Co powinni wiedzieć rodzice alergika? W co się zaopatrzyć w zależności od tego, na co uczulone jest dziecko?
Alergia to nadmierna, „przesadzona”, reakcja układu odpornościowego na różne czynniki, które, w normalnych warunkach nie wywołują takiej odpowiedzi, są obojętne. Te czynniki to alergeny, z którymi organizm walczy, wywołując różne nieprzyjemne objawy.
Alergie coraz częstsze
Niestety, alergia pojawia się coraz częściej. Coraz więcej i więcej osób jest diagnozowanych, leczonych, lub po prostu walczy samodzielnie z nieprzyjemnymi objawami. Na co można mieć alergię? Wyróżniamy przede wszystkim alergię wziewną (alergeny wziewne to m.in. roztocza, pyłki drzew, traw, chwastów, pleśń, sierść zwierząt) oraz pokarmową (w przypadku dzieci często winne są mleko, nabiał, jajka, soja a inne popularne alergeny pokarmowe to orzechy ziemne, owoce morza). Uczulenie u dziecka często mogą wywoływać także konkretne leki (np. antybiotyki), a także składniki kosmetyków i środków czystości (alergia skórna).
Najpierw – do lekarza
Wiesz, lub przeczuwasz, że masz w domu małego alergika, nie ociągaj się z wizytą u lekarza. Niestety, alergii nie da się wyleczyć, ale można skutecznie łagodzić przykre objawy za pomocą zarówno codziennych czynności, jak i leków. Podstawą jest oczywiście rozpoznanie co uczula naszą pociechę – bez tej wiedzy trudno o skuteczne radzenie sobie z dolegliwościami, jakie wywołuje. Uwaga też na alergie krzyżowe – jedna alergia nie wyklucza innych, a część alergii idzie ze sobą w parze.
Alergia na kurz
- dobry odkurzacz – to absolutna podstawa przy alergii na roztocza. Odkurzać trzeba często, a sprzęt najlepiej, by miał filtr wodny albo filtr HEPA oraz dużą moc ssącą.
- mop parowy – bardzo przydatne urządzenie pozwalające na dokładne mycie podłóg bez użycia detergentów. Gorąca para dodatkowo odkaża.
- oczyszczacz powietrza – niezwykle przydatny jeśli dziecko jest uczulone na roztocza kurzu – najlepiej, jeśli znajdzie się w sypialni malucha, bo niestety jest to to pomieszczenie, w którym stężenie alergenów jest największe.
- specjalna antyalergiczna/antyroztoczowa pościel – to dobre rozwiązanie i warto zastanowić się nad podobnym zakupem. Taka pościel ochroni przed roztoczami lepiej niż zwykła.
- pokrowce – można zaopatrzyć się też w nieprzepuszczające roztoczy pokrowce na kołdry i poduszki.
- pojemniki na zabawki – pluszaki i inne zabawki bardzo łatwo zbierają kurz więc warto nie trzymać ich, szczególnie w pokoju dziecka, na półkach, ale – zamknięte w pojemnikach.
Alergia na pyłki, grzyby, pleśń
- kalendarz pylenia – absolutną podstawą w przypadku alergii na pyłki, czy to to drzew, czy chwastów, czy trawy, jest kalendarz pylenia. Musisz wiedzieć, kiedy zaczyna się, a kiedy kończy okres, w którym twoje dziecko może odczuwać pogorszenie i nasilenie objawów. Ponieważ stężenie pyłków może różnić się w zależności od regionu kraju, dobrze jest zaopatrzyć się w aktualny i szczegółowy kalendarz.
- oczyszczacz powietrza – to przydatny gadżet szczególnie w przypadku alergii wziewnej na zarodniki grzybów i pleśni. Wtedy lepiej nie używać ani nawilżaczy ani klimatyzatorów.
- preparat czyszczący do usuwania pleśni – może to być po prostu roztwór sody oczyszczonej lub specjalny środek do mycia i usuwania pleśni. Najlepiej przemywać miejsca, w których pleśń lubi się pojawiać, by nie pozwolić na jej rozwój.
Alergia skórna
W przypadku alergii skórnych kluczowy jest przede wszystkim odpowiedni dobór wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych dla dziecka. Muszą być hipoalergiczne i bez zapachu (kompozycje zapachowe w kosmetykach lubią wywoływać uczulenia), przeznaczone do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, także z Atopowym Zapaleniem Skóry.
Warto również zaopatrzyć się w hipoalergiczne preparaty do prania ubranek dziecięcych oraz w odpowiednią odzież dla dziecka. Same w sobie ubrania rzadko uczulają, ale mogą dodatkowo podrażniać przesuszoną skórę, dlatego dobrze, by były wykonane z przewiewnych materiałów, jak bawełna.