Niania na godziny i od razu – nowa usługa dla rodziców!

Niania tylko na kilka godzin, na noc, doraźnie, szybko i bez problemów. Brzmi jak marzenie? Oto serwisy, które oferują taką możliwość!

dzieci z opiekunką bawią się na dywanie


Podziel się na


Który rodzic nie marzy czasem, żeby przespać całą noc, wyjść gdzieś nie musząc uruchamiać wszelkich możliwych kontaktów do babć czy cioć, które przejmą malucha choć na kilka godzin, albo o tym, żeby nie planować wszystkiego na miesiąc do przodu… Wszystkie te problemy ma szansę rozwiązać nowy typ usługi – nianie, ale takie dostępne szybko – w tym na godziny lub na noc.

Problemy organizacyjne

Opieka nad dzieckiem, szczególnie kiedy urlop macierzyński dobiega końca, nastręcza wielu problemów natury organizacyjnej. Kiedy obydwoje rodzice są aktywni zawodowo, a maluchem w sytuacjach awaryjnych nie może zająć się babcia, nie mamy też opiekunki, w przypadku choćby choroby pojawia się dylemat – urlop, opieka, kto zostaje, na jak długo…? Czasem rodzice chcą wyjść tylko we dwoje, ale nie ma takiej możliwości. Czasem są tak zmęczeni, że oddaliby wszystko za osiem godzin przespane jednym ciągiem, ale nie da się tego zorganizować.

Żyjemy jednak w świecie, w którym kiedy pojawia się pewna potrzeba pewnej grupy, na pewno prędzej czy później pojawi się jakieś rozwiązanie. Być może w przypadkach opisanych powyżej będzie to usługa wynajęcia niani, ale w specyficzny sposób – szybko, na godziny, a także na noc. Na razie dopiero się rozkręca i zdobywa popularność, ale prawdopodobnie będzie coraz powszechniejsza. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Nanny now – idea

Nanny now to jedna z usług dostępnych w Stanach Zjednoczonych, która zapewnia rodzicom możliwość wynajęcia niani z niewielkim wyprzedzeniem, na godziny lub na noc. Jej założycielką jest Tane Rickey, mama szóstki pociech, która bardzo dobrze wie ile problemów może nastręczać znalezienie dobrej, godnej zaufania opieki dla dziecka. Z jej osobistego doświadczenia wyrosła opisywana platforma dzięki której, wedle deklarowanej misji, rodzice nie muszą już poświęcać bezpieczeństwa dziecka, stabilności swojej pracy zawodowej ani spokoju swojego ducha organizując dla opiekę.

Ważny jest fakt, że wszystkie nianie zarejestrowane w społeczności Nanny now są weryfikowane pod kątem swojego zaplecza i referencji, mają certyfikat pierwszej pomocy dla dzieci. Nie są to przypadkowe osoby, nie może zarejestrować się tam każdy.

dzieci z opiekunką bawią się na dywanie

Zakres usług „opiekunek na już”

Jakie są oferowany zakres usług i cechy Nanny now? Platforma przede wszystkim oferuje dostępność niań 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możemy wyszukać opiekę dla dziecka na dowolny dzień i dowolną godzinę. Co równie ważne, nie trzeba jej umawiać z dużym wyprzedzeniem, opiekunki dostępne są w zasadzie od razu, co istotne w przypadku nagłej sytuacji, kiedy musimy z kimś szybko zostawić malucha. Nanny now oferuje także nocną opiekę nad dzieckiem.

Co w Polsce?

Czy w Polsce mamy platofrmy, które można porównać do Nanny now? Tak! Jedną z nich jest MyNanny – to serwis będący rodzimym odpowiednikiem Nanny now. Zrzesza rodziców oraz nianie i pomaga w znalezieniu opieki dla dziecka – dorywczo, na kilka godzin, na noc lub na stałe. Ciekawą opcją jest tzw. nanny sharing, czyli jedna niania dla dwóch rodzin. Jest to pomysł godny rozważenia, ponieważ z jednej strony maluch ma zapewniony kontakt z równieśnikami, a z drugiej – obydwie rodziny oszczędzają pieniądze, dzieląc jeden etat na pół.niania usypia dzieci

Kolejną usługą tego typu jest Nanny Bell – obecnie działa w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu. Podobnie jak MyNanny, oferuje opcje niani na wieczór, niani na kilka godzin w tygodniu bądź na stałe. Opiekę można zamówić nawet tego samego dnia. Podobny typ usług z pewnością będzie dalej się rozwijał, gdyż zapotrzebowanie na szybką, doraźną lub jednorazową opiekę nad dzieckiem jest spore. Wraz z możliwościami jej zapewnienia, wielu rodziców z pewnością chętnie skorzysta choćby z opcji wieczornego wyjścia we dwoje zostawiając malucha pod  czujnym okiem wykwalifikowanej opiekunki.