Mama dorabia – sposoby na dodatkowe kieszonkowe mamy przed świętami

Młode mamy, poświęcające się w całości wychowaniu dziecka, nie mają łatwego życia. I wcale nie chodzi o rozbrykane i zajmujące 100% uwagi maluchy.

kobieta przy komputerze


Podziel się na


Wielu kobietom doskwiera brak własnych dochodów, a mając nieco wolnego czasu, chciałyby poświęcić się jakiemuś zajęciu, które przyniosłoby zysk na drobne kieszonkowe. Szczególnie, gdy zbliżają się mocno nadwyrężające portfele święta. Jak dorobić?

Handmade

Najpopularniejszym sposobem na dorabianie bez wychodzenia z domu jest handmade, czyli rękodzieło. Nie masz zdolności manualnych? A może tylko tak ci się wydaje? Wyroby tego typu to nie tylko gliniane misy i swetry na drutach. To także wykonywanie całkiem prostej i fantazyjnej biżuterii z drobnych elementów typu koraliki, guziki, cekiny itp., scrapbooking, a więc wyklejanie ozdobnych albumów ze zdjęciami, a także tworzenie oryginalnych zakładek do książek, które ostatnimi czasy biją rekordy popularności.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, byś imała się najbardziej twórczych zajęć – lepienia z masy solnej, rzeźbienia czy zaplatania wiklinowych przedmiotów – ale pamiętaj, że są to czynności praco-chłonne, wymagające miejsca i powodujące spory bałagan. Pierwszych nabywców ręcznych wyrobów warto poszukać wśród bliskich. Informacja szybko rozejdzie się drogą poczty pantoflowej.

mama przy komputerze

W stronę mody i urody

Stylizacje i wizaże to wdzięczny temat bloga. Założenie go nie wiążę się od razu z zarabianiem, ale regularne publikowanie wpisów i zdjęć i serce do strony z czasem zbuduje bazę do czerpania z bloga zysków.

Jeśli interesujesz się tematyką urody i mody, być może odnajdziesz się w kreowaniu stylizacji. Może wśród twoich koleżanek są kobiety, które mają problem z dobraniem stroju do figury, a ty wiesz, w czym wyglądałyby najlepiej? Doradztwo w tych kwestiach to skarb, dlaczego nie miałby stać się źródłem dodatkowych pieniędzy?

Podobnie rzecz się ma ze stylizacjami paznokci, a także wizażem. Sprzęt do wykonywania tipsów to nieduży koszt, a wśród znajomych z pewnością znajdziesz mnóstwo chętnych na piękne pazurki. Makijaż – ten wieczorowy – jest już bardziej wyjątkową okazją, ale możesz zacząć od zwykłych kosmetyków do kolorówki i mniejszych imprez, typu imieniny czy wyjście do restauracji. Oba pomysły mają taką zaletę, że można je ćwiczyć na sobie, a gdy efekty pracy będą cię satysfakcjonowały, możesz zacząć czerpać z niej zyski.

Fotografia

Być może zabrzmi to jak herezja, ale życie pokazuje, że dziś talent do fotografowania może w sobie odkryć każdy. Wprawdzie dużą pracę wykonuje w tym wypadku dobry sprzęt fotograficzny, ale wcale nie oznacza to, że nie możesz zrobić dobrego zdjęcia zwykłym aparatem lub nawet telefonem komórkowym.

Komu robić zdjęcia? Pierwszy model właśnie kręci ci się pod nogami. Oczywiście, nie musisz od razu publikować w sieci zdjęć swojego dziecka, ale stworzenie własnego portfolio w internecie z pewnością pomoże ci się wypromować. Ponadto, masz do dyspozycji rodzinę i znajomych, którzy mogą chcieć zamówić u ciebie sesję zdjęciową- zwykłą, ślubną, chrzcielną…

Opieka nad dziećmi lub seniorami

Wszystkie powyższe pomysły na dorobienie pozwolą ci wykonywać pracę w domu. To najlepsza opcja dla mam, które nie mają możliwości zostawienia malucha pod opieką bliskiej osoby nawet na 2-3 godziny dziennie. Jeśli jednak w twoim przypadku jest to realne, opcji dorobienia masz o wiele więcej. Jedną z nich jest opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. W pierwszym przypadku nie powinnaś mieć żadnych problemów – w końcu zajmowanie się dzieckiem jest dla ciebie zupełnie naturalne.

Czasem może chodzić wyłącznie o zaprowadzenie dziecka do przedszkola i później odebranie go z placówki, innym razem o sporadyczne przypilnowanie malucha pod nieobecność rodziców. Praca z osobami starszymi to zwykle więcej wymagań. Zakupy, sprzątanie mieszkania czy ugotowanie obiadu mogą okazać się drobnostką w obliczu spędzania z seniorem czasu, które wymaga cierpliwości, wrażliwości i serdeczności. Niemniej jednak chętni do parania się tymi obowiązkami w obu przypadkach są wciąż potrzebni.

mama pracuje przy komputerze

Prace domowe

Jeśli nie straszna ci praca fizyczna, znajdziesz też sporo ofert prac domowych. Najczęstsze to sprzątanie i gotowanie, nierzadko dla wspomnianych już wyżej seniorów. Czas i ilość pracy zależy tu od umowy z pracodawcą, ale zawsze jesteś w stanie rozdysponować odpowiednio swoim czasem. A jeśli będzie go brakowało, część pracy – w przypadku gotowania – możesz wykonać też w domu.

Do prac domowych zalicza się także przyjemniejsze zajęcia, które z powodzeniem możesz wykonywać we własnej kuchni: pieczenia ciast. To modne za sprawą blogów kulinarnych zajęcie powinno ci sprawić mnóstwo przyjemności. Tym bardziej, że zamawianie wypieków to z oszczędności czasu dla wielu osób stały zwyczaj. O klientów nie musisz się zatem martwić.

Sprzedaż bezpośrednia

Najczęściej kosmetyków, ale także akcesoriów kuchennych, biurowych i innych drobnych gadżetów. Jest to sprzedaż katalogowa (produkty są prezentowane w obszernych gazetkach), na której możesz zarobić procentową różnicę między ceną detaliczną (dla klienta), a ceną dla konsultanta, czyli ciebie. Działa na zasadzie wielopoziomowego marketingu, dzięki czemu możesz awansować i zarabiać coraz większe pieniądze.

Klientami może być właściwie każdy, kogo uda ci się na produkty namówić – to bowiem od twoich umiejętności perswazyjnych zależy, jak potoczy się twoja kariera w tym zawodzie. Ostatecznie, wystarczy na przysłowiowe waciki, a łazienkowe i kuchenne półki z pewnością wypełnią się nowymi zdobyczami.

Możliwości w zakresie zarobienia dodatkowych pieniędzy przez młode mamy jest całkiem sporo. Grunt to przestać narzekać i zacząć działać! Satysfakcja – murowana.