Na plaży fajnie jest!

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, rodzice często zakładają, że z maluchem nie da się pojechać na wakacje. To błąd.Podziel się na


Wystarczy poznać kilka zasad bezpiecznego podróżowania i plażowania, by móc się cieszyć urlopem. Oczywiście takie wakacje wymagają większego przygotowania i dobrej organizacji, ale są możliwe.

Podróż

Najwygodniejsza dla was i dziecka będzie podróż samochodem.

Najwygodniejsza dla was i dziecka będzie podróż własnym samochodem. Możecie wtedy robić postoje tak często jak jest to potrzebne, można jechać w nocy, czy porze snu dziecka. Auto to także nieograniczona możliwość zabrania wszystkich niezbędnych rzeczy (ograniczona tylko pojemnością bagażnika). Jeśli planujemy długą podróż warto wcześniej sprawdzić, jak dziecko reaguje na jazdę samochodem przez dłuższy czas.

Jeśli ma to być pierwszy taki wyjazd dobrze jest nie jechać zbyt daleko. Najlepiej byłoby pojechać w miejsce oddalone od domu o 2-4 godziny, by w razie kłopotów móc szybko wrócić.

Podróżować można także innymi środkami transportu – pociągiem, samolotem. Jest to jednak bardziej skomplikowane. Przede wszystkim trzeba dobrze się spakować (zabierając jak najmniej rzeczy) i wybrać mało zatłoczony pojazd, by zapewnić sobie i innym podróżującym komfort jazdy.

Miejsce

Miejsce wakacji dobierz do wieku i upodobań dziecka i własnych.

Na wakacje można zabrać już czteromiesięczne niemowlę (jest wtedy odpowiednio silne, by znieść zmianę miejsca i klimatu). Odpowiednio do wieku dziecka powinniśmy dobrać miejsce wakacji i kwaterę, w której się zatrzymamy. Niemowlakowi wystarczy czyste powietrze i mnogość miejsc, po których można spacerować (w tym wieku dziecko jest jeszcze mało mobilne, porusza się w wózku). Wraz z wiekiem musimy jednak pomyśleć o zapewnieniu mu odpowiednich atrakcji i miejsc do zabawy.

Już roczny maluch ucieszy się z plaży i wody (morza, jeziora). Będzie mogło bawić się w piasku i moczyć w wodzie. Gdy mamy starsze dziecko warto wybrać się w miejsce, gdzie będą place zabaw, miejsca do spacerów, zwiedzania czy specjalne atrakcje dla niego. W pierwszych podróżach lepiej nie zabierać dziecko do zupełnie odmiennych klimatów, choć oczywiście można to zrobić.

Plażowanie – jak zrobić to bezpiecznie?

  • Słońce

Niemowlęta mają cienką i wrażliwą skórę, dlatego szczególnie o nią zadbaj.

Niemowlę do 6 miesięcy nie powinno być w ogóle wystawiane na słońce. Może przebywać wyłącznie w cieniu. Skóra dziecięca jest dużo cieńsza i mniej odporna na słońce, niż skóra dorosłych. Ponieważ wytwarza ona jeszcze zbyt mało melatoniny nie może sama chronić się przed promieniami. Dlatego to my musimy zrobić to za nią. Przed każdym spacerem musimy dokładnie wysmarować dziecko grubą warstwą kremu z filtrem (najlepiej 50). Smarujemy także pod ubrankami. Czynność powtarzamy co dwie godziny i po każdej kąpieli. Jest to konieczne dla zdrowia i bezpieczeństwa malucha, gdyż bardzo łatwo może się ono oparzyć. Oprócz kremów chronimy malucha przed słońcem ubierając go w cienkie, przewiewne i jasne ubranka oraz koniecznie czapkę/ chustkę/ kapelusz na głowę. Kilkulatkowi przydadzą się także okulary.

  • Nie spuszczaj z oka

Podczas wakacji, zwłaszcza pobytu na plaży nie możesz nawet na chwilę spuszczać dziecko z oka. Kilkulatkowi wpajaj zasady o zakazie oddalania się od rodziców, samodzielnego wchodzenia do wody, rozmawiania z nieznajomymi. W przypadku mniejszych dzieci największym zagrożeniem są ich tendencje do jedzenia/ wkładania do buzi wszystkiego, co znajdą. W piasku oprócz własnych zabawek znaleźć bowiem można śmieci, szkło, pety. Dlatego kontroluj, czy maluch nie chce jeść, co nie powinno w ogóle znaleźć się w jego rączkach.

  • Miej pod ręką apteczkę

Koniecznym akcesorium przy dzieciach jest wyposażona apteczka. Co w niej powinno się znaleźć? Przede wszystkim plastry, woda utleniona, bandaż. Poza tym maści na oparzenia i skaleczenia oraz podstawowe leki: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na zatrucie, biegunkę (oczywiście dostosowane do wieku dziecka).

  • Napoje i posiłki

Podczas zabawy nie zapominajmy o dopajaniu pociechy. Podczas upałów, spacerów czy zabaw dziecko, niezależnie od wieku powinno dużo pić. Najlepiej by była to czysta woda mineralna lub herbatki. Nie powinny to być słodkie napoje, które dodatkowo pogłębiają pragnienie. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie jakieś przekąski dla malucha – głownie wafle, owoce. Muszą to być rzeczy, które nie popsują się w cieple i nie zaszkodzą dziecku. Na wakacjach starajmy się też jak najmniej zmieniać dziecięcą dietę, by nie doprowadzić do zatruć, rewolucji żołądkowych.

  • Kąpiele

Nie ma chyba dziecka, które nie lubi kąpieli w jeziorze czy morzu. Jeśli pozwalacie maluchowi na zabawy w wodzie bądźcie bardzo uważni – nawet mała fala może przewrócić kilkulatka. W celu zapewnienia bezpiecznych zabaw w wodzie ubierzmy dziecko w dmuchane koło czy rękawy do pływania. I przede wszystkim zawsze wtedy przy nim bądźmy. Nie bójmy się o to, że maluch zmarznie – jest w ciągłym ruchu, a przy brzegu woda jest ciepła (płytka szybko się nagrzewa). Po kąpieli malucha należy wytrzeć, wysmarować kremem i ubrać w suche ubranka.

Miłego plażowania!