Majówka z maluszkiem – jak się przygotować

Zaczął się długi weekend majowy – szkoda by było nie wykorzystać tej okazji, aby wyjechać z dziećmi za miasto.

dziewczynka pływa w basenie


Podziel się na


Wyjazd z małym dzieckiem to niełatwe przedsięwzięcie, dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Tegoroczna majówka to aż 4 dni wolne od szkoły i pracy – dni, które mamy okazje spędzić z całą rodziną. Warto wykorzystać te wspólne chwile w ciekawy sposób i wybrać się z najbliższymi na niezapomnianą wycieczkę. Można dzieciom pokazać wspaniałe polskie zamki i twierdze, wybrać się na spacer po górach czy na rejs po mazurskich jeziorach – w naszym kraju pełno jest interesujących, malowniczych miejsc i lokalnych atrakcji, które na pewno przykują uwagę maluchów. Można także wybrać się do rezerwatów przyrody czy parków narodowych, w których można znaleźć rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt.

Wyjazd z maluchem to dla każdego rodzica trudne zadanie, poprzedzone długimi godzinami przygotowań i zmartwień, aby o niczym nie zapomnieć. Dla wszystkich mam i tatusiów przygotowaliśmy krótki poradnik, o czym należy pamiętać przed wyjazdem z małym dzieckiem.

Nieprzewidywalna pogoda

W pierwsze majowe dni pogoda jest jeszcze nieprzewidywalna i bardzo szybko piękne słońce może zmienić się w ulewny deszcz, zwłaszcza, jeśli planujemy wyjazd w góry. Dlatego pakując ubranka maluszka przygotujmy się na różne warunki atmosferyczne. Schowajmy do walizki zarówno koszulki z krótkim rękawem, sukienki i przewiewne spodenki, jak i ciepłą bluzę, kurtkę i szalik.

Ach, te komary

Po zimie można łatwo zapomnieć o plagach komarów, które potrafią dać się we znaki nie tylko dorosłym, ale też dzieciom. Warto zaopatrzyć się w bezpieczne dla dzieci środki przeciwko tym insektom, aby rodzinna majówka nie kojarzyła się maluchom wyłącznie z bolącymi śladami po ukąszeniach. Przydadzą się też preparaty kojące skórę po ugryzieniach owadów – przezorny zawsze ubezpieczony!

Zestaw małego alergika

Maj to również czas pylenia wielu drzew i krzewów – jeżeli dziecko jest alergikiem, koniecznie musimy mieć przy sobie leki przepisane przez lekarza specjalistę.

dziewczynka w rękawkach w basenie

Ochrona przed słońcem

Wyjątkowo wrażliwa skóra maluszka jest podatna na poparzenia słoneczne, dlatego lekarze zalecają, aby ograniczyć przebywanie w mocno nasłonecznionych miejscach (szczególnie między godziną 11 a 15) i każdorazowo stosować krem z filtrem. Ponadto bardzo istotna jest ochrona główki i oczu dziecka. Nie wszystkie dzieci lubią nosić okulary przeciwsłoneczne, więc warto zaopatrzyć się w bawełnianą czapeczkę z daszkiem lub rondkiem, dzięki czemu oczy dziecka pozostaną poza zasięgiem promieni słonecznych. Najmłodszym dzieciom przyda się czapeczka, która osłania także kark (np. w ofercie marki YO!), ponieważ ta część ciała jest najbardziej podatna na poparzenia.

Lokalna żywność

To, że rodzice są entuzjastami regionalnych potraw nie znaczy, że zasmakują one również dzieciom (zwłaszcza niejadkom). Smak zmienia się z wiekiem i jeszcze nie raz będą miały okazję do spróbowania oscypka czy żurku. Pamiętajmy więc, by wybierając się na wycieczki, mieć przy sobie przekąskę dla malucha – nie zawsze będziemy mieć możliwość zaopatrzenia się „po drodze” w sprawdzone produkty które lubi nasze dziecko.

Ulubiona zabawka

W nowych miejscach maluszki nie zawsze czują się pewnie. Dlatego nie zapomnijmy spakować ulubionych zabawek, które szczególnie mogą pomóc w ułożeniu dziecka do snu. Niejeden maluch traktuje również ulubionego misia jako przyjaciela i chciałby razem z nim dzielić swoje przeżycia. Schowajmy więc pluszaka do plecaka – niech zwiedza razem z nami!

Przed wyjazdem warto również przygotować dziecko do podróży. Opowiedzmy mu, gdzie pojedziemy i co zobaczymy. W ten sposób maluszek będzie podekscytowany wycieczką i z niecierpliwością jej wyczekiwał.

Udanej majówki!