Mikrowyprawy i wiosenna turystyka

Rowerowe wycieczki, podążanie śladem ścieżek dydaktycznych czy piknik w pobliskim zagajniku. Gdzie na mikrowyprawy w Krakowie i okolicach?

dziecko w lesie


Podziel się na


Spis treści
1. 
Mikrowyprawy – co to takiego?
2. 
Miejsca w okolicach Krakowa idealne na mikropwyprawy
2.1. 
Rezerwat Zimny Dół - jak w Górach Stołowych
2.2. 
Prądnik Korzkiewski – trasa na wózek blisko Ojcowa
2.3. 
Dolina Bolechowicka – krótka zalesiona dolinka z przepięknym wodospadem
2.4. 
Lasek Łęgowski - urokliwy lasek nad Wisłą
2.5. 
Dolina Eliaszówki - studnia w kształcie serca 30 km od Krakowa i inne atrakcje
2.6. 
Myślenickie Zarabie, góra Chełm i schronisko Kudłacze

Nie możecie sobie pozwolić na dłuższy wiosenny wyjazd? Nic straconego! Maj to doskonała okazja, żeby lepiej poznać swoje miasto i odkryć jego fascynujące zakamarki!

Każdy z nas lubi spędzać ciekawie czas poza domem, nie każdy jednak ma dostateczny budżet, możliwości oraz wystarczającą ilość czasu na dłuższy wyjazd.  Na szczęście niezapomniane przygody na łonie natury  możemy przeżyć nie nadwyrężając ani domowego budżetu ani kurczącej się sukcesywnie puli urlopowej. Rozwiązaniem, do którego warto się przekonać są tzw. mikrowyprawy.

Mikrowyprawy – co to takiego?

Mikrowyprawy to wyjazdy, a raczej wypady niedaleko domu, które trwają krótko (zwykle zamykają się w jednym dniu), nie wymagają szczególnej organizacji ani planowania, a przy tym – są dostępne dla każdego. Co jednak najważniejsze, doskonale urozmaicają codzienną rutynę, bo – co istotne – nie są zarezerwowane na weekendy. Niekwestionowaną zaletą mikropwypraw jest właśnie ich spontaniczność – jako że nie wymagają specjalnego przygotowania, można się na nie zdecydować nawet w środku tygodnia. To doskonałe remedium na codzienne zabieganie pomiędzy pracą, przedszkolem i domowymi obowiązkami.

Mikrowyprawę można zorganizować wszędzie, ale najczęściej decydujemy się na spędzenie czasu w otoczeniu przyrody – odwiedzamy nieznane dolinki, lasy, zagajniki. To właśnie na łonie natury najpełniej wypoczywamy i nabieramy tak potrzebnego dystansu do rzeczywistości. Uczymy się łapać chwile, dostrzegać szczegóły i cieszyć z drobiazgów. Tutaj każdy może poczuć się jak podróżnik i odkrywca, wykazać się kreatywnością i odwagą. A przede wszystkim pobyć z bliskimi i cieszyć się z ich obecności. Bez wypełnionego po brzegi scenariusza wycieczki, który często zwyczajnie ogranicza i nie pozwala czerpać radości z bycia razem.

dziewczynka nad wodą

 

Miejsca w okolicach Krakowa idealne na mikropwyprawy

To jedna z głównych idei mikrowypraw. Wypraw, które udowadniają, że nie trzeba daleko, nie trzeba na długo i nie trzeba za wielkie pieniądze, by świetnie się bawić i przeżywać niesamowite przygody. Tutaj nie liczą się kilometry ani odległości. Chodzi o odkrywanie nowych, choć bliskich miejsc, doświadczanie przygód i kolekcjonowanie wspomnień.

A jak zacząć? Weźcie mapę swojego miasta i okolic, a następnie znajdźcie miejsce, w którym nigdy nie byliście. Wpiszcie interesujące was atrakcje: lasek, dolinka, potok, wieża widokowa. Wybierzcie coś, co zainteresuje was najbardziej i – po prostu się tam wybierzcie (pójdźcie, pojedźcie rowerami lub wybierzcie się samochodem). Wrzućcie do plecaków tylko to co naprawdę potrzebne i ubierzcie się stosownie do pogody za oknem. Poniżej wrzucamy kilka propozycji miejsc w okolicach Krakowa, które świetnie sprawdzą się właśnie na wiosenne mikropwyprawy!

chłopiec w lesie

 

Rezerwat Zimny Dół – jak w Górach Stołowych

To jedna z najpiękniejszych dolinek pod Krakowem, około 35 min samochodem z centrum miasta. Znajduje się tu niezbyt długa (ok. 1 km), ale piękna ścieżka dydaktyczna wśród mniejszych i większych skał. Jest tu zielono i nieco dziko. Trasa nie należy do trudnych, ale miejscami trzeba przeskakiwać przez powalone drzewa lub uważać na zboczach ścieżki, by się nie poślizgnąć. Dołem rezerwatu biegnie droga asfaltowa dla wózków i rowerów. W pobliżu brak punktów gastronomicznych i sklepów, są za to ławki i miejsca do odpoczynku.

Jak tutaj dojechać? Kierujcie się z Krakowa na miejscowość Czułów. Zaraz przy ścieżce znajdziecie niewielki, bezpłatny parking pod charakterystyczną Wielką Skałą. By dojść do rezerwatu z parkingu trzeba doliczyć jakieś 15 min spaceru przez miejscowość Czułów. Można tu również dojechać autobusem z Krakowa – linia 269. Najlepiej wysiąść na przystanku Rybna – Droga do Sanki i przejść kawałek drogą do czerwonego szlaku turystycznego.

dziewczynka w lesie koło krakowa

 

Prądnik Korzkiewski – trasa na wózek blisko Ojcowa

Prądnik Korzkiewski leży w sąsiedztwie Ojcowa, 30 min samochodem z centrum Krakowa. To piękna, płaska i zielona trasa ciągnąca się ok. 3-4 km do Ojcowa – idealna do spacerowania lub przejechania rowerami, również biegowymi. Idealne miejsce, gdy chcecie uciec od tłumu turystów w Ojcowie. Typowego parkingu tu nie ma, należy miejsca szukać na poboczu, tam gdzie parkowanie jest dozwolone. Co tu zobaczycie: ciekawe formacje skalne, potoki, parę małych, drewnianych domków. Co tu zjecie: po 3.5 km z parkingu jest Kawiarnia Niezapominajka w Ojcowie, po kolejnym 1 km Pstrąg Ojcowski.

Jak tutaj dojechać? Ojcowski Park Narodowy oddalony jest od Krakowa o około 15 km. Dojazd z drogi DK 94 (Kraków – Olkusz) – w miejscowości Szyce skręcamy na Dolinę Prądnika. Dojazd z drogi 794 (Kraków – Wolbrom) – w miejscowości Januszowice skręcamy na Korzkiew, a w Korzkwi drogowskaz na Prądnik Korzkiewski. Do Ojcowa kursują również linie aglomeracyjne MPK Kraków: linia rekreacyjna LR0 – dojeżdża pod Zamek w Ojcowie oraz linia 210 – wysiadamy na przystanku Biały Kościół lub Murownia – stąd szlakiem możemy dojść do Ojcowskiego Parku Narodowego.

chłopiec wspina się po drzewie w lesie

 

Dolina Bolechowicka – krótka zalesiona dolinka z przepięknym wodospadem

Dolinka znajduje się ok. 10 km od Krakowa, a czas jej przejścia to ok. godzina. Dolina nie jest specjalnie długa, ma raptem 1,5 km, jest więc jedną z najkrótszych tutejszych dolinek w okolicach Krakowa. Wejście do Doliny Bolechowickiej i parking są bezpłatne. Znajduje się tu przepiękna Brama Bolechowicka. Znajdziemy tu również miejsca na piknik, wąwóz, rozległą polanę oraz dostęp do przepływającego przez dolinkę niewielkiego potoku.

Jak tutaj dojechać? Dojazd Samochodem z Ronda Ofiar Katynia to około 14 min, a dojazd autobusem możliwy linią podmiejską nr 248 (przystanek Bolechowice 1) oraz 268 (przystanek Bolechowice 3) – czas przejazdu z Ronda około 25 minut. Będąc samochodem, najlepiej zaparkować we wsi  Karniowice lub Bolechowicach – jeśli jesteśmy z wózkiem. Brak punktów gastronomicznych, ale w Bolechowicach jest sklep spożywczy.

Lasek Łęgowski – urokliwy lasek nad Wisłą

To niewielki lasek krakowski w Czyżynach z szeroką szutrową drogą idealną na spacery z wózkiem i rowerkiem. Co oprócz zieleni, cienia i śpiewu ptaków tu znajdziemy? Strumyk, mostek, z którego można rzucać kamyki do wody, huśtawkę na drzewie, ścieżkę informacyjno – przyrodniczą, tablice informacyjne dla dzieci, grę memory, widok na pobliską stadninę koni, miejsce na piknik oraz pniaki, zwalone kłody pozwalające na wspinanie, przekraczanie i przechodzenie.

Jak tutaj dojechać? Wybierając się do Lasku Łęgowskiego samochodem, możemy zaparkować przy ul. Niepokalanej Marii Panny, przy wejściu do lasku. Dojazd komunikacją miejską – autobus nr 103, 193 do przystanku Lasek Łęgowski.

chłopiec w lesie z mchem

 

Dolina Eliaszówki – studnia w kształcie serca 30 km od Krakowa i inne atrakcje

To zróżnicowany szlak spacerowy, ruiny Diabelskiego mostu i źródło proroka Eliasza. Na terenie kompleksu klasztornego Karmelitów Bosych znajduje się restauracja dla zwiedzających, można odwiedzić także księgarnię Karmelitana oraz Muzeum Karmelitańskie. Znajdziemy tam również  źródło proroka Eliasza, patrona doliny, zwane też Źródłem Miłości. Tę nazwę zawdzięcza charakterystycznej studni w kształcie serca. Nad rezerwatem wznosi się również niezwykła atrakcja turystyczna – ruiny Diabelskiego Mostu. Most kształtem przypominał rzymskie akwedukty, co było ewenementem na skalę europejską.

Jak tutaj dojechać? Trasa z centrum Krakowa zajmuje około 40 minut. Jadąc drogą krajową numer 7, należy skręcić na Krzeszowice. Przy klasztorze znajduje się parking, przy którym zaczyna się jeden ze szlaków po rezerwacie.

dzieci na wycieczce w lesie

Myślenickie Zarabie, góra Chełm i schronisko Kudłacze

To piękny, zielony teren wypoczynkowy z kamienistymi plażami wzdłuż rzeki Raby i schronisko położone najbliżej Krakowa. Na szczyt góry Chełm możecie dostać się kolejką krzesełkową, której dolna stacja mieści się na Myślenickim Zarabiu lub pieszo, łagodnym szlakiem! Na szczycie znajduje się wieża widokowa, plac zabaw dla dzieci. Znajduje się tutaj schronisko Kudłacze – ciepłe posiłki oraz miejsce na ognisko. Zarabie to również ciągnąca się wzdłuż Raby niezliczona ilość alejek spacerowych, restauracje, nowoczesne place zabaw czy zawieszone nad rzeką mosty.

Jak tutaj dojechać? Bezpośrednio przy Zarabiu jest przystanek – zatrzymują się tu niektóre z busów relacji Kraków-Rabka Zdrój. Autobusy relacji Kraków-Zakopane zatrzymują się na przystanku Myślenice Estakada, z którego do Zarabia jest około 20 minut piechotą. Bezpłatny parking znajdziemy przy ulicy Parkowej, koło placu zabaw im. Andrzeja Rubisia.

 

Oczywiście to tylko kilka możliwości – bo mikrowyprawy to także rowerowe wycieczki za miasto, zwiedzanie pobliskich użytków ekologicznych, podążanie śladem ścieżek dydaktycznych czy piknik w pobliskim zagajniku. Wystarczy kilka pierwszych wypraw, by zrozumieć, że aby przeżyć prawdziwą przygodę czasami wystarczy… tylko przekroczyć próg swojego domu.