a przy okazji atrakcyjny wygląd. Specjalnie wymodelowany przód stanu powiększa się wraz z rosnącym brzuszkiem, dlatego też jedne rajstopy mogą służyć przyszłej mamie w zasadzie przez cały okres ciąży! Wygodna konstrukcja pozwala na podtrzymywanie brzucha bez powodowania dodatkowego ucisku. Co więcej, rajstopy ciążowe mają tez właściwości chłodzące i poprawiające krążenie. Tymczasem – to wydatek rzędu kilkunastu złotych!

8. Adapter do pasów bezpieczeństwa

Niektóre przyszłe mamy – zarówno pasażerki, jak i kierujące pojazdem, chętnie korzystają z prawa, które mówi, że w widocznej ciąży zapinanie pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy nie jest konieczne. Warto jednak mieć świadomość tego, że niezapięte pasy to ogromne ryzyko, na które narażamy nie tylko siebie, ale i nasze dziecko. Jednak zwykłe pasy bezpieczeństwa to wcale nie lepsze rozwiązanie – w czasie zderzenia czy ostrego hamowania mogą one wywierać zbyt duży nacisk na brzuch mamy, a i to może być przyczyną tragedii. Jak znaleźć kompromis między wygodą a bezpieczeństwem? Pozwala na to specjalny adapter do pasów dla kobiet w ciąży – pozwala on zapiąć pasy w taki sposób, by nie uciskały brzucha zarówno w czasie jazy, jak i w przypadku ewentualnej kolizji. W internecie można go kupić już za około 80 zł, nie wspominając o aukcjach, na których mamy odsprzedają używane przez siebie, a prawdopodobnie zupełnie niezniszczone pasy.

kobieta w ciąży

9. Dzienniczek ciąży

Chodzi o specjalny notatnik-organizer, w którym można zapisywać w zasadzie wszystko, co związane z ciążą: terminy wizyt i badań, tygodnie ciąży, dolegliwości, zażywane leki, wagę, ruchy dziecka… I nie chodzi wcale o to, że w czasie ciąży nasza koncentracja spada i notatki zapisywane naprędce na samoprzylepnych karteczkach giną niczym kamfora, ale raczej o to, że kiedyś miło będzie sobie przejrzeć te dziewięć miesięcy raz jeszcze – na spokojnie. To więc nie tylko nieoceniona pomoc na co dzień, ale i cenna pamiątka na przyszłość. Dzienniczki ciążowe są zazwyczaj bardzo ładnie wydawane, dlatego mogą być świetnym pomysłem na prezent dla przyszłej mamy, kiedy z reguły nie mamy pojęcia co podarować w czasie spotkania – coś dla mamy czy raczej dla dziecka? Tymczasem – to prezent zdecydowanie dla obojga.

10. Pufa/fotel typu fatty

Z pewnością go kojarzycie, bo to mebel chętnie wybierany do domowych salonów nie tylko w czasie 9-ciu szczególnych miesięcy. Mowa o dość dużym gabarytowo fotelu, który – z uwagi na to, że jest bardzo elastyczny, można formować na różne kształty. Dzięki temu może służyć zarówno do siedzenia, jak i leżenia, a nawet jako mebel ogrodowy. To jednocześnie najpopularniejszy fotel relaksacyjny w Polsce – jego specyficzny kształt i wielkość sprawiają, że ból pleców spowodowany przeciążeniem kręgosłupa staje się znacznie mniej uciążliwy.

Dzięki swojej prostej konstrukcji idealnie przylega do pleców, usztywniając i odciążając kręgosłup, podczas gdy żaden tradycyjny mebel nie jest w stanie zapobiec tym dolegliwościom. Co ciekawe, fotele fatty lub podobnego typu produkty są popularnym narzędziem ćwiczeń w szkołach rodzenia oraz znajdują zastosowanie na nowoczesnych oddziałach położniczych – stosuje się je jako siedzisko przy porodach naturalnych.