Gry planszowe coraz bardziej i bardziej zyskują na popularności. Można powiedzieć, że przeżywają prawdziwy renesans.
Obecnie rynek jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy skomplikowanych i długich rozgrywek, quizów, gier rodzinnych, tych wymagających wiedzy, refleksu, kreatywności… A jakie gry będą najlepsze dla dziecka?
Po co grać w gry?
Gry mają całą masę zalet! Jeśli w waszej rodzinie jeszcze się nie pojawiły – poważnie rozważcie kupno, a niemal gwarantowane jest, że na jednej się nie skończy! Planszówki to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu – można wybrać takie, przy których świetnie będą bawiły się dzieci, ale też i dorośli.
Gry mają też walor edukacyjny – dziecko może uczyć się przez zabawę, zyskiwać nowe zdolności jednocześnie świetnie spędzając czas. Takie momenty pomagają też wzmacniać rodzinne więzi.
Najlepsze gry planszowe (i nie tylko) dla dzieci
Kiedy już wiemy, że gra to kolejny prezent dla dziecka, jaki chcemy kupić, pojawia się dylemat – którą z nich wybrać? Jest ich przecież cała masa! Podpowiadamy, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę.
Dobble lub Dobble kids
Klasyczna gra Dobble jest absolutnym hitem, a przy tym jej zasady są banalnie proste. Polega na jak najszybszym znajdowaniu takich samych rysunków na wykładanych kolejno kartach. Wersja dla dzieci ma nieco uproszczone zasady, ale podobnie ćwiczy refleks i spostrzegawczość, a do tego jest źródłem zabawy i dla najmłodszych i dla rodziców. Wersja zwykła jest przeznaczona dla osób od lat sześciu wzwyż. Można jednak pokusić się o sprawdzenie, jak poradzi sobie z nią nawet nieco młodsza pociecha. Dobble ma także wersję ze zwierzętami oraz wersję Star Wars.
Zgadnij kto to
Kolejna gra z długą tradycją. Mamy w niej planszę z postaciami (lub zwierzętami), z której wybieramy jedną, nie mówiąc nic partnerowi. On robi to samo. Celem gry jest odgadnięcie, którą z postaci wybrała druga osoba. Dochodzi się do tego zadając pytania. Jeśli zapytamy „Czy ten ktoś nosi okulary?”, a odpowiedź będzie przecząca, możemy zamknąć wszystkie okienka, w których znajdują się rysunki postaci w okularach. W ten sposób krok po kroku dochodzi się do prawdy.
Memory
U jej podstaw leżą bardzo proste założenia – trzeba wykazać się dobrą pamięcią. Rozkładamy karty grafiką do spodu (istnieje całe mnóstwo różnych wersji z różnymi postaciami, rzeczami…). Zadaniem graczy jest w jednej rundzie odsłonić dwie takie same karty. Kiedy się pomylą, odkładają kartę na dokładnie to samo miejsce, z jakiego została wzięta. Myląc się, nabierają jednak wiedzy gdzie leży jaka karta, co przyda się w kolejnych rundach.
Pędzące żółwie
Nazwa może nie brzmi zbyt zachęcająco, a opis nie wróży emocjonującej rozgrywki, ale… pozory mylą! Tytułowe żółwie ścigają się do sałaty, a wygrywa oczywiście ten gracz, którego żółw dotrze do niej jako pierwszy. Reguły są na tyle proste, że to idealna pierwsza gra planszowa, jaką można sprezentować dziecku.
Jenga
Podczas rozgrywki budujemy wieżę z klocków, ale tylko tych, które uprzednio z owej wieży wyciągnęliśmy (bez zburzenia jej). Ta gra zmusza do myślenia, ćwiczy też zręczność.
Potwory do szafy
To świetna gra, której celem jest zapędzenie potworów do szafy. A potwory wskakują do szafy ze strachu przed zabawkami. Trzeba więc odpowiednie zabawki znaleźć i dzięki nim je wystraszyć. Przyda się do tego dobra pamięć – z założenia jest to gra podobna do memory. Na duży plus można zaliczyć świetną oprawę graficzną. To z pewnością jedna z tych gier, podczas której rodzice na pewno nie będą się nudzić.
Super Farmer
Gra bardzo lubiana przez dzieci – jest w niej sporo elementu losowości. Gracze wcielają się w role farmerów i muszą zadbać o swoją farmę i zwierzęta oraz ochronić je przed lisem i wilkiem. Plusem tej planszówki jest także bardzo atrakcyjna oprawa graficzna.
Dzieci z Carcassone
Kolejna dziecięca wersja gry dla starszych graczy. Oryginalne Carcassone to jedna z najpopularniejszych gier wszechczasów. Nic więc dziwnego, że powstała jej wersja dla najmłodszych. To prosta planszówka, bardzo dobra dla małych dzieci, może być z powodzeniem wybrana na pierwszą planszówkę. Rozgrywka polega na łączeniu uliczek, na których znajdują się postaci w odpowiednim kolorze.