Każdy wybór ma swoje zalety i wady. Istnieją jednak wybory, w przypadku których szala zdecydowanie przechyla się w stronę tych pierwszych. Jednym z nich jest naturalne karmienie.
Decyzja o karmieniu piersią w większości przypadków podyktowana jest względem dziecka. Maluszek otrzymuje dzięki niemu posiłek(oraz napój!) o wysokiej, a co więcej – optymalnej dla siebie – wartości odżywczej. Pokarm naturalny jest też lekkostrawny (dzięki czemu dziecko nie cierpi na zaparcia, kolki i wzdęcia) ma odpowiednią temperaturę i pozbawione jest zanieczyszczeń bakteriologicznych.
Karmienie naturalne – korzyści dla mamy i dziecka
Doraźne korzyści, jakie płyną ze spożywania przez dziecko naturalnego pokarmu, to jedno. Równie ważne są te, których działanie maluszek odczuje w przyszłości. W mleku mamy zawarte są bowiem niezbędne składniki odpornościowe, które wspomagają funkcjonowanie i rozwój niedojrzałego układu immunologicznego, a to – obniża podatność na wszelkie choroby, infekcje i alergie. Znajdujące się w nim czynniki wzrostu wpływają na przebieg dojrzewania układu nerwowego, siatkówki oka, przewodu pokarmowego oraz skóry. Niektóre badania wskazują też, że dzieci karmione piersią lepiej radzą sobie ze stresem i – lepiej przyswajają wiedzę!
Poza właściwościami zawartymi w mleku, istotna jest też sama czynność ssania potrzebna do skorzystania z „menu” mamusi. Ssanie ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co wpływa wydatnie na rozwój mowy. Zmiany ułożenia dziecka podczas karmienia stymulują ruchy gałek ocznych, a to- pobudza jego ogólny rozwój ruchowy. Zalety karmienia piersią w dalszej przyszłości to niższe ryzyko nadwagi, cukrzycy oraz astmy.
Inne zalety? Bardzo proszę!
Kolejny zestaw zalet to te, z grupy – nazwijmy je – emocjonalnych. Karmienie piersią zaspokaja u dziecka potrzebę bliskości oraz zapewnia tak potrzebne w tym okresie poczucie bezpieczeństwa -podczas karmienia maluszek ma mamę w zasięgu wzroku i – ręki. Ja twierdzą niektórzy – tworzy się między nimi wówczas silna, emocjonalna więź, będąca ważnym elementem w psychoemocjonalnym rozwoju dziecka.
Karmienie piersią ma także pozytywny wpływ na samą mamę. Przyspiesza zakończenie połogu – macica szybciej się obkurcza, krwawienia są krótsze, zmniejsza się ryzyko krwotoku poporodowego. Także wystąpienie anemii z niedoboru żelaza staje się mniej prawdopodobne. Z badań wynika również, że karmienie piersią niesie ze sobą zalety niezwiązane bezpośrednio z okresem ciąży i macierzyństwem – zmniejsza ryzyko nowotworu piersi, nowotworu jajnika oraz wystąpienia osteoporozy. Mamy karmiące piersią zwykle są bardziej radosne (wynik zwiększonej produkcji prolaktyny), mają więcej cierpliwości i – więcej nadziei na pozbycie się pozostałych po ciąży kilogramów. Karmienie piersią pozwala bowiem szybciej je zgubić -pochłania kalorie!
Karmienie naturalne – wady
Niestety, karmienie piersią ma też swoje wady. Pierwszą i najważniejszą jest niewątpliwie konieczność poświęcenia ze strony matki. Musi ona być przygotowana do podania dziecku pokarmu w różnych, często niesprzyjających sytuacjach i miejscach. Wymóg stałej dyspozycyjności dla wielu kobiet jest czynnikiem decydującym o rezygnacji z takiej formy karmienia dziecka. Do tego dochodzi konieczność zrezygnowania z niektórych leków czy suplementów oraz przestrzegania zdrowej diety, co po 9 miesiącach ciągłego kontrolowania zawartości swojego talerza może być dla kobiet uciążliwe.
Kolejnym, równie często podnoszonym przez matki argumentem, jest obawa o wygląd piersi i o to, że karmienie może je zniekształcić. Niektóre kobiety boją się też bólu, jakie zadaje dziecko (maluszkowi zdarza się przecież ugryźć mamusię) oraz konsekwencji jego zachłanności -„pogryzienie” może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych czy obrzęków.
Karmienie sztuczne –wady i zalety
Pierwszą i najważniejszą wadą sztucznego karmienia jest to, że – nie posiada zalet wskazanych w przypadku karmienia naturalnego. Do powyższego dochodzi fakt, że mleko trzeba dziecku odpowiednio przygotować, podgrzać, a buteleczkę wysterylizować, nie wyłączając kwestii, że pokarm taki trzeba wcześniej – zakupić.
Analogicznie, najważniejszą zaletą sztucznego karmienia jest to, że nie posiada wskazanych w przypadku karmienia naturalnego wad! Mama ma znacznie większą swobodę, bo nie musi przestrzegać określonej diety, może przyjmować potrzebne lekarstwa czy stosować dowolną metodę antykoncepcji. Nakarmienie dziecka butelką w miejscu publicznym czy u znajomych nie stanowi problemu, a poza tym – dziecko może nakarmić również tata czy babcia. Dzięki temu niemowlę nawiązuje bliski kontakt z większą liczbą bliskich sobie osób. Dzięki sztucznemu karmieniu możemy kontrolować ilość pokarmu spożywanego przez malca, a dzięki temu -monitorować przyrost jego masy ciała. W niektórych przypadkach obserwuje się też, że dzieci karmione mlekiem sztucznym lepiej sypiają.
Decyzja należy do nas samych. Jak widać każde z powyższych rozwiązań ma szereg wad i zalet i to my musimy zdecydować, które w naszym przypadku okażą się ważniejsze i decydujące.