Mamo, zrób to dla siebie teraz!

Jako mama, masz dla siebie na pewno mniej czasu niż wtedy, kiedy nie miałaś dziecka. Musisz znacznie efektywniej dzielić swoje obowiązki i znajdować czas na przyjemności.

mama


Podziel się na


Bardzo łatwo w ferworze matczynych obowiązków zapomnieć, że warto czasem zrobić coś dla siebie. Sprawić sobie przyjemność, zająć się czymś ważnym, ale ważnym dla siebie, a nie dla dziecka czy partnera.

Mama altruistka

Każda mama wie, że kiedy na świecie pojawia się dziecko priorytety wywracają się do góry nogami. Teraz każde zakupy kończą się nową zabawką, ubrankiem czy gadżetem dla malucha. Każda wolna chwila obraca się wokół niego. Kiedy masz czas dla siebie wolisz jednak oddać go dziecku i mimo wszystko wyjść jeszcze raz na spacer, na plac zabaw, pobawić się.

Świetnie, że poświęcasz maluchowi dużo czasu i dajesz mu to, co najlepsze. Ale kompletny, zupełny altruizm ma też ciemniejsze strony. To, że oddasz dziecko mężowi i wyprawisz tę dwójkę na spacer a sama zostaniesz w domu i zrobisz coś dla siebie wcale nie oznacza, że jesteś złą matką. Robienie czegoś wyłącznie dla siebie jest bardzo zdrowym i dobrym nawykiem. Pamiętaj o tym i skorzystaj z kilku naszych rad.

Zasługujesz na to

Powiedzmy sobie szczerze – mimo, że lubisz zajmować się swoim dzieckiem, to ciężka praca. To bezustanne uważanie, martwienie się, zapewnianie mu rozrywki, dbanie o rozwój, o to, żeby zdrowo jadło… Skoro tak, absolutnie powinnaś czasem móc wyhamować i zrelaksować się, zrobić coś, co będzie ciekawe albo odprężające dla ciebie. Wziąć takie mini wolne. Żeby nie zwariować, nie zatracić się w tym wszystkim. Naucz się zostawiać dziecko samo z partnerem czy z babcią. Naucz się odpuszczać, pozwalać sobie na przyjemności i nie wiń się za to!

Jasne, że kiedy maluch jest zupełnie mały nie ma mowy o czasie dla siebie, ale kiedy zacznie podrastać, takie chwile mogą zdarzać się coraz częściej.

mama

Mamo, zrób to dla siebie!

Nie potrzeba ci całego dnia (choć to byłoby czasem super!), ani nawet połowy dnia. Żeby zrobić coś fajnego dla siebie wystarczą dwie godziny, godzina, pół, czasem nawet piętnaście minut. I być może będą to prozaiczne, zwykłe czynności… ale ważne, żebyś wybrała to, co naprawdę cię ucieszy.

Idź na zakupy tylko dla siebie

Obiecaj sobie, że pójdziesz na zakupy i tym razem kupisz coś wyłącznie dla siebie. To może być cokolwiek – ważne, żeby sprawiło ci autentyczną radość. Nowa książka, na której przeczytanie czekałaś od dawna? A może bielizna, buty, nowa bluzka? Gadżet do kuchni, który jeszcze bardziej uprzyjemni ci gotowanie? Nieważne co, ważne, żebyś kupiła to dla siebie i korzystała z uśmiechem.

mama ćwiczy na balkonie

Rozruszaj się

Nic tak nie poprawia humoru, jak ćwiczenia (niektórzy mówią, że czekolada, ale to na pewno ci, którym regularna aktywność jest obca). Ćwicząc naprawdę robisz coś dla siebie – dla swojego zdrowia, wyglądu, samopoczucia. Dodajesz sobie energii. To mit, że tylko długie treningi dają efekt. Jeśli masz mniej czasu, pół godziny w zupełności wystarczy. Nawet piętnaście minut intensywnych ćwiczeń to już coś! Jeśli szukasz wyciszenia, spróbuj jogi. Możesz zapisać się na zajęcia do studia, ale w Internecie (a konkretnie na YouTube) nie brakuje dobrych jakościowo kanałów, które możesz śledzić.

Poucz się

Nie tylko mięśnie trzeba rozruszać. Szare komórki też tego potrzebują! A najlepszym sposobem na to jest nauka. Jeśli chcesz np. podszkolić swój angielski, zaopatrz się w fiszki albo książkę, z której możesz uczyć się sama. W Internecie jest też cała masa ciekawych filmów na ten temat.

mama przesadza kwiatki

Spraw sobie nowe hobby

Czy jest coś, czego zawsze chciałaś zrobić? To może być szydełkowanie, gotowanie, tworzenie biżuterii, decoupage… Cokolwiek! Jeśli masz chwilę dla siebie, spróbuj rozwinąć nową pasję. Zobaczysz, ile radości ci to sprawi.

Czytaj!

Polacy czytają stanowczo za mało. Poziom czytelnictwa w naszym kraju woła o pomstę do nieba. A tymczasem… książki to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Czytanie zwiększa zasób słów, „trenuje” nasz mózg, poprawia zdolność zapamiętywania, uczy empatii… nie mówiąc, jaką wspaniałą jest rozrywką!

mama gotuje z przyjaciółką

Zadbaj o więzi

To też forma zrobienia czegoś dla siebie. Podtrzymywanie więzi z partnerem, dbanie o waszą relację, czułość, intymność, bliskość… to wszystko sprawi, że będziesz bardziej zadowolona z życia. Podobnie, jak dbałość o przyjaźnie.