Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy chciały. W ciągu ostatnich lat z powodów finansowych wielu tatusiów musiało wyjechać za granicę. Tak zwana emigracja zarobkowa to trudna do podjęcia decyzja.
Decyzja
Jesteś odpowiedzialnym ojcem, wyjeżdżasz, żeby zapewnić swojej rodzinie wszystko, czego potrzebuje. Przed podjęciem decyzji zastanów się, jak wyjazd wpłynie na relacje w rodzinie. Niestety, zarabianie za granicą uzależnia, czas pobytu poza krajem prawie zawsze się przedłuża. Często psuje to relacje w małżeństwie i powoduje zerwanie więzi z dzieckiem. Jak do tego nie dopuścić?
Przygotowanie do wyjazdu
Przed wyjazdem nagraj dziecku czytane przez ciebie bajki, w ten sposób będzie ciągle cię miał przy sobie. Najtrudniej jest w przypadku najmłodszych pociech. Z nimi nie porozmawiasz przez telefon, nie wyślesz listu. Jak można więc utrzymać więź z najmłodszym dzieckiem? Zanim wyjedziesz, możesz przygotować dla malucha zestaw przedmiotów, które będą mu o tobie przypominać. Może to być jakaś maskotka, zabawka. Pomocne będą także nagrania twojego głosu czy wyglądu. W tym celu możesz stworzyć mu zestaw czytanych przez ciebie bajek, wierszy czy śpiewanych kołysanek. Nie ważne, jaki masz głos i zdolności, dla dziecka liczy się tylko bliskość z tobą. Na początku swojego życia dzieci rozpoznają nas po głosie, więc gdy wrócisz, maluch łatwiej cię pozna.
By dziecko nie zapomniało, jak wyglądasz, możesz zrobić sobie uśmiechnięte i postawić je w jego pokoju. Możesz także je powiększyć i zrobić z nich portrety na ścianę. Drugą możliwością utrwalenia twojego wyglądu jest nagranie filmiku, który mama będzie puszczać maluchowi po wyjeździe taty. Może to być film z waszych zabaw.
Starszak
Z kilkulatkiem możesz już rozmawiać przez telefon czy skypa. Ten drugi da wam także obraz. Najlepiej robić to o stałej porze dnia i zwracając się do niego imieniem i zdrobnieniami używanymi na co dzień. Przez telefon czy Internet możesz także czytać mu bajki. Przedszkolakowi możesz już wysyłać listy, ważne by były kolorowe, pełne rysunków, które sam zrozumie. Resztę przeczyta mu mama. Warto do nich dołożyć coś charakterystycznego dla państwa, w którym jesteś.
Gdy wracasz do domu
Chwile, które spędzisz na wizytach w domu muszą być poświęcone dziecku. To bardzo ważne, by nie czuło się one odrzucone przez ciebie. W tym celu, gdy jesteś w domu okazuj mu, jak najwięcej miłości i czułości. Zabierz dziecko na spacer, wspólne zabawy i rozrywki. Dziel z nim swój czas, także przy codziennych czynnościach (posiłkach, kąpieli).
Podczas tych wizyt nie powinieneś zmieniać żadnych zasad obowiązujących twoje dziecka. Inaczej będziesz mu się tylko kojarzyć z czymś groźnym i niemiłym. Pamiętaj, że zmieniając coś w jego życiu, wywracasz je do góry nogami. Lepiej wcześniej upewnij się, na co dokładnie partnerka mu pozwala, a czego robić nie może.
Odwiedziny u taty
By więzi między wami nie malały, konieczne jest częste widywanie się, oprócz twoich wizyt, także żona i dziecko mogą odwiedzić. W ten sposób dziecko przekona się, gdzie przebywasz, gdy nie ma cię przy nim, da mu to pewność, że nic się z tobą wtedy nie dzieje, łatwiej będzie mu zrozumieć sytuację.
Miłość
Ona jest tu najważniejsza. Okazuj ją dziecku, ale i partnerce. Wasze dziecko potrzebuje jak najbardziej stabilnego domu i jak najmniej zmian w nim. To, że twój wyjazd zmieni wasze życie jest pewne. Ale tylko od ciebie zależy, czy je zniszczy. Pamiętaj, że jesteś jedynym tatą swojej pociechy i ona bardo cię potrzebuje.