Mój plan na 9 miesięcy

Jesteś w ciąży? Teraz trzeba załatwić wiele ważnych spraw zanim maleństwo pojawi się na świecie. A wszystko w zaledwie w 9 miesięcy.

kobieta w ciąży z kwiatami w dłoniach


Podziel się na


Jest, jest różowa kreseczka na teście ciążowym! Co za radość! Będziesz mamą! Na początku zwykle pojawia się euforia i widzimy świat w różowych kolorach. Kiedy opadną pierwsze emocje – wizja najbliższych 9 miesięcy wywołuje lekkie zaniepokojenie. Nagle okazuje się, że trzeba załatwić wiele ważnych spraw zanim maleństwo pojawi się na świecie. A wszystko w zaledwie w 9 miesięcy.

Nie daj się zwariować

Przede wszystkim pamiętaj, że stres nie jest dobry dla przyszłej mamy. To, co nie jest dobre dla Ciebie – naturalnie nie służy też maleństwu. W pierwszej kolejności powinnaś spokojnie przemyśleć i spisać listę spraw do załatwienia. Będąc w ciąży trzeba załatwić wiele ważnych spraw, zanim dziecko pojawi się na świecie. Jak sobie z tym poradzić?

Następnie zastanów się nad kolejnością, terminami i osobami które mogą Ci pomóc. Na przykład torbę do szpitala możesz spakować w trzecim trymestrze, wyprawkę dla dziecka i rzeczy przydatne podczas połogu kupuj spokojnie, sukcesywnie i bez pośpiechu przez całą ciążę. W pierwszej kolejności zajmij się priorytetami, sprawy mniej ważne mogą poczekać. Jeżeli z czymś nie zdążysz – trudno. Maleństwo wybaczy Ci wszystkie niedociągnięcia. Najważniejsze, żeby miało spokojną i zadowoloną mamę. Ciąża bez wątpienia jest stanem odmiennym – i choć nie jest równoznaczna z chorobą, wymaga szczególnej troski o zdrowie i samopoczucie. Męczące maratony pomiędzy sklepowymi półkami trzeba zastąpić spokojnymi spacerami, ale tylko wtedy, kiedy czujesz się dobrze i masz na nie ochotę.

kobieta w ciąży

Wizyty u lekarza, poinformowanie pracodawcy

W pierwszej kolejności powinnaś odwiedzić… dentystę. Koniecznie poinformuj go, że jesteś w ciąży i jak najszybciej postaraj się pozbyć ubytków. Bolący ząb to poważny kłopot – zwłaszcza, że nie powinnaś przyjmować żadnych leków (w tym przeciwbólowych) bez konsultacji z lekarzem. Takiej sytuacji można i trzeba zapobiec. Poza tym zaniedbania w jamie ustnej mogą być potencjalnym źródłem zakażenia oraz stanów zapalnych, które wpływają niekorzystnie na cały organizm a nawet mogą spowodować konieczność interwencji chirurga.

Jak najszybciej wybierz dobrego położnika i umów się na pierwszą wizytę. Najlepiej trafić do osoby z polecenia, takiej – która będzie wzbudzała Twoje zaufanie. Lekarz ustali indywidualny plan wizyt, założy kartę ciąży i wypisze skierowania na potrzebne badania. Możesz poinformować pracodawcę o swojej sytuacji – ale nie jest to obowiązkowe. Nie mniej jednak pamiętaj, że kobieta ciężarna podlega szczególnej ochronie prawnej, a jeżeli zakres obowiązków nie jest odpowiedni – szef będzie musiał zapewnić Ci właściwe warunki lub zwolnić z obowiązku świadczenia pracy na czas ciąży.

Ślub, wakacje czy remont

Wszystkie to sprawy warto zaplanować na 2 trymestr, kiedy ustają nudności a brzuszek jest jeszcze niewielki. II trymestr ciąży sprzyja dobremu samopoczuciu, mijają pierwsze uciążliwe objawy – tj. nudności, a brzuszek jest jeszcze niewielki. Warto wykorzystać ten czas i wybrać się na wakacje (jeżeli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań) lub zaplanować ważne wydarzenia (takie jak ślub czy przeprowadzka), które mają mieć miejsce jeszcze przed narodzinami dziecka.

Wyprawka, wybór szpitala, szkoła rodzenia

Jeżeli planujesz wybrać się do kilku sklepów w poszukiwaniu wyprawki – nie warto czekać aż brzuszek zbytnio urośnie. Teraz jest najlepszy moment.

Wybierz szpital – najlepiej przed rozpoczęciem 3 trymestru ciąży. Warto sprawdzić wszelkie możliwe informacje tak, żebyś trafiła do szpitala przyjaznego dziecku. Przy wyborze porodówki weź pod uwagę ewentualne opłaty za poród rodzinny – jeżeli na taki się zdecydowaliście z partnerem. Rozważ uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia, a jeżeli się na nie zdecydujesz – postaraj zapisać się jak najwcześniej, żeby uniknąć sytuacji braku miejsc. Dobry moment na rozpoczęcie uczestnictwa w zajęciach to początek 3-go trymestru, z reguły odbywają się one raz w tygodniu. Warto namówić partnera, żeby Ci towarzyszył. Jeżeli nie jest to możliwe, może wybierze się z tobą przyjaciółka.

kobieta w ciąży

Spakuj torbę do szpitala

Spokojnie skompletuj torbę do szpitala, wyprawkę dla dziecka i akcesoria, które będą Ci potrzebne po porodzie. Zawsze miej przy sobie listę rzeczy do kupienia, na bieżąco ją uzupełniaj i skreślaj to – co już masz. W ten sposób większą część zakupów zrobisz mimochodem podczas załatwiania codziennych spraw.

Przygotuj kilka ciążowych ciuszków – mogą to być ubrania dedykowane przyszłym mamom, albo po prostu większe ubrania z Twojego ulubionego sklepu. Ważne, żeby nie przesadzać z ich ilością (w końcu służą tylko przez kilkanaście tygodni kiedy brzuszek jest już wyraźnie większy) i żeby były odpowiednio elastyczne, dostosowujące się do zmieniających się kształtów. Nie zapomnij o wygodnych, stabilnych butach. Szpilki raczej schowaj na kilka miesięcy głęboko do szafy i spróbuj się zaprzyjaźnić z balerinami albo obuwiem sportowym.

Rozsądek ważniejszy od ambicji

Nawet jeżeli do tej pory byłaś bardzo samodzielna, nie przerażała Cię nawet wizja samodzielnej wymiany koła w samochodzie i przywykłaś do załatwiania wszelkich spraw – czas to zmienić. Nie bierz wszystkich obowiązków na siebie. Pozwól, żeby inni Ci pomagali. Partner, rodzina, przyjaciele – na pewno chętnie w niejednym Cię wyręczą.

Nie przemęczaj się fizycznie bez potrzeby, nie dźwigaj ciężarów, nie ryzykuj upadku i utraty równowagi. Podczas gdy ty będziesz czytać opinie o wybranych porodówkach – pozwól by inni wspinali się na drabinę w celu przemalowania dziecięcego pokoju. Przygotuj listę spraw do załatwienia i niezbędnych zakupów, a potem spokojnie przeanalizuj, które czynności warto przekazać innym osobom.

kobieta w ciąży i mężczyzna spacerują

Spokojnie, to tylko ciąża

9 miesięcy ciąży – czyli ok. 40 tygodni – upływa bardzo szybko wraz z kolejnymi wizytami u położnika, badaniami, zakupami i tzw. wiciem gniazda, ale z drugiej strony jest to wystarczająco długi okres czasu, żeby spokojnie zdążyć się uporać z wszystkimi koniecznymi przygotowaniami przed pierwszymi zwiastunami porodu.