Zanim znajdziesz się na porodówce, warto wybrać się tam chociażby w myślach i na spokojnie, przeanalizować scenariusz, jaki czeka Cię już niebawem.
Zanim wraz z podekscytowanym tatusiem znajdziecie się na porodówce, warto uprzedzić o waszym przyjeździe położną, dyżurującą na oddziale położniczym szpitala, który wybraliście. Dzięki temu wasz przyjazd nie będzie dla personelu zaskoczeniem, a to znacznie usprawni dalsze działania. Po wykonanym już telefonie zabierzcie koniecznie spakowaną wcześniej torbę z całym „porodowym” wyposażeniem oraz niezbędne dokumenty, których nie może zabraknąć na miejscu.
Izba przyjęć
Po przyjeździe musicie się zgłosić na izbę przyjęć. Tam znajdziecie – poinformowaną już o toczącej się akcji – położną, która poprowadzi cię do gabinetu dyżurującego lekarza. Jego zadaniem będzie ocenić, czy poród rzeczywiście się rozpoczął (jeśli nie, być może skieruje was z powrotem do domu i zaleci przyjazd za parę godzin), co sprawdzi na podstawie stopnia rozwarcia szyjki macicy. Badanie pozwoli także na ocenę, w jakiej pozycji znajduje się maluszek oraz określenie przybliżonego czasu porodu.
Jeśli akcja porodowa rzeczywiście trwa, konieczne będzie przeprowadzenie badań. Zanim do nich dojdzie, położna sprawdzi ci temperaturę oraz zmierzy ciśnienie. Kolejnym ważnym etapem będzie badanie KTG (kardiotokografia) – na twoim brzuchu umieszczone zostaną dwie sondy, zawierające specjalne czujniki, rejestrujące tętno malucha oraz częstotliwość skurczów macicy. Powstały w ten sposób wykres pozwoli na ocenę wahania tętna płodu oraz jego ogólnego stanu, a w razie potrzeby – szybką reakcję na ewentualne zagrożenie. Badanie takie trwa około 30 minut.
Po badaniu położna przeprowadzi krótki medyczny wywiad, podczas którego będą ci potrzebne dokumenty, zabrane z domu. Ważny będzie dla niej dotychczasowy przebieg ciąży, ewentualne infekcje, przebyte w jej czasie choroby, przyjmowane lekarstwa, a także obecny stan zdrowia. Nie bez znaczenia są również ewentualne choroby przewlekłe, dotyczące nie tylko ciebie, ale także partnera i waszych rodzin – warto zorientować się co do tego jeszcze przed porodem.
Położna poprosi także o podpisanie przedstawionych dokumentów, wśród których znajdzie się m.in. zgoda na wykonanie nagłych, nieprzewidzianych zabiegów operacyjnych (w czasie porodu może zaistnieć taka konieczność, a twoja zgoda będzie do tego potrzebna). Jeżeli chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, powiedz o tym właśnie teraz. Warto, byś jeszcze przed dniem porodu zorientowała się, czy w twoim szpitalu wykonywane jest ono bezpłatnie czy konieczne jest uiszczenie opłaty. Jeśli chcesz rodzić z partnerem, przypomnij o tym położnej (decyzję o tym musieliście na pewno podjąć wcześniej).
Sala porodowa
Po zakończeniu rozmowy z położną, zostaniesz skierowana na salę porodową. Tam będziesz mogła przebrać się w wygodną koszulę i zmienić buty na pantofle. Nie bój się, położna nie zostawi cię samej. Pójdzie wraz z tobą, by wkłuć ci wenflon (mała igła z cienką, plastikową rurką, która w razie potrzeby pozwoli wprowadzić leki oraz płyny fizjologiczne) w żyłę na przedramieniu albo na zewnętrznej stronie dłoni.
Opisany scenariusz, choć wszystko zależy od praktyki obowiązującej w danym szpitalu, raczej nie podlega większym modyfikacjom – wskazane wyżej procedury to konieczne elementy porodu. Dwa kolejne – zależą już od ciebie. A są to: lewatywa (wprowadzenie do odbytu plastikowej rurki, połączonej z workiem, wypełnionym specjalnym płynem, który jest wpuszczany do jelit, co zapobiega oddaniu stolca podczas parcia i daje większy komfort psychiczny rodzącej) i golenie krocza (uważa się, że w razie potrzeby ułatwia jego nacięcie). Jeżeli zabiegi wykonałaś samodzielnie – w domu, nie będą konieczne. Także, jeśli nie wyrazisz na nie zgody – nikt nie będzie cię do nich zmuszał. Gdy jednak się na nie zdecydujesz, wykona je położna.
Upragniony finał
Możesz sama zdecydować, w jakiej pozycji będziesz czekała na przyjście na świat swojego maluszka – nie musisz leżeć na wznak podczas całej akcji porodowej! W początkowej fazie porodu będzie towarzyszyć ci wyłącznie położna (ewentualnie partner lub inna bliska osoba, jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny), a lekarz będzie co najwyżej doglądał, czy wszystko w porządku.
W drugiej fazie porodu, kiedy nastąpi parcie, lekarz będzie już obecny. Liczba osób na sali się zwiększy, gdy maluszek zacznie wychodzić na świat. Potrzebny wtedy będzie lekarz neonatolog oraz druga położna, która zajmie się wszelkimi formalnościami. Oczywiście urodzenie maluszka to jeszcze nie koniec porodu – przed tobą wydalenie łożyska (trzecia faza porodu). Zaczyna się ona od około kwadransa do godziny po urodzeniu dziecka, a trwa od 10 do 30 minut. Spokojnie, zazwyczaj jest to bezbolesne, a niektóre mamy w ogóle nie zdają sobie z niego sprawy! To właśnie wtedy stracisz sporo ciążowych kilogramów (dziecko razem z łożyskiem waży około 5 kg).
Jeśli nie uda się wydalić łożyska w całości, konieczne będzie łyżeczkowanie (pozostałości łożyska mogą w przyszłości powodować krwotoki i infekcje). Jeśli nie korzystałaś ze znieczulenia w czasie porodu, anestezjolog przed łyżeczkowaniem zaaplikuje znieczulenie dożylne. Dodatkowo, jeśli w czasie porodu konieczne było nacięcie krocza bądź doszło do jego samoistnego pęknięcia, po wydaleniu łożyska będzie trzeba je zeszyć (także pod miejscowym znieczuleniem).
Sala poporodowa
Trudno jednoznacznie określić, ile trwa poród i poszczególne jego fazy albo co się będzie działo godzina po godzinie – wszystko zależy od tego, który to poród (jeżeli rodzisz po raz pierwszy poród może trwać nawet 24 godziny, ale już przy kolejnym, czas ten powinien ulec skróceniu – może trwać 6, 9 godzin, a nawet mniej!), jak duże jest dziecko, a także od twojego nastawienia i umiejętności współpracy z personelem.
Na porodówce pozostaniesz jeszcze jakiś czas, przez który to okres będziesz pod czujną obserwacją położnej. Będzie ona sprawdzała na bieżąco twój stan. Spokojnie, przez cały ten czas maluszek będzie razem z tobą – zgodnie ze standardami opieki poporodowej, personel musi umożliwić ci w pierwszych godzinach po porodzie stały kontakt z dzieckiem.
Także w tym czasie nastąpi twoje pierwsze karmienie – bez obaw, położna cię poinstruuje, jak masz to robić. Po tym czasie dziecko zostanie zabrane przez położną w celu wykonania podstawowych badań. Dowiesz się dzięki temu, ile waży i mierzy, jaki ma obwód główki, a także – na ile ocenia je skala Apgar. Następnie zostaniecie przeniesieni na oddział poporodowy.