Nosidła typu Mei-Tai to nie tylko komfort dla rodzica, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda dla malucha. Jak poprawnie ja wiązać?
Chustonoszenie od kilku lat jest coraz bardziej popularnym sposobem noszenia dzieci. Nic więc dziwnego, że producenci nosidełek prześcigają się w ofertach, proponując młodym rodzicom dodatkowe funkcjonalności – wszystko po to, by uczynić tę codzienną czynność praktyczną i przyjemną. Nosidła typu Mei-Tai to nie tylko komfort dla rodzica, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda dla malucha.
Czym są nosidła Mei-Tai?
Mei-Tai to pochodzące z Azji miękkie nosidełko dla dzieci, łączące w sobie zalety tradycyjnych nosideł oraz modnych ostatnio chust do noszenia maluchów. Składa się z estetycznego panelu (o dowolnym kolorze, wzorze bądź zdobieniu), szerokiego pasa biodrowego oraz dwóch pasów naramiennych. Taka konstrukcja sprawia, że ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na ramiona i biodra noszącego.
Każdy element nosidła wykonany jest ponadto z miękkiego, elastycznego materiału, dzięki któremu nosidło dopasowuje się do pleców dziecka i sylwetki rodzica. Należy jednak pamiętać, że Mei-Tai nie podtrzymuje tułowia dziecka tak dobrze jak tradycyjna chusta – z tego względu nosidło MT zalecane jest do noszenia dzieci już siedzących (najwcześniej od 6. miesiąca życia) i starszych.
Niektóre nosidełka tego typu mają dodatkowe udogodnienia, np. pianki na pasach naramiennych (dzięki nim ciężar starszego dziecka nie jest tak odczuwalny) czy wszywane na stałe lub doczepiane zagłówki, podtrzymujące główkę dziecka. MT nie posiadają jednak żadnych klamer, sprzączek i zapięć, które mogą uwierać i sprawiać dyskomfort. Na rynku dostępne są nosidła przewiewne, na lato, oraz wykonane z cieplejszego materiału, idealne na chłodniejsze dni.
Zalety nosidła Mei-Tai
Nosidła typu Mei-Tei – używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zaleceniami – mają wiele zalet. Najważniejsze i najbardziej doceniane przez młodych rodziców to:
- wygoda dla noszącego rodzica oraz noszonego dziecka,
- łatwość wiązania,
- możliwość noszenia także starszego i cięższego dziecka,
- alternatywny sposób noszenia (przód lub tył),
- idealne dla rodziców o różnych gabarytach (dzięki długim pasom, charakterystycznym dla chust)
- estetyczny wygląd,
- lekkość i kompaktowość (nosidła z łatwością mieszczą się w podręcznej torbie).
Jak nosić nosidła Mei-Tai?
Wiązanie nosidła typu Mei-Tai wymaga krótkiego treningu, ale praktyka sprawia, że już po kilku próbach czynność ta wykonywana jest mechanicznie i nie zajmuje wiele czasu. Sposób wiązania zależy od pozycji dziecka – noszenie malucha na plecach wydaje się być bardziej skomplikowane, ale – jak wynika z doświadczeń mam, korzystających z MT – rodzic szybko nabiera zaufania do własnych umiejętności i jest pewne, że dziecko, znajdujące się podczas wiązania na plecach, jest całkowicie bezpieczne. Oto krótka instrukcja wiązania nosidła z przodu i z tyłu:
Wiązanie nosidła Mei-Tai z przodu:
1. Chwyć w obie ręce dolne pasy w taki sposób, by panel od zewnątrz skierowany był w twoją stronę.
2. Przeprowadź pasy za plecami i zwiąż w pasie na podwójny węzeł.
3. Weź dziecko na ręce i posadź je przed sobą tak, aby panel otulił jego plecy, a nóżki ułożyły się po obu stronach pasów w pozycji „żabki”. Dopóki nie zakończysz wiązania, podtrzymuj dziecko, by nie odchyliło się zbytnio z panelu.
4. Złap pasy naramienne, przełóż je przez swoje ramiona i skrzyżuj za plecami.
5. Następnie przełóż pasy przed siebie, poprowadź je nad nóżkami dziecka i skrzyżuj pod jego pupą.
6. Przełóż pasy (pod nóżkami dziecka) do tyłu i zwiąż je na linii bioder podwójnym węzłem.
Wiązanie nosidła Mei-Tai z tyłu (na plecach):
1. Złap nosidło w taki sposób, by luźno opadało wzdłuż twoich pleców, a jego dolne pasy przełóż pod swoimi pachami.
2. Zwiąż pasy tuż pod klatką piersiową; tu także konieczny jest podwójny węzeł.
3. Pochyl się lekko do przodu i włóż dziecko na swoje plecy. Młodsze dziecko, które nie potrafi jeszcze samo przybrać odpowiedniej pozycji, weź na jedną rękę i bokiem przełóż na plecy.
4. Chwyć pasy naramienne nosidła, naciągnij panel na plecki dziecka i przełóż pasy na swoje ramiona. Nie zmieniaj pozycji – dzięki kątowi nachylenia dziecko nie wyślizgnie się przed na-łożeniem panelu.
5. Wyciągnij pasy wzdłuż ramion, kierując je ku plecom (pod pachami) i skrzyżuj je pod pupą malucha.
6. Przełóż pasy pod nóżkami dziecka i zwiąż podwójnym węzłem na swoim brzuchu.
Tylko prawidłowo zawiązane nosidło jest całkowicie bezpieczne i wygodne zarówno dla dziecka, jak i rodzica.