Miesiączka po porodzie

Powrót miesiączki po porodzie może być różny dla każdej kobiety i zależy od wielu czynników. Oto kilka istotnych informacji na ten temat!

Miesiączka po porodzie


Podziel się na


Spis treści
1. 
Połóg - czym jest?
2. 
Kiedy pojawi się miesiączka po porodzie przy karmieniu mlekiem modyfikowanym?
3. 
Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie przy karmieniu piersią
4. 
Płodność po ciąży - kiedy wraca płodność po ciąży?
5. 
Kiedy miesiączka po porodzie jest inna

Przez kilka tygodni po porodzie twój organizm będzie odwracał zmiany, które zaszły w nim podczas ciąży. Połóg, bo o nim mowa, to także czas, kiedy zaczyna wracać płodność. W zależności od tego, czy karmisz piersią czy nie, miesiączka po porodzie może pojawić się w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy po rozwiązaniu. Nie da się jednak dokładnie określić, kiedy pierwsza miesiączka po porodzie nastąpi. Miesiączka po porodzie to jest sprawa bardzo indywidualna.

Połóg – czym jest?

Połóg to czas, kiedy organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Oznacza to zmniejszanie się macicy, wydalanie resztek poporodowych (tkanek, łożyska), zmiany w piersiach. Równocześnie po porodzie kobiecy organizm zaczyna bardzo silnie produkować prolaktynę – hormon odpowiedzialny jest za stymulację i utrzymanie laktacji. Ten peptydowy hormon powoduje także wzrost gruczołów sutkowych. To powoduje hamowanie wydzielania innego hormonu – FSH, który odpowiada za dojrzewanie komórki jajowej i owulacji (są więc one blokowane).

Im częściej kobieta karmi piersią, tym większe jest stężenie prolaktyny we krwi. Jest to więc samo nakręcający się proces, mający zapewnić dziecku odpowiednią ilość pokarmu. Im częściej i więcej dziecko je, tym kobiece piersi produkują więcej pokarmu. W tym czasie, występuje zazwyczaj również laktacyjny brak miesiączki. Nie oznacza to jednak, że nie można dostać okresu podczas karmienia piersią. To, kiedy wraca miesiączka po porodzie, zależy od częstotliwości karmienia, czasu karmienia, zdrowia kobiety i indywidualnego dojrzewania organizmu.

pierwsza miesiączka po porodzie

Kiedy pojawi się miesiączka po porodzie przy karmieniu mlekiem modyfikowanym?

Kobiety, które nie chcą lub nie mogą karmić piersią najszybciej wracają do przed-ciążowego stanu. Ponieważ laktacja u nich szybko się zatrzymuje, poziom prolaktyny po kilku tygodniach spada (około 3) i nie blokując owulacji i okresu. Kiedy powraca okres u kobiet, które nie karmią piersią? Miesiączka przy karmieniu sztucznym powraca około 6-8 tygodni po porodzie, więc tuż po połogu. Na czas powrotu okresu nie ma wpływu sposób, w jaki urodziłaś: naturalnie czy przez cesarskie cięcie.

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie przy karmieniu piersią

Jeśli kobieta karmi piersią to miesiączki po porodzie mogą powrócić znacznie później. Może to nastąpić dopiero po zaprzestaniu karmienia lub w momencie, gdy nie będziesz karmić dziecka już tak często. Oznacza to zarówno powrót okresu, gdy będziesz dokarmiać dziecko w nocy sztuczną mieszanką, dopajać w dzień, czy gdy będzie ono potrzebować już stałych pokarmów (ok. 6 miesiąca).

By wydłużyć czas laktacyjnego braku miesiączki trzeba spełnić dość restrykcyjne wymagania:

  • karmić wyłącznie piersią, na żądanie, także w nocy, minimum 6 razy w ciągu doby, przerwy nie mogą być dłuższe niż 6 godzin, karmić minimum 100 minut w ciągu doby
  • nie dopajać dziecka
  • nie podawać smoczka

Zasady te nie są jednak stuprocentową gwarancją na brak miesiączki po porodzie. Może też dojść do sytuacji, gdy kobieta nie będzie spełniać tych wymogów a pojawi się sytuacja: nie mam okresu po porodzie.

kiedy miesiączka po porodzie

Płodność po ciąży – kiedy wraca płodność po ciąży?

Wciąż wiele kobiet żyje w przeświadczeniu, że karmienie piersią chroni przed ciążą. Niestety, jest to tylko mit. Potwierdzeniem tego może być wiele przypadków ciąż – w kilka miesięcy po porodzie. Sam fakt braku miesiączki nie oznacza, że owulacja nie występuje wcale.

Bardzo często zdarza się, że pojawia się ona jeszcze przed pierwszym poporodowym krwawieniem. Para nie jest więc w stanie wyznaczyć czasu płodnego, a jeśli nie zabezpiecza się w inny sposób – może dojść do zapłodnienia.

Kiedy miesiączka po porodzie jest inna

Miesiączka po porodzie może znacznie różnić się od tej sprzed ciąży. Często zmienia się – wydłuża lub skraca, przestaje być bolesna, jest bardziej lub mniej obfita. Pierwsze cykle miesiączkowe po porodzie mogą być też nieregularne – organizm potrzebuje przecież czasu, by się zregulować!

Podsumowując, miesiączka po porodzie może wrócić w różnym czasie, jest to proces indywidualny dla każdej kobiety. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące swojego cyklu menstruacyjnego po porodzie, zawsze warto porozmawiać z lekarzem, który udzieli Ci odpowiednich porad i wsparcia.

Dowiedz się także: