„Moda” na wczesne zakładanie rodziny – coś się zmienia?

Z danych wynika, że przeciętny Polak decyduje się na zawarcie małżeństwa rok przed trzydziestką. Okazuje się jednak, że nasi mężczyźni i tak są najszybsi w całej Unii Europejskiej!

rodzina przy sklepie a moda na wczesne zakładanie rodziny


Podziel się na


Spis treści
1. 
Chcieć a móc
2. 
Im później tym lepiej

Mimo, że nasi krajowi analitycy grzmią na alarm twierdząc, że zakładamy rodziny coraz później, okazuje się, że na tle innych unijnych członków wypadamy całkiem dobrze, a wręcz – celująco!

Wiek typowego Polaka wstępującego w związek małżeński wynosi obecnie 29 lat, co daje naszym panom miejsce lidera w unijnym zestawieniu. Dla przykładu: Niemcy, Francuzi i Holendrzy decydują się na ten krok dopiero w okolicach 33. roku życia, Włosi oraz Duńczycy – 34 -ego, zaś Szwedzi – czekają z tą decyzją aż do 36. roku życia (to aż 7 lat później niż nasi panowie!)

A jak jest w przypadku kobiet? Jako że w przeważającej większości par kobieta jest nieco młodsza od swojego partnera, typowa Polka wychodzi za mąż w okolicach 26. roku życia (dokładnie 26,6 lat), co także i paniom daje miejsce na unijnym podium (wyprzedzają je w tej kwestii jedynie Bułgarki i Rumunki). Najpóźniej zakładają obrączki Szwedki, które czynią to zazwyczaj dopiero w wieku 33 lat.

tata i dziecko

Chcieć a móc

Na podstawie powyższych danych analitycy wnioskują, że Polacy niezwykle cenią sobie wartość, jaką jest rodzina i pragną zakładać je jak najszybciej, ale na drodze staje im wiele trudności ekonomicznych, jak bezrobocie czy nieadekwatny (cenowo) do możliwości młodych ludzi rynek mieszkaniowy.

Wnioski te w pewnym stopniu potwierdzają badania, przeprowadzone w ostatnim czasie przez TSN na zlecenie marki dr Bocian. Wynika z nich, że zdaniem większości reprezentatywnej grupy Polaków, którzy skończyli 20 lat, ale nie ukończyli 30-tki, najlepiej jest zostać rodzicem w wieku 20 – 25 lat. Kolejny – niemały odsetek badanych (38 proc.) twierdzi, że idealny wiek na założenie rodziny to 26 – 30 lat (a więc ciągle przed 30-tką). Jak więc widać – młodzi ludzie zwlekają z ważnymi życiowymi decyzjami wcale nie z uwagi na wygodę, o którą tak często się ich oskarża, ale z pobudek zupełnie niezależnych od własnej woli, jak niepewność zatrudnienia czy brak stabilizacji finansowej.

Im później tym lepiej

Dlaczego wiek, w którym decydujemy się powiedzieć sakramentalne (bądź urzędowe) TAK, aż w takim stopniu interesuje socjologów? Ponieważ to właśnie on jest jednym z kluczowych czynników wpływających na przyrost naturalny. Oczywiście trudno zaprzeczyć, że coraz więcej dzieci rodzi się obecnie w związkach nieformalnych, ale nadal przeważająca większość młodych Polaków przychodzi na świat właśnie w małżeństwach.

Tymczasem, im później zdecydujemy się na ślub, tym większe ryzyko, że nasze starania o dziecko będą się przedłużać.

Eksperci zauważają, że – choć oczywiście nie ma reguły, długość okresu starań o dziecko wynosi obecnie około 2 – 3 lata. W Unii Europejskiej średni wiek kobiet rodzących swoje pierwsze dziecko wynosi już 29 lat, a ponad 40 proc. obywatelek Unii debiutuje w roli matki dopiero po 30-tce. W przypadku większości Polek pierwsze dziecko przychodzi na świat po ukończeniu przez nie 27 lat.