Nie mogę schudnąć po ciąży! Jak schudnąć z brzucha po ciąży? Jak schudnąć po ciąży 20 kg? Wiele mam zadaje te same pytania na forach. Czyżby popełniały te same błędy?
Dlaczego nie mogę schudnąć po ciąży? Jak schudnąć po ciąży? Te pytania zadaje sobie większość świeżo upieczonych mam. Dlaczego u wielu kobiet waga po porodzie nie chce się zmniejszyć? Czyżby świeżo upieczone mamy popełniały te same błędy? Nie mogę schudnąć po ciąży! Poznaj winowajców!
Na początku ważne jest abyśmy zrozumiały, że zdrowie matki i dziecka powinno być najważniejsze podczas ciąży i po porodzie! Każda kobieta ma inne potrzeby i wyzwania w ciąży, a jej przyrost masy ciała może być różny w zależności od jej indywidualnych warunków zdrowotnych i stylu życia. To oczywiste, że czas po porodzie jest pełen wyzwań i dbanie o zrzucenie dodatkowych kilogramów po ciąży, jeśli takie pozostały, powinniśmy odłożyć na później. To oczywiste, że połóg to czas, kiedy powinnyśmy zatroszczyć się o swoje ciało i być wdzięczne, że pozwoliło nam nosić i wydać na świat dziecko.
Przychodzi jednak taki czas, że młoda mama zaczyna większą uwagę poświęcać swojemu ciału i odkrywa, że waga po ciąży ani drgnie. Istnieje kilka czynników, które mogą utrudniać utratę wagi po ciąży. Warto, abyś poznała najczęstsze przyczyny tego stanu i sposoby innych mam na to, jak schudnąć po ciąży!
–Rok po ciąży nie mogą schudnąć, nadal karmię piersią i… tyje! Jestem załamana, może nigdy nie byłam chuda jak palec, miałam nieco kobiece kształty, ale zawsze wyglądałam atrakcyjnie – nieco zaokrąglona pupa, płaski brzuch i większy biust. Teraz nie mogę patrzeć w lustro… Mam dopiero 24 lata… Chciałabym coś z tym zrobić i planuję rozpocząć dietę, gdy tylko skończę karmić piersią. Czy jestem z tym sama? Jak schudnąć po ciąży 20 kg? – na forum pisze matkaniekonieczniepolka,
Zbyt duża waga w ciąży
Warto raz jeszcze przypomnieć tę oczywistą prawdę – im więcej przytyjemy w czasie ciąży, tym trudniej będzie nam pozbyć się dodatkowych kilogramów po porodzie. Dlatego też w tym szczególnym czasie nie powinnyśmy sobie nadmiernie folgować i usprawiedliwiać się przekonaniem, że „skoro i tak będę teraz tyć, kilka dodatkowych kilogramów nie zrobi różnicy”. Teraz może i nie, za to potem – kolosalną. Warto więc systematycznie kontrolować przyrost swojej wagi w ciąży.
Brak snu
Jednym z czynników, który opóźnia powrót do formy po porodzie, jest niewystarczająca dawka snu. Kiedy jesteśmy niewyspane, nasz organizm wytwarza kortyzol czyli hormon stresu, a ten – jak można się domyślić, to swoisty wróg skutecznego odchudzania. Także leptyna i grelina, które odpowiadają za uczucie głodu i sytości, w przypadku zaburzeń snu zaczynają szwankować. Następuje spadek poziomu leptyny oraz wzrost poziomu greliny, co powoduje wzrost apetytu i poczucia głodu.
Niestety, z tym akurat winowajcą niewiele możemy zdziałać, bo często nie mamy na niego wpływu – trudno o spokojny sen, kiedy maluszek domaga się naszej obecności w dzień i w nocy . Jedyne, co możemy zrobić, to zadbać o właściwy podział rodzicielskich obowiązków.
Nieregularne odżywanie
Kolejny czynnik, który powiązany jest mocno z poprzednim. Jednym z winowajców wydłużania się drogi po szczupłą sylwetkę po porodzie jest – nieregularne odżywianie. Lekceważenie śniadań, długie przerwy między poszczególnymi posiłkami, mała liczba posiłków zastępowana ich obfitością, zaspokajanie nocnego głodu (kiedy wstajemy do dziecka) – wszystko to sprawia, że organizm nie jest w stanie zużywać kalorii na bieżąco. Jeśli obowiązki związane z dzieckiem tak nas pochłaniają, że zapominamy o jedzeniu co trzy godziny, nastawmy sobie alarm i zjedzmy coś nawet, jeśli nie czujemy szczególnego głodu!
Pośpiech przy jedzeniu
A nawet jeśli znajdziemy czas na to, by regularnie włożyć coś do ust, często staramy się maksymalnie przyspieszyć ten proces. Bo dziecko zaraz się obudzi albo już się obudziło i szkoda tracić czas na siedzenie przy stole. Jemy więc w biegu – i dosłownie i w przenośni, bo szybko i najczęściej na stojąco. Szybkie spożywanie pokarmów wpływa na poziom hormonów, oddziałujących na podwzgórze i regulujących poczucie głodu i sytości. Tymczasem, gdy jemy powoli, nawet po mniej obfitym posiłku czujemy się bardziej najedzeni. U osób, które jedzą w biegu, nawet dwie godziny po jedzeniu utrzymuje się podwyższony poziom wspomnianej wcześniej greliny. Podsumowując, po posiłku zjedzonym szybko – dłużej pozostajemy głodni.
Wygórowane oczekiwania
Kolejny winowajca, przy którym drobne codzienne sukcesy zupełnie tracą znaczenie. Bo czymże jest ten mały spadek wagi w przeciągu miesiąca, skoro jakaś aktorka schudła tyle już w pierwszym tygodniu po porodzie? Ciągłe porównywanie się do celebrytek czy chociażby znajomych kobiet sprawia, że lekceważymy swoje własne, małe kroczki, systematycznie odsuwając w czasie założony cel. Stawiamy sobie poprzeczkę zbyt wysoko i chcemy pozbyć się nadmiaru ciała w błyskawicznym wręcz tempie. Niestety, wyścig z naturą to naprawdę zbyt ambitny plan! Mierzmy siły na zamiary – dajmy sobie czas!
– Dziewczyny, udało się wam wrócić do swojej wagi po ciąży? Dużo w ciąży wam przybyło? Ja w ciąży miałam +18 kg, jestem miesiąc po porodzie i zostało mi 15 kg. Ale najbardziej dołujące jest to że nie wchodzą mi prawie żadne ubrania sprzed ciąży, wszystkie spodnie, spodenki a nawet bluzki ciasne…. Jak schudnąć po ciąży 15 kg? – pyta na forum Paula54.
Za mało wody
Kolejny magiczny czynnik, w którego działanie nadal nie wszyscy wierzą. Woda naprawdę wspomaga powrót do formy – także po porodzie! Błędem kobiet ciężarnych oraz świeżo upieczonych mam jest przekonanie, że w ich organizmie nie ma już miejsca na wodę – opuchnięcie, obrzęki są przecież skutkiem jej nadmiaru. Jak mają zniknąć, jeśli będziemy jej ciągle „dolewać”?! Właśnie w ten sposób! Choć brzmi to nielogicznie – pijąc wodę pobudzasz organizm do usuwania nadwyżki kilogramów!
Tym bardziej, że woda naprawdę ma same zalety – zmniejsza łaknienie, tłumiąc uczucie głodu, przyspiesza procesy metaboliczne i sprawia, że tkanka tłuszczowa w jej obecności spala się szybciej!
Brak ruchu
Wiemy, że opiekę nad dzieckiem można porównać do pracy na kilku etatach jednocześnie. Wiemy, że ruszasz się nieustannie, a wieczorem padasz ze zmęczenia. Niestety, taki ruch nie wystarczy, bo dopiero zwiększenie objętości tkanki mięśniowej, które zapewnią regularne ćwiczenia, pozwala utrzymać wyższy poziom przemiany materii. Najlepsze efekty daje ruch systematyczny. Jeśli nie masz możliwości, nie musisz chodzić na fitness, ale ćwicz przed telewizorem, kiedy malec zaśnie albo trenuj z wózkiem – jeśli lekarz wydał zgodę na aktywność fizyczną po porodzie. Łącz przyjemne z pożytecznym!
Przekonanie, że mama musi jeść za dwoje
A kiedy już udaje ci się pożegnać większość powyższych winowajców, jeden komunikat niweczy wszelkie starania: mama powinna jeść za dwoje. Skoro karmisz maleństwo piersią, musisz zadbać o swój pokarm podwójnie! Przecież połowa tego, co dostarczasz organizmowi idzie do maluszka! Na szczęście, ani w czasie ciąży ani po porodzie przekonanie to nie jest prawdziwe i nie musisz przyjmować dokładki mimo, że ciocia czy babcia „tyle już lat żyje na tym świecie…”. To prawda, że musisz zadbać podwójnie, ale o jakość – nie o ilość przyjmowanego pokarmu! Komponuj swój talerz tak, by dostarczyć swojemu dziecku wszelkie niezbędne elementy, ale nie podwajaj normalnej porcji.
Hormony
Winowajcy sytuacji – nie mogę schudnąć po ciąży – hormony! Po urodzeniu dziecka poziomy hormonów, takich jak estrogen i progesteron, mogą pozostać podwyższone, co może prowadzić do zatrzymania wody i zwiększenia apetytu. Spokojnie, wszystko powinno się wkrótce unormować!
–Jak schudnąć z brzucha po ciąży? Myślałam, że dość szybko sobie z tym poradzę ale jednak nie. Brzuszek jak jest większy tak jest. Jest taki hmm… flakowaty. Nie jestem gruba ale mam tłuszczyk zdecydowanie nie tam gdzie trzeba. Dziewczyny, jak odzyskać dobrą formę, pozbyć się tego paskudnego brzucha bo sama nie dam już chyba rady – pomocy szuka na forum lajka.
Nie mogę schudnąć po ciąży! Jak schudnąć po ciąży?
Schudnięcie po ciąży może być wyzwaniem, ale możliwe do osiągnięcia przy podejściu opartym na zdrowej diecie, regularnej aktywności fizycznej i odpowiednim wsparciu. Nie pytaj więc, jak schudnąć po ciąży karmiąc piersią lub jak schudnąć po ciąży nie karmiąc piersią! Oto kilka skutecznych sposobów na schudnięcie po ciąży!
Skoncentruj się na spożywaniu zróżnicowanych i zbilansowanych posiłków, bogatych w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe źródła białka i nienasycone tłuszcze. Unikaj przetworzonej żywności, bogatej w cukry i tłuszcze trans. Pij wystarczającą ilość wody każdego dnia, ale unikaj słodzonych napojów i nadmiaru kofeiny. Postaraj się również wykonywać codziennie umiarkowaną do intensywną aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut. To może być spacer, joga lub lekkie ćwiczenia rozciągające. Oczywiście wdrażaj je po konsultacji z lekarzem!
Pamiętaj, że proces odchudzania po ciąży może być stopniowy i wymaga czasu. Staraj się skupić na zdrowiu i dobrobycie zarówno dla siebie, jak i dla swojego dziecka.