Męskie sprawy – wybieramy wózek i fotelik dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Kompletowanie wyprawki dla dziecka może być jednakowo ekscytujące dla przyszłej mamy i… nużące dla taty. Kolory śpioszków, butelki, smoczki, pieluszki, pluszaki – to nie jest to, co mężczyźni lubią najbardziej.



Podziel się na


Dobór odpowiedniego fotelika i wózka może okazać się lepszym zadaniem. Trzeba będzie przekopać się przez komentarze, specyfikacje, pooglądać modele… Przecież to prawie, jak wybór samochodu!

Zadanie idealne dla ojca

No dobrze – chcesz się zaangażować w coś, co nie brzmi za bardzo po męsku, a więc kompletowanie wyprawki dla malucha. Masz więc dwa wyjścia. Możesz uczestniczyć w każdym etapie, debatując nad rodzajem bawełny ubranek, miękkością kocyków… albo znaleźć dla siebie inne zadanie. Sugerujemy zaangażowanie w wybór dwóch bardzo ważnych sprzętów – wózka i fotelika dla dziecka. Będziesz musiał przeczytać sporo opinii, zebrać dane dotyczące danego modelu, porównać go z innymi i w końcu – dokonać wyboru. Prawie, jakbyś wybierał samochód, prawda? A pomyśl tylko, jak zaimponujesz partnerce swoją wiedzą. Chyba nie masz już wątpliwości, że to idealne zadanie dla ciebie? To do dzieła!

Jak wybrać idealny wózek dla dziecka?

Jesteś zapewne nowy w świecie gadżetów dziecięcych, pozwól więc, że pomożemy ci przebrnąć przez pierwsze, ogólne informacje na temat wózków.

1. Gondola – to wózek głęboki, w którym maluch przebywa na leżąco. Przeznaczony dla najmniejszych dzieci, do około 6 miesiąca życia. Kiedy pociecha zacznie siedzieć trzeba zmienić wózek na spacerówkę. Wybierając gondolę trzeba wziąć pod uwagę jej długość (żeby dziecko szybko z niej nie wyrosło), głębokość (żeby nie wypadło) i to, jak wykonany jest „daszek”, który osłania przed słońcem, deszczem. Powinien być solidny i cicho się składać.

2. Wózek spacerowy/parasolka – to wózek dla dzieci, które już siedzą, do około 3 lat. Parasolka jest lżejsza i ma mniejszy rozmiar od tradycyjnej spacerówki, poleca się ją więc dla starszych dzieci, które rzadziej korzystają z wózka. Dobrze, jeśli spacerówka ma opcję rozkładania do pozycji leżącej.

3. Wózek wielofunkcyjny – na jeden stelaż zakładamy albo gondolę albo spacerówkę.
Wózek to jedna z najdroższych pozycji w wyprawce dla dziecka. Przed zakupem trzeba więc zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii.

Jak będziecie go używać? Chodzi o wasz wzrost (musi być wam wygodnie jeśli macie jeździć na spacery, rączka nie może być zbyt nisko), to, gdzie mieszkacie, czy wózek będzie musiał być noszony lub wożony na któreś piętro, gdzie będziecie go trzymać, gdzie zamierzacie wybierać się na spacery, czy chcecie przewozić go samochodem. Odpowiedzi na te pytania zarysują już mniej więcej to, czego szukacie.

Bezpieczeństwo – trzeba zwrócić uwagę, czy dany wózek ma atest Państwowego Zakładu Higieny (trójkąt z literą B w środku).
Stabilność – przede wszystkim chodzi tu o koła. Duże, pompowane będą najlepsze na długie spacery poza miastem – zapewniają dodatkową amortyzację, ale są cięższe i mogą się przebić. Piankowe są lżejsze, ale brak im amortyzacji. Warto zwrócić też uwagę na skrętność kół (czy chcemy wózek z taką opcją, która ułatwia skręcanie, ale pogarsza pokonywanie przeszkód
w terenie, czy bez niej) i hamulec.

Łatwość obsługi – musisz się zastanowić, czy wózek jest na tyle lekki, ze twoja partnerka wniesie go do domu, ale na tyle stabilny, że będzie się go dobrze prowadzić oraz czy jest łatwy do składania (najlepiej jedną ręką).
Łatwość czyszczenia – w przypadku szczególnie spacerówek to rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Na pewno nie raz zdarzy się, że maluch czymś obleje i siebie i wózek.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

No dobrze, wózki mamy już przerobione. Pora na fotelik samochodowy. Co oczywiste, najważniejszą jego cechą jest bezpieczeństwo. Tutaj nie ma półśrodków ani kompromisów. Fotelik dziecięcy do samochodu musi być bezpieczny i kropka. Żeby mieć pewność warto spojrzeć na wyniki Cash testów. Przeprowadzają je np. firmy ADAC, ANWB czy AA trust. Tabele są dostępne w Internecie. Foteliki dostają w nich noty od 1 do 5 punktów, gdzie 5 to maksymalne bezpieczeństwo, jakie można zapewnić. Warto wybrać kilka bezpiecznych modeli, między którymi rozegra się ostateczna walka
o zwycięstwo.

Fotelik musi być też dopasowany do wieku dziecka (mamy pięć grup z podziałem na wagę i wiek maluchów) oraz wykonany z dobrych materiałów. Dobrych, to znaczy takich, które nie uczulą dziecka i będą się wygodnie czyścić (zdejmowana tapicerka). Przed zakupem zobacz także, czy wybrany model będzie łatwo i stabilnie montował się w twoim samochodzie.

Ważna jest też oczywiście wygoda dziecka. W foteliku musi się po prostu dobrze siedzieć, dlatego lepiej zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak choćby otulina na pasy barkowe, które dzięki temu nie będą się wbijać w ciało.

Warto pamiętać, że dla niemowlaka należy nabyć fotelik z grupy 0+ (0-13kg) montowany tyłem do kierunku jazdy.