Maluszek pod kontrolą – do czego podłączony jest wcześniak w szpitalu?

Na oddziale, na którym przebywają wcześniaki, znajdziemy wiele urządzeń, jakich nie spotkamy na salach, gdzie znajdują się dzieci urodzone w terminie. Do czego służą?

wcześniak


Podziel się na


Maluszki, które przyjdą na świat przed terminem, nie są jeszcze w pełni przygotowane do samodzielnego życia poza organizmem mamy. Pierwsze dni dziecka są bardzo ważne dla jego późniejszego rozwoju, dlatego zadaniem kluczowym jest stworzenie mu odpowiednich warunków, w celu podtrzymania procesów życiowych, stymulowania rozwoju i wzrostu. Służy temu szereg specjalnych urządzeń, które spotkamy na oddziale neonatologicznym. Do czego służą?

Wcześniak pod kontrolą

Na oddziale, na którym przebywają wcześniaki, znajdziemy wiele urządzeń, jakich nie spotkamy na salach, gdzie znajdują się dzieci urodzone w terminie. Oczywiście maluszki nie wymagają podłączenia do wszystkich tych urządzeń jednocześnie – wszystko jest uzależnione od stanu maleństwa oraz tego, jak długo przebywał w brzuchu mamy.

Inkubator – pierwsze łóżeczko

To specjalne łóżeczko, które spełnia więcej funkcji niż to, które przygotowaliście dla maleństwa w domu. Jego zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie dziecku wystarczającej ilości ciepła za pośrednictwem grzejnika, zwanego promiennikiem ciepła. Mówimy w tym przypadku o inkubatorze otwartym, który pomaga maleństwu utrzymać właściwą temperaturę ciała, czego organizm dziecka w tej fazie rozwoju nie jest w stanie robić samodzielnie.

Czymś innym jest tzw. inkubator zamknięty, którego celem jest ochrona dziecka przed niepożądanymi zmianami temperatury otoczenia (on także zawiera w sobie specjalny system grzewczy). Inkubator taki ma w ściankach specjalne otwory, które pozwalają na wykonywanie przy dziecku wszelkich niezbędnych czynności medycznych (inną możliwością jest opuszczenie jednej ze ścianek).

wcześniak w szpitalu

Respirator – pomoc w oddychaniu

Z uwagi na to, że noworodki urodzone przed 35. tygodniem ciąży mogą mieć kłopoty z samodzielnym oddychaniem, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia, które będzie im to ułatwiać, a dokładnie – wykonywać część oddechów za nie. Respirator to urządzenie, które znajduje się tuż obok inkubatora. Rurka intubacyjna, którą wprowadza się do tchawicy malca przez nosek lub usta, zostaje przymocowana do buźki dziecka za pomocą plastra, a jej zadaniem jest wprowadzanie przez ustaloną ilość razy na minutę odpowiedniej dawki tlenu do płuc (przykładowo respirator wykonuje 30 oddechów i tyle samo wykonuje malec).

Z czasem pomoc respiratora staje się coraz mniej potrzebna – wówczas lekarz zmienia liczbę „sztucznych” oddechów na mniejszą.Podobnymi urządzeniami do respiratora jest tzw. CPAP (czyli cepap, skrót od angielskie go continuous positive air way pressure, co można tłumaczyć jako ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) oraz Infant Flow. Pierwsze z wymienionych stosuje się wówczas, kiedy malec nie potrzebuje już respiratora.

CPAP ma za zadanie jedynie wspomagać oddech dziecka i ułatwiać kolejne wdechy. Malec oddycha już samodzielnie, a urządzenie zapewnia mu jedynie ciągły dopływ powietrza do płuc pod niskim ciśnieniem. Infant Flow to nowoczesna forma poprzedniego. Różni się tym, że potrafi wyczuć wydech dziecka, a wówczas przestaje wprowadzać tlen. Zaletą Infant Flow jest to, że nie wymaga intubacji, a jedynie wprowadzenia do noska końcówki z miękkiego silikonu.

Monitor czynności serca i oddechu wcześniaka

To urządzenie kontroluje pracę serca oraz oddech dziecka, a robi to za pomocą trzech czujników przymocowanych do skóry malca. Dwa z nich przymocowane są na klatce piersiowej, trzeci na brzuszku bądź nóżce. Czujniki te zliczają ilość oddechów malca oraz liczbę uderzeń serca w przeciągu minuty. Wyniki owych obliczeń są wyświetlane na ekranie monitora. Czynność serca oraz oddech maluszka urodzonego przed terminem charakteryzuje się określoną regularnością, jeżeli zostanie zaburzona – monitor wyda ostry dźwięk.

respirator dla wcześniaka

Pulsoksymetr

Czujnik pulsoksymetru jest zazwyczaj zakładany na rękę lub stopę dziecka, a jego zadaniem jest pomiar ilości tlenu we krwi. Obecnie większość stosowanych pulsoksymetrów jest wyposażonych w specjalne czerwone światło, które przenika przez skórę dziecka i pokazuje, czy ilość tlenu nie jest zbyt mała. Widoczne jest to na ekranie monitora. Zbyt niski wynik uruchamia alarm pulsoksymetru.

Urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi

Za pomocą małej opaski, którą zawija się wokół ramienia lub nogi maleństwa, można kontrolować jego ciśnienie krwi. Badanie wykonuje się czasami nawet kilka razy dziennie.

Monitor dwutlenku węgla

Mały plastikowy czepek umieszczony na skórze dziecka ogrzewa ją, a urządzenie mierzy, jak dużo dwutlenku węgla uwalnia się z naczyń krwionośnych pod wpływem ciepła. Ciepło z czujnika może pozostawić czerwony znak na skórze maluszka – nie należy się tym martwić, gdyż zniknie on w krótkim czasie. Pielęgniarki dbają o to, by co jakiś czas zmieniać lokalizację czujnika i nie spowodować oparzeń maluszka.

Wenflon

Dożylne wkłucia (tzw. wenflony), czyli maleńkie rurki, które umieszczane są w żyłach po to, aby wprowadzać do krwiobiegu płyny. Służą one do żywienia większości wcześniaków. Drugie wkłucie, które może się pojawić na rączce malca, służy do podawania leków.