Najczęstsze nocnikowe błędy

Odpieluchowanie to ważny etap w życiu każdej młodej rodziny. Koniec ery pampersów to duży krok w rozwoju dziecka, ale – jak każdy proces – wymaga czasu i odpowiednich warunków.

dziecko na nocniku


Podziel się na


Za wcześnie

Pampersy są wygodne i szybkie w obsłudze, ale nie ma chyba rodzica, który o rozstaniu z nimi myślałby z żalem. Wyczekiwanie momentu, gdy dziecko będzie gotowe się z nimi pożegnać, może jednak okazać się długotrwałym procesem, dlatego to od rodziców zależy, kiedy zapoznają swoją pociechę z prawdziwą, dorosłą toaletą (oczywiście na początek w wersji mini – nocnikiem). Problem pojawia się, kiedy trzeba ocenić, czy czas jest już odpowiedni.

Większość rodziców sugeruje się podręcznikowymi wskazówkami bądź poradami rodziny i znajomych, których dzieci już dawno mają to wydarzenie za sobą. W praktyce jednak etap „nocnikowania” to bardzo indywidualna sprawa. Większość maluchów przechodzi go w 3. roku życia, dziewczynki zwykle szybciej od chłopców, ale trzeba pamiętać, że każdy maluch dojrzewa do tego momentu w innym czasie.

Dziecko zazwyczaj daje sygnały, że już potrafi „współpracować” ze swoim ciałem, ma świadomość, kiedy odczuwa potrzebę i pozostawia czas na reakcję. Jeśli jednak maluch się nie zdradza, zdecydowanie nie należy go poganiać. Pośpiech – jak w większości przypadków – nie jest tu wskazany.

Zły moment

Aby nauka nie poszła w las, trzeba pomóc dziecku i stworzyć wokół niego atmosferę spokoju, wsparcia i przede wszystkim – cierpliwości. Oprócz obserwowania przygotowania dziecka do rozpoczęcia korzystania z nocnika, warto także mieć na uwadze czynniki zewnętrzne. Nie każdy moment jest dobry na nocnikową rewolucję, nawet jeśli dziecko jest już w odpowiednim wieku i wydaje się na odpieluchowanie gotowe.

Największym wrogiem jest tu oczywiście stres i silne emocje, na które pociecha jest narażona, gdy w jego życiu dzieje się coś ważnego. Do takich wydarzeń należy choćby pierwsza wizyta w przedszkolu czy narodziny rodzeństwa, ale także tak „prozaiczne” sytuacje jak wakacje poza domem czy planowanie przyjęcia urodzinowego. Maluch może być w tym czasie zbyt spięty i rozemocjowany, by skupić się na nauce nowej czynności. Warto wówczas przełożyć ją na później.

Pod napięciem

Kiedy moment przejścia na nocnik jest już na wyciągnięcie ręki, zrozumiałe jest pragnienie rodziców, by stało się to jak najszybciej. Ciągłe wypytywanie o potrzebę, zarzucanie dziecka gadżetami przyspieszającymi toaletę, wielokrotne czytanie bajek wspierających naukę korzystania z nocnika, ponaglanie malucha, gdy już podejmuje próbę – wszystko to może wywołać skutek odwrotny od zamierzonego.

Będąc pod presją, dziecko nigdy nie poczuje się na tyle swobodnie, by skorzystanie z toalety w prawie dorosły sposób było naturalne i spontaniczne. Zadaniem rodziców jest stworzenie dziecku warunków umożliwiających rozpoznawanie własnych potrzeb, odczytywanie sygnałów własnego organizmu i reagowanie na nie w odpowiedni sposób i o odpowiedniej porze.

Brak cierpliwości

Tak jak każde dziecko przechodzi poszczególne etapy rozwoju w swoim czasie, tak i odpieluchowanie nie dzieje się błyskawicznie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Maluch wreszcie skorzystał prawidłowo z nocnika? To wspaniale, ale nie oznacza to jeszcze pełnego sukcesu. Dziecko nadal może „nie zdążyć” z wypróżnieniem, skorzystać z pampersa, gdy jest poza domem, a w nocy zostawić w łóżku niespodziankę. Nie oznacza to wcale, że nauka poszła w las, a już tym bardziej, że dziecko „cofa się”. Zdecydowanie należy wtedy okazać cierpliwość, nie denerwować się, nie krzyczeć, nie wzbudzać w maluchu poczucia winy. Takie atrakcje zdarzają się i będą się zdarzać, aż nowa umiejętność zostanie opanowana w 100%. Brak cierpliwości rodziców może ten moment tylko opóźnić.