Matka z córką u ginekologa. Jak przygotować nastolatkę do pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak przygotować siebie i córkę na taką wizytę? Oto kilka kroków, które mogą pomóc!

mama i córka siedzą przy stole


Podziel się na


Spis treści
1. 
Pierwsza wizyta u ginekologa - nie rób tematu tabu
2. 
Daj dobry przykład
3. 
Opowiedz, jak będzie wyglądać wizyta
4. 
Zaproponuj wspólną wizytę u ginekologa

Fora internetowe pękają od zwierzeń dziewczyn, które obawiają się pierwszej wizyty u ginekologa – pytają, jak się do niej przygotować, jak opanować strach, czego spodziewać się po lekarzu. Co ciekawe, większość tych kobiet to osoby dorosłe, które taką wizytę dawno powinny mieć za sobą… Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego matki nie przygotowują swoich córek do dbania o zdrowie intymne od najmłodszych lat?

Pierwsza wizyta u ginekologa – nie rób tematu tabu

Podwaliny pod pierwszą wizytę u ginekologa powinny zostać położone już w najmłodszych latach życia dziecka. Zdrowie intymne nigdy nie powinno być w domu tematem tabu. O pierwszej miesiączce córka powinna się dowiedzieć właśnie od mamy – nie zaś na lekcjach biologii czy wychowania do życia w rodzinie. Mama powinna przedstawić córce okres jako zjawisko wyłącznie pozytywne – dowód stawania się pełnowartościową kobietą.

Powinna wytłumaczyć dokładnie, na czym zjawisko to polega i z czym się wiążę, by córki nie zaskoczyła ilość krwi czy ewentualne miesiączkowe bóle. Dziecko musi wiedzieć, skąd się biorą, dlaczego nie należy się nimi martwic, ale także – jak sobie z nimi radzić. Paczka podpasek powinna być schowana w półce dziewczynki jeszcze na długo przed pojawieniem się pierwszego okresu, by dziecko mogło czuć się na niego w pełni przygotowane.

Daj dobry przykład

Mama powinna podzielić się z córką swoim doświadczeniem z pierwszej wizyty u ginekologa– opowiedzieć o tym, że sama się nią stresowała i wytłumaczyć, że taki stres towarzyszy każdej kobiecie.

Tematu tabu nie należy robić również z samych wizyt u ginekologa. Córka powinna widzieć, że mama sama korzysta z pomocy tego lekarza – odwiedza go regularnie, a wizyty są dla niej czymś naturalnym. Mama może również podzielić się z córką swoim doświadczeniem z pierwszej wizyty – opowiedzieć o tym, że sama się nią stresowała i wytłumaczyć, że taki stres towarzyszy prawdopodobnie każdej kobiecie. Warto też jednak nadmienić, że każda kolejna wizyta będzie znacznie łatwiejsza i mniej stresująca.

mama i córka czytają ulotkę ginekologa

Opowiedz, jak będzie wyglądać wizyta

O tym, jak wygląda taka wizyta mama powinna opowiedzieć córce jeszcze zanim zaplanują termin u specjalisty. Należy poinstruować córkę, jak się do niej przygotować i jak najlepiej się ubrać. Jedną z bardziej wrażliwych kwestii, dotyczących wizyt u ginekologa jest ta, związana z depilacją miejsc intymnych. Córka z pewnością będzie miała w tej kwestii wątpliwości, ale może zwyczajnie wstydzić się poruszyć tę sprawę. Warto więc uprzedzić ewentualne pytania i wyjaśnić córce, że kwestia ta nie jest ważna dla lekarza – najważniejszy jest komfort psychiczny samej pacjentki. Jeśli córka wie, że dzięki depilacji będzie się lepiej czuła, powinna ja wykonać.

Należy przygotować córkę na to, jakie pytania zada lekarz oraz zachęcić do samodzielnego pytania go o wszystko, co budzi wątpliwości. Warto wytłumaczyć córce, że dla lekarza takie wizyty to codzienność – dziennie przyjmuje ich kilkanaście, dlatego do wykonywanych czynności podchodzi bez większych emocji. Kobieca fizjologia nie jest dla niego niczym nowym, dlatego wstyd pacjentek, związany z obnażeniem przed lekarzem intymnych części ciała – choć zupełnie naturalny, jest też zupełnie bezzasadny.

Zaproponuj wspólną wizytę u ginekologa

Mama powinna polecić córce dobrego lekarza – tego, z którego pomocy sama korzysta bądź innego sprawdzonego i zaufanego specjalistę. Jeśli specjalista ów jest mężczyzną, a córka definitywnie odmawia wybrania się do lekarza tej płci – nie należy jej namawiać. Ma prawo samodzielnie zdecydować o tej kwestii, a jej wybór należy uszanować nawet, jeśli mama ma w tej dziedzinie inne doświadczenia. Warto też zaproponować córce wspólną wizytę, chociaż to ona sama powinna zdecydować, czy chce, by mama weszła z nią do gabinetu czy też poczekała w poczekalni. Nawet w tym drugim wypadku obecność bliskiej osoby będzie nieoceniona. Jak wiemy z własnego doświadczenia, stres zazwyczaj mija w momencie wejścia do gabinetu – zróbmy więc wszystko, by dziecku czas przed rozpoczęciem wizyty się nie dłużył.

Nie najlepszym pomysłem jest umawianie się na wizytę w godzinach popołudniowych czy wieczornych – córka z pewnością nie będzie mogła skupić się na szkolnych zajęciach, bo jej myśli będzie zaprzątać spotkanie z lekarzem. Najlepiej zaplanować wizytę na sobotę lub dzień wolny od zajęć szkolnych i wybrać godziny przedpołudniowe. Warto też ustalić, że po wizycie w planach są wspólne zakupy, kawa i ciacho na mieście albo kino – dla rozładowania atmosfery. Będzie to sprzyjało porozmawianiu o wizycie, podzieleniu się wrażeniami czy ewentualnymi wątpliwościami.

Na pierwszą wizytę u ginekologa należy bezwzględnie namówić córkę, która ma jakiekolwiek problemy ze strony miejsc intymnych. Warto jednak pomyśleć o takiej wizycie wcześniej – zanim cokolwiek niepokojącego zacznie się dziać. Taka profilaktyczna wizyta na pewno będzie dla córki znacznie mniej stresująca – uniknie informowania lekarza o swoim problemie, dolegliwościach czy krępujących dla niej objawach.