Nieodpowiedzialna matka – kilka przykładów, jak przyszłe matki nie dbają o swoje maleństwa

Okres ciąży wymaga od kobiety wiele wyrzeczeń. Często musi ona zmienić swoje codzienne nawyki czy zrezygnować z używek.Podziel się na


O ile poranna, lekka kawa z dużą ilością mleka nie powinna zagrażać zdrowiu nienarodzonego dziecka, o tyle palenie tytoniu czy zażywanie narkotyków może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Kobiety, które planują dziecko powinny zerwać z nałogami. Są jednak przypadki, gdy przyszłe matki nie dbają o siebie, a nałóg okazuje się silniejszy niż troska o zdrowie i życie dziecka.

Odpowiedzialność i dojrzałość

Dojrzałe emocjonalnie kobiety, które mają prawidłowo rozwinięte poczucie odpowiedzialności za drugą istotę decydują się na zmianę trybu życia w trakcie ciąży. Nawet jeśli była ona nieplanowana. Rozumieją zaistniałą sytuację i starają się do niej dopasować. Problem z ustaleniem priorytetów, dotyczy przede wszystkim młodych matek, które nie tylko, nie planowały ciąży, ale w większości przypadków ciąże te są niechciane i traktowane jako zbędna komplikacja. Mowa tu o nastolatkach, które nie mogą liczyć na wsparcie od ojca dziecka czy rodziców. Przypadki skrajnej nieodpowiedzialności zdarzają się również wśród kobiet dojrzałych, mających problemy z nadużywaniem szkodliwych substancji. Nie rozumieją one, że noszą pod sercem żywą istotę, całkowicie uzależnioną od ich zachowania.

Alkohol, tytoń, narkotyki…

Najczęstszym problemem wśród przyszłych matek jest nadużywanie alkoholu. Każdego roku w Polsce rodzi się ok. 900 dzieci z płodowym zespołem alkoholowym (FAS). FAS jest przyczyną wielu chorób umysłowych, niskiego współczynnika inteligencji, problemów z uczeniem się dziecka oraz funkcjonowania w społeczeństwie. Oprócz FAS, picie alkoholu w czasie ciąży może wywołać przedwczesny poród, poronienie, problemy ze słuchem i wzrokiem, wady nerek, serka, uszkodzenie mózgu.

Nie istnieje dopuszczalna dawka alkoholu, którą może przyjmować kobieta w ciąży. Dlatego jego spożywanie powinno być całkowicie zakazane. Niektórzy lekarze są zdania, że jedna lampka wina wypita raz w miesiącu nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Jednak należy pamiętać, że przepuszczalność alkoholu do krwi i łożyska jest indywidualną kwestią każdego organizmu.

Czy warto więc podejmować ryzyko?

Niektóre kobiety wychodzą z założenia, że jeden drink nikomu krzywdy nie zrobi. Często w restauracjach widzimy przyszłe matki, które bez oporów sięgają po kolejną lampkę wina. Nastolatki będące w ciąży, uczestniczą w całonocnych imprezach, na których nie stronią od alkoholu. Wynika to z ich niedojrzałości. Nie chcą czuć się odrzucone przez znajomych. Każde tego typu zachowanie jest nieodpowiedzialne i ryzykowne.

Kobietom – palaczkom, najtrudniej jest rozstać się z nałogiem na czas dziewięciu miesięcy. Przyzwyczajone do porannej kawy z papierosem, nie potrafią sobie odmówić tej wątpliwej przyjemności. Często dochodzi do sytuacji, w której kobiety ciężarne „kryją się” ze swoim nałogiem. W domu partner, czy rodzice nie pozwalają jej na „małego dymka”, więc zaraz po wyjściu z mieszkania sięga po papierosa. Palenie tytoniu w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczne. Noworodki, których matki paliły papierosy mają niską wagę urodzeniową, wyższe jest również ryzyko poronienia, a nawet obumarcia płodu.

Największym problemem są kobiety uzależnione od narkotyków. O ile z alkoholem czy nikotyną, jest się stosunkowo łatwo rozstać, o tyle z narkotykami trudniej. W większości są to substancje silnie odurzające i uzależniające. Niektórzy specjaliści są zdania, że kobiety uzależnione od narkotyków nie powinny zachodzić w ciążę. Często ich uzależnieniu towarzyszy niedowaga, zła kondycja zdrowotna i wiele innych problemów. W środowiskach narkomanów przeprowadzane są akcje rozdawania prezerwatyw. Jednak kobiety otumanione narkotykami nie zdają sobie sprawy z ryzyka jakie podejmują. W tym przypadku sytuacja jest o tyle trudna, że gwałtowne odstawienie środków odurzających może być bardziej niebezpieczne niż stopniowy odwyk.

Buty na wysokim obcasie?

Są również problemy, z którymi borykają się kobiety dojrzałe, pragnące dziecka. Chociaż prowadzą zdrowy tryb życia, często ryzykują zdrowie nienarodzonego dziecka. W ich przypadku najbardziej ryzykowne są wypadki. Upadek, potknięcie się, uderzenie, mogą spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Dlatego lekarze zalecają aby w czasie ciąży zrezygnować, m.in. z butów na obcasie. Już samo chodzenie w szpilkach w zaawansowanej ciąży jest trudne i męczące dla kobiety. Są jednak przypadki, gdy kobieta ani myśli o zmianie obuwia na wygodniejsze. Często możemy przyglądnąć się gwiazdom, celebrytkom, które przechadzają się po czerwonym dywanie w sandałkach na niebotycznych obcasach. Czy dobry wygląd jest ważniejszy od zdrowia matki i dziecka?