ARTYKUŁ EKSPERTA Co robić w sytuacji, jeśli dziecko ma problemy ze ssaniem? Gdzie się zgłosić po pomoc? Oprócz pediatry, często pojawia się doradczyni laktacyjna, fizjoterapeuta i … logopeda.
„Moi Pacjenci wielokrotnie mówią o reakcji najbliższej rodziny na to, że z niemowlęciem idą na wizytę do logopedy. Najczęstsze komentarze: „Przecież on jeszcze nie mówi!”, „Czego od niego chcecie, dajcie mu spokój!”, „W moich czasach nikt nie chodził do logopedy i było dobrze”…Zapraszamy do artykułu eksperta – Karolina Spałek, logopeda, neurologopeda, instruktor Metody Butejki, trener emisji głosu.
Problemy z karmieniem niemowlaka
Dziecko przychodzi na świat i rewolucjonizuje życie rodziców. Mówi się, że niemowlę tylko je, wypróżnia się i śpi. Problemy pojawiają się, gdy zaburzone są funkcje związane z odżywianiem i karmieniem dziecka. Czasem jest to kwestia synchronizacji mamy z dzieckiem, czasem odpowiedniego dostawienia do piersi i ułożenia w czasie karmienia.
Co jednak w sytuacji, gdy mimo starań rodziców, dziecko nie przybiera na wadze, a zamiast realizacji marzenia o spokojnym macierzyństwie, pojawia się koszmar związany z nieskutecznym karmieniem dziecka? Co robić w sytuacji, jeśli mimo podejmowanych starań, sytuacja nie ulega poprawie?
Wtedy rodzice szukają pomocy u specjalistów. Wśród nich, oprócz pediatry, często pojawia się doradczyni laktacyjna, fizjoterapeuta i … logopeda.
Możliwe problemy z zaburzeniem funkcji ssania u dziecka
Jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych odruchów u niemowlęcia jest nieprawidłowa praca mięśni odpowiedzialnych za funkcje ssania: uszczelnienie warg na piersi lub na butelce, zbyt słabe ssanie, brak odruchu szukania sutka u dziecka i otwierania buzi, nieprawidłowy rytm ssania. Celem działań logopedy jest odnalezienie przyczyny nieprawidłowych wzorców oraz podjęcie takich działań, które przyczynią się do rozwiązania problemu.
Oto lista niepokojących objawów, które warto skonsultować z logopedą. Możesz wykorzystać tę checklistę, obserwując swoje dziecko:
- klikanie, cmokanie w czasie ssania,
- wyciekanie pokarmu kącikiem warg,
- ulewanie,
- krztuszenie w czasie ssania,
- nierówny rytm ssania, szybie męczenie się dziecka podczas ssania,
- odginanie się, prężenie w czasie karmienia, niepokój,
- drżenie policzków lub brody,
- pęcherzyk / lub pęcherzyki występujące na górnej wardze (lub na obu),
- bolesne karmienie piersią,
- spanie z otwartą buzią,
- nadmierne ślinienie się.
Jeśli zaobserwowałaś niektóre z tych objawów i obserwujesz trudności z karmieniem piersią lub butelką – nie obawiaj się konsultacji z logopedą!
Jak wygląda badanie logopedyczne niemowlęcia?
Logopeda przeprowadza dokładny wywiad z rodzicami. Pojawiają się pytania o przebieg ciąży i przyjmowane leki, przebieg porodu i o aktualną sytuację dziecka. Następnie, przeprowadza badanie logopedyczne: sprawdza palpacyjnie (przez dotyk) budowę narządów (policzków, języka, warg, podniebienia), sprawdza odruchy oraz ocenia ssanie dziecka. Logopeda sprawdza również długość i budowę wędzidła wargi górnej oraz wędzidła języka, które często bywają przyczyną trudności.
Zdarza się, że specjalista prosi również rodziców o nakarmienie dziecka w gabinecie lub prosi o filmiki z karmienia. Dokładnie tłumaczy występujące problemy i przeprowadza dokładny instruktaż pracy z dzieckiem w domu.
Dlaczego prawidłowe ssanie jest tak bardzo ważne?
Prawidłowa funkcja ssania u niemowlaka przełoży się na sprawne rozszerzanie diety, umiejętność zassania picia przez słomkę oraz będzie dobrym podłożem do rozwijania gryzienia i żucia w przyszłości. Ssanie pełni nie tylko funkcję odżywczą, ale również regulacyjną – za pomocą ssania dziecko reguluje swoje emocje, wycisza się i uspokaja.
Czasami rodzice sięgają po smoczek, wielokrotnie demonizowany nawet w środowisku logopedycznym. Warto jednak pamiętać, że smoczek u małego dziecka pozwala regulować emocje, a także się uspokoić lub zasnąć.
Troska o prawidłowy rozwój niemowlęcia zaowocuje prawidłowym jego rozwojem w przyszłości: rozszerzania diety, prawidłowej regulacji pracy mięśni w obrębie jamy ustnej oraz profilaktyce wad wymowy.
—-
Logopeda jest odpowiednim specjalistą, który pomoże podczas trudności ze ssaniem, nieprawidłowym oddechem oraz trudnościami z rozszerzaniem diety. Dodatkowo, będzie czuwał nad prawidłowym rozwojem mowy dziecka od gaworzenia po tworzenie złożonych wypowiedzi, będzie też doradzał, jak ułatwiać dziecku dostęp do rozwoju zasobu słownictwa.
Nie czekaj, aż pojawią się problemy – profilaktyczna wizyta u logopedy może być kluczem do harmonijnego rozwoju dziecka.
Autor: Karolina Spałek
Logopeda, neurologopeda, Instruktor Metody Butejki, trener emisji głosu. Od 2014 roku prowadzi w Tarnowskich Górach gabinety terapeutyczne, gdzie wspólnie z zespołem specjalistów osiąga sukcesy w terapii niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajmuje się również szkoleniem logopedów, terapeutów i nauczycieli na terenie całej Polski. Autorka publikacji o charakterze logopedycznym, a także redaktorem portalu www.logotorpeda.com gdzie logopedia jest dostępna i zrozumiała dla rodzica.
Dowiedz się także: