Nowe rozwiązania na polskich porodówkach: łóżeczka – doczepki

Łóżeczka-doczepki są bardzo popularne i stanowią standardowe wyposażenie na wielu europejskich porodówkach. Czy znajdziemy je również w Polsce?

niemowlę w łóżeczku


Podziel się na


Łóżeczka niemowlęce dostawiane lub doczepiane do dużych łóżek to w naszym kraju to jednak jeszcze stosunkowo nowe rozwiązanie, które wzbudza duże zainteresowanie i w większości – pozytywne komentarze. Dzięki doczepkom świeżo upieczona mama ma szybki dostęp do malucha. Są wygodne i komfortowe, znacznie ułatwiają życie kobietom przebywającym na oddziałach położniczych po urodzeniu dziecka.

Czym są łóżeczka-doczepki?

Są to specjalne doczepiane do dużego łóżka (na którym leży mama) małe łóżeczka dla dziecka (tzw. clip-on crib). Jednym, dłuższym bokiem ściśle przylegają do boku szpitalnego łóżka. Są też dobrze zabezpieczone z trzech pozostałych stron, dziecko jest więc całkowicie bezpieczne.

Jakie są ich zalety?

Łóżeczka-doczepki to nowość w Polsce, jednak w krajach zachodnich są z powodzeniem stosowane już od pewnego czasu. Dlaczego wywołują tyle pozytywnych komentarzy?

Po porodzie ułatwiają kontakt mamy z dzieckiem

Dzięki nim młoda mama może w dowolnym momencie zobaczyć, dotknąć dziecka, co jest niesamowicie ważne zaraz po porodzie, kiedy kobieta tak bardzo pragnie kontaktu z maluchem, którego niedawno wydała na świat. Z drugiej strony dziecko także czuje się bezpieczniej dzięki częstszemu kontaktowi z mamą.

dziecko śpi w łóżeczku

Sprawiają, że karmienie piersią jest prostsze

Proces karmienia piersią i przystawiania dziecka jest zdecydowanie uproszczony dzięki temu gadżetowi.

Uspokajają młode mamy

Szczególnie chodzi tu o kobiety, które zostały matkami po raz pierwszy lub o te, które boją się spuścić malucha z oka choćby na chwilę i bardzo się niepokoją gdy nie mają go w zasięgu wzroku. Taka doczepka pozwoli im się uspokoić.

Szczególnie przydatne po cesarskim cięciu

Tego typu łóżeczka są niesamowicie doceniane szczególnie przez kobiety, które wydały na świat dziecko za pomocą cesarskiego cięcia. Po tym zabiegu kobieta przez pewien czas nie powinna bowiem wstawać, może też odczuwać ból podczas poruszania się. Taka rekonwalescencja utrudnia zajmowanie się maluchem zaraz po porodzie. Doczepka może tu znacznie pomóc.

dziecko śpi w łóżeczku

Przydatne także w domu

Okazuje się, że łóżeczka-doczepki nie są przeznaczone wyłącznie do użytku w szpitalach. Coraz częściej to rozwiązanie przenoszone jest także do domów świeżo upieczonych mam. Kobiety zaopatrują się w nie, gdyż pozwala im w pewnym sensie rozwiązać problem spania z dzieckiem i dylemat „razem czy osobno”. Są też zdecydowanym ułatwieniem w nocnych karmieniach.

Budowanie więzi z maluchem – ważne od samego początku!

Temat budowania więzi z nowonarodzonym maluchem jest niezwykle ważny. Według popularnej i mądrej filozofii tzw. rodzicielstwa bliskości, to właśnie budowa więzi i bliskość z maluchem są kluczowe i powinny być głównym priorytetem podczas pierwszego okresu po porodzie. Maluch odczuwa niesamowicie silną potrzebę bliskości z matką. Mama natomiast również pragnie bardzo mocno opiekować się dzieckiem. Pragnienia noworodka powinny zostać zaspokojone, a kontakt z matką jest tym, co najważniejsze.

Łóżeczko-doczepka z pewnością nie jest kluczowym elementem rodzicielstwa bliskości, ale to gadżet, który może zdecydowanie ułatwić życie mamom i zbliżyć je do dziecka.