Nieporozumienia w sprawie imienia dziecka – jak się dogadać?

Wybór imienia dla dziecka – niby banał, bo przecież to „tylko” imię. Któreś z kolei na pewno zadowoli i mamę i tatę… A co, jeśli nie? Co, jeśli kwestia imienia spowoduje cichą wojnę w domu? Jak dojść do porozumienia?

mama i dziecko na kanapie czytają książki


Podziel się na


Nie da się ukryć, że imię to, podobnie jak styl ubioru, kwestia gustu. Jednym podobają się te „klasyczne”, inni wolą oryginalne, bardziej wyszukane, jeszcze inni imieniem chcą uhonorować członka rodziny. To zupełnie indywidualna sprawa. Mądre przysłowie mówi, że o gustach się nie dyskutuje, ale… jak tu nie omawiać imienia dla własnego dziecka? Nie da się. Jedyną opcją jest osiągnięcie porozumienia.

Nie ma sytuacji bez wyjścia

Nie bardzo możecie sobie pozwolić na impas i trwanie w sytuacji patowej. Dziecko w końcu musi mieć imię. Sytuacja może się więc skończyć na kilka sposobów:

  • uprzecie się, ale jedno z was odpuści, zgadzając się na wybór tego drugiego;
  • rzucicie monetą;
  • poprosicie siostrę/koleżankę/mamę… o wybór imienia;
  • wybierzecie imię losowo;
  •  dogadacie się i pójdziecie na kompromis.

Tak, ostatnia opcja jest zdecydowanie najcięższa i najbardziej wymagająca. To co z tym kompromisem?

mama i dziecko na kanapie

Nauka kompromisu

No dobrze, zabrnęliście w ślepą uliczkę. A przynajmniej tak wam się wydaje. W takim razie… do dzieła – zacznijcie szukać porozumienia.

1. Żeby się dogadać trzeba na początku potraktować całą sprawę z lekkim przymrużeniem oka. Nie nakręcać się, nie oburzać i nie obrażać. Zachowując się w taki sposób na pewno nie doprowadzicie do szybkiej zgody. Potraktujcie to jako… wyzwanie. Przecież to na pewno nie pierwszy i nie ostatni raz, kiedy nie jesteście w stu procentach zgodni.

2. Kolejnym krokiem może być przejście przez listy imion dostępne chociażby w Internecie. Bo przecież na pewno istnieją takie, o których nie pomyśleliście za pierwszym razem. Może spojrzycie na jedno z nich i obydwoje stwierdzicie, że to jest to.

3. Poznajcie też swoje preferencje. Wskażcie te imiona, które absolutnie odpadają i te, które podobają wam się zdecydowanie najbardziej. Możecie zaznaczyć te będące „w porządku”. Niech to będą wybory poprzedzone przeszukiwaniem listy imion, wychodzące poza to, co przyjdzie do głowy jako pierwsze. W ten sposób obraz sytuacji będzie nieco szerszy. Dzięki temu wyłoni się pewnie pewien zbiór wspólny dla obydwojga.

4. Pamiętajcie, że preferencje co do imion nie są wieczne. Czasem coś, co na początku nie bardzo nam się podobało w końcu okazuje się pierwszym wyborem. Jeśli nie możecie dojść do porozumienia – dajcie sobie czas.

5. Nie traktujcie całej sytuacji jako walki o władzę – kto wygra, kto przegra. To nie jest sytuacja tego typu. Tutaj nikt nie okazuje się przegranym. Nie można zmieniać nieporozumień w sprawie imienia dla dziecka w „przepychanki”. Pamiętajcie, że decydujecie o przyszłości swojego maleństwa.

mama i dziecko na kanapie

„Pozorna możliwość wyboru”

Sprytne przyszłe mamy potrafią tez… „przekonać” mężczyzn do swojego punktu widzenia. Tak zrobiła to Aga:

– Ja imię miałam wybrane od dawna, ale kiedy powiedziałam o nim mężowi, nie był przekonany do tego wyboru. Zapytałam więc, jakie imię jemu podoba się najbardziej. I co? Nie był w stanie takiego wskazać. Oczywiście po dłuższym namyśle znalazł kilka imion, które jego zdaniem byłyby w porządku, ale wytłumaczyłam mu, że to przecież nie o to chodzi, żeby ich szukać na siłę, ale nadać takie, które podobało nam się od zawsze… A w jego przypadku takiego imienia ewidentnie nie było… Ostatecznie mąż stwierdził, że wybrane przeze mnie rzeczywiście jest całkiem ładne! A więc najważniejsze to umieć uzasadnić swój wybór i dać drugiej osobie pozorną szansę własnego wyboru.