Obniżenie narządu rodnego a kolejna ciąża

Zapewne wiele z was fakt ten zaskoczy – objawy obniżenia narządu rodnego stwierdza się niemalże u wszystkich kobiet, które urodziły. Czasami zaburzenie to może przybrać niepokojący wymiar.

kobieta z dzieckiem na łące


Podziel się na


Obniżenie macicy nie zawsze daje o sobie znać. Często o tym patologicznym zjawisku kobieta dowiaduje się zupełnie przypadkowo na fotelu ginekologicznym w czasie rutynowej kontroli. Tymczasem zaburzenie to – choć w większości przypadków niegroźne – w niektórych sytuacjach może wymagać leczenia.

Co to znaczy, że macica się obniża?

Na początek wyjaśnijmy, na czym polega wspomniane zjawisko. Co to znaczy, że macica się obniża? To znaczy, że zmienia swoje położenie i przesuwa się w dół poniżej kolców kulszowych. Czy to wyczuwalna zmiana? Choć kobieta samodzielnie nie jest w stanie zdiagnozować u siebie tego zaburzenia, zazwyczaj odczuwa swoisty dyskomfort, na który często składają się:

  • pobolewania w podbrzuszu oraz okolicy krzyżowej, promieniujące w kierunku pachwin;
  • specyficzny nacisk ku dołowi;
  • uciążliwe uczucie przepełnienia układu moczowo-płciowego;
  • zaburzenia w czasie oddawania moczu i wypróżniania;
  • powtarzające się infekcje dróg moczowych.

Co ważne – odczuwanie podobnych dolegliwości to często sygnał, że macica jest już dość nisko i szyjka zaczyna wysuwać się do przedsionka pochwy.

Kobieta z dzieckiem na łące

Dlaczego macica się obniża?

Choć można powiedzieć, że obniżanie narządu rodnego to jeden z naturalnych objawów przekwitania (stopień obniżenia macicy nasila się u większości kobiet wraz z wiekiem z uwagi na niedobór żeńskich hormonów), dolegliwość ta wcale nie jest zarezerwowana dla pań dojrzałych.

Macica może zmienić swoje położenie także u kobiet młodszych, a predysponują do tego takie czynniki, jak chociażby:

  • praca fizyczna – w szczególności dźwiganie ciężkich przedmiotów;
  • długotrwała praca w pozycji stojącej;
  • przewlekłe zaparcia;
  • przewlekłe choroby układu oddechowego;
  • otyłość;
  • wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu;
  • uszkodzenie aparatu więzadłowego, na którym umocowana jest macica, do czego doprowadzić mogą:
    – operacje ginekologiczne,
    – poród, zwłaszcza poród z tzw. ochroną krocza, poród długi i ciężki oraz poród pochwowy dziecka o dużej masie.

Obniżenie macicy leczenie

Jak już zostało wspomniane, obniżenie macicy często towarzyszy zjawisku przekwitania. Niedobór żeńskich hormonów w skórze prowadzi do zmniejszenia ilości dobrego kolagenu. Skutkuje to zwiotczeniem tkanki łącznej, która coraz słabiej podtrzymuje aparat więzadłowy, na którym umocowana jest macica. To naturalne zmiany, z którymi trzeba się pogodzić, zwracając jedynie uwagę na to, by nie powodowały dyskomfortu w życiu codziennym.

Bardziej niepokojącym zjawiskiem jest obniżenie narządu rodnego u kobiet w wieku rozrodczym, które mają jeszcze przed sobą macierzyńskie plany. W takich przypadkach niezwykle ważna jest odpowiednio wczesna diagnoza, pozwalająca na wdrożenie właściwego leczenia. W początkowych fazach obniżenia narządów rodnych często wystarczą bowiem ćwiczenia mięśni Kegla (częste, regularne i z wystarczającą liczbą powtórzeń – zaciskania i rozluźniania mięśni) oraz zlecone przez ginekologa leki zawierające żeńskie hormony.

Kobieta z dzieckiem na łące

Obniżenie macicy a kolejna ciąża

Obniżenie macicy to skutek osłabienia i rozciągnięcia mięśni miednicy. Co warto podkreślić, mięśnie te rozchodzą się przy każdej ciąży i porodzie, ale nie u wszystkich kobiet reagują na wysiłek tak samo. Czasami szybko wracają do poprzedniego kształtu i sprawności, czasami zajmuje im to nieco więcej czasu, ale bywa i tak, że trzeba im w tym pomóc. To właśnie dlatego tak ważne jest skontrolowanie stanu narządu rodnego po porodzie, czyli kontrola ginekologiczna po zakończeniu połogu.

W czasie takiej wizyty lekarz ocenia m.in. położenie macicy. Po tak krótkim czasie od porodu nie musi ona jeszcze być na właściwym miejscu (tylna ściana może nieco zasłaniać wejście do pochwy), ale to zwykle tymczasowa zmiana. W powrocie macicy we właściwe miejsce wystarczają zazwyczaj wspomniane już ćwiczenia mięśni Kegla. Po kilku tygodniach regularnej pracy świeżo upieczona mama sama powinna zauważyć pozytywne zmiany. I choć często macica nie wraca już całkowicie do swojego pierwotnego położenia (pozostaje usytuowana nieco niżej niż przed porodem), nie stanowi to żadnego zagrożenia dla kolejnej ciąży.

O regularnych kontrolach ginekologicznych należy pamiętać bez względu na niepokojące objawy czy ich brak.

Warto bowiem wiedzieć, że zbyt późne zgłoszenie się do lekarza może przekreślić szanse na kolejną ciążę. Długotrwałe lekceważenie problemu może bowiem doprowadzić do wypadania macicy na zewnątrz, poza szparę sromową. To sytuacja skrajna, ale warto mieć jej świadomość – w takim przypadku często jedynym rozwiązaniem jest już tylko usunięcie narządu rodnego.