Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie

Czy wiecie, że od połowy maja obowiązują nas nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach? Sprawdźcie koniecznie, co się zmieniło!

dziecko w aucie


Podziel się na


Warto wiedzieć. Rodzice, którzy nie zastosują się do powyższych zasad mogą liczyć na kary w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Wzrost zamiast wieku

Do tej pory granicę przewożenia dzieci w foteliku wyznaczał ich wiek. Montowanie specjalnego siedziska było konieczne w przypadku dzieci do lat 12. Obecnie na prowadzenie wysuwa się w tej kwestii kryterium wzrostu – na tylnym siedzeniu i z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika można przewozić dzieci o wzroście co najmniej 135 cm – bez względu na ich wiek. Chodzi tu jednak o przypadki, kiedy ze względu na masę/wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub urządzenia przytrzymującego, spełniającego obowiązujące warunki techniczne. Na swobodne podróżowanie na przednim siedzeniu – bez fotelika, maluch musi poczekać do osiągnięcia kolejnych 15 cm (dozwolone od 150 cm wzrostu).

Tyłem nie pojedzie

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli w samochodzie jest zainstalowana poduszka powietrzna pasażera i jest ona aktywna, nie wolno nam przewozić dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu. Do tej pory było to dopuszczalne i często wykorzystywane w sytuacji, kiedy mama czy tata podróżowali wyłącznie z dzieckiem. Wówczas mieli go stale na oku, a i dziecko, które obserwowało rodzica, prawdopodobnie czuło się podczas jazdy znacznie bezpieczniej.

dziecko w aucie

Bez fotelika? Tylko trzecie w kolejce

W nowych zasadach znalazł się też zapis, mówiący o możliwości przewożenia trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lata bez fotelika na tylnym siedzeniu. Jest to dopuszczalne tylko w przypadku, gdy w pojeździe – na tylnym siedzeniu jest już dwójka innych dzieci, a konstrukcja auta nie pozwala na zainstalowanie tam trzeciego, środkowego fotelika. Dziecko siedzące bez fotelika musi mieć oczywiście zapięte pasy bezpieczeństwa. Bez fotelika mogą również podróżować dzieci z ważnym zaświadczeniem lekarskim, stwierdzającym przeciwwskazanie do stosowania fotelika.

Masz auto bez pasów albo zły fotelik? Zostaw dziecko w domu!

Zgodnie z nowelizacją ustawy, niemożliwe jest przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa (np. pojazdami zabytkowymi!) Większą uwagę musimy także przykładać do wyboru samego fotelika. W nowych zasadach zawarto informację, że musi on być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka oraz spełniać wszystkie warunki techniczne, określone w przepisach Unii Europejskiej lub Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem fotelika.