Nie jest za późno na bycie tatą!

Późne ojcostwo to zjawisko zyskujące na popularności. Przyczyny? Wiele. Wśród nich – dążenie do wyższych standardów życiowych.



Podziel się na


Granica wieku, w jakim mężczyźni zostają ojcami, wciąż się przesuwa. Jakie są konsekwencje takiego obrotu rzeczy? Jakie argumenty za i przeciw?

Stabilny ojciec czy amant w kryzysie?

Wyrzucając poza margines przypadki, kiedy późne ojcostwo ma stanowić lekarstwo na kryzys wieku średniego, trzeba podkreślić, że ma ono, jak wszystko na tym świecie, zalety i wady. Starsi ojcowie są bardziej opiekuńczy i nie tak wymagający – czasem przesadnie – w stosunku do dzieci, jak młodsi rodzice, ciesząc się i czerpiąc satysfakcję z samego już posiadania potomstwa (podobno jest to związane z mniejszymi zasobami testosteronu). Stabilizacja zawodowa pozwala z kolei poświęcać rodzinie większą ilość czasu – bo już nie trzeba się martwić o źródło jej utrzymania.

Młodzi-starzy bez dzieciństwa

Z drugiej strony dzieci starszych ojców, podobnie jak najstarsze z rodzeństwa w rodzinach wielodzietnych, często mają kłopoty z aklimatyzacją w grupie rówieśniczej, naturalnie lgnąc do osób starszych. Tymczasem ostatnie badania pokazują, że nie tylko u kobiet późne macierzyństwo wpływa negatywnie na zdrowie dziecka. Dzieci starszych ojców znacznie częściej zapadają na różnego rodzaju schorzenia, w tym schizofrenię, autyzm, chorobę dwubiegunową, jak i wady genetyczne. Wiek obojga z rodziców jest niewątpliwie czynnikiem ryzyka, choć oczywiście nie musi mieć negatywnych skutków.

Rozdźwięk i przepaść

Różnica wiekowa może być tylko rozdźwiękiem, ale też i przepaścią, jednak to zależy już tylko od nas samych. Data urodzenia w żaden sposób nie przesądza o niczym. Po prostu – są rodzice szukający wspólnego języka z potomstwem, są i tacy którzy tego nie robią, nie interesując się dziećmi i nie poświęcając im czasu niezależnie od tego czy są młodzi, czy starsi. Jeśli tata szuka kontaktu z dzieckiem, przy dobrej woli uda się osiągnąć porozumienie, a wtedy trzeba się już będzie martwić tylko o to, jak długo razem zdołają się cieszyć z tej więzi (czas płynie).

Wyzwania nie tylko dla młodych

Decydując się na późne ojcostwo trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, zależnych od sytuacji osobistej. W przypadku ponownego małżeństwa, należy pogodzić się z kwestią braku zrozumienia tej decyzji przez część rodziny, szczególnie może dotyczyć to dzieci z poprzednich związków. Jeśli powyższe przykłady nie mają zastosowania, nic straconego – czekają inne wyzwania – na przykład konieczność pogodzenia się z faktem, że jako ojcowie, będziemy myleni z dziadkiem własnego dziecka. Możemy też nie doczekać się – lub nie być w stanie zagrać z synem w piłkę, czy wybrać się z córką na przejażdżkę rowerem.

Chwytaj dzień

Cieszmy się więc życiem i stawiajmy czoła upływowi czasu, ale bądźmy świadomi swoich wyborów i odpowiedzialni jako ojcowie. Patrzmy optymistycznie, a unikniemy sytuacji, w której my myślimy już tylko o spokojnej emeryturze, a nasze dzieci – o życiu, które przed nimi.