„Boli mnie głowa i nie mogę spać…” – dla starających się o dziecko tego rodzaju objawy to już dowód na to, że czas rozpocząć urządzanie dziecięcego pokoiku.
Wiele objawów ciąży można rozpoznać samodzielnie. Niestety, nie są one na tyle charakterystyczne, aby mogły jednoznacznie wskazywać na zapłodnienie. Mimo to, warto je poznać. Dają podstawę do tego, aby zakupić test ciążowy, a następnie – sprawdzić jego wiarygodność u ginekologa.
Wczesne objawy ciąży
Wczesne objawy ciąży to mają do siebie, że ich pojawienie się wcale nie musi owej ciąży oznaczać. Nie charakteryzują się niczym szczególnym i mogą wystąpić w różnych momentach życia. Co innego, kiedy występują łącznie (oczywiście nie wszystkie i nie zawsze razem). Poniżej zestawiamy objawy, które starającej się o dziecko parze z pewnością dadzą niemałą nadzieję:
- brak miesiączki;
- lekki ból w podbrzuszu, przypominający skurcze;
- zmiana charakteru śluzy szyjkowego – staje się on gęsty i lepki;
- rozpulchnienie szyjki macicy;
- wrażliwe oraz bolące (czasem powiększone) piersi;
- mdłości, nudności;
- wymioty – najczęściej w godzinach porannych i na czczo, zgaga;
- zaparcia;
- zmiana apetytu, „zachcianki”, brak łaknienia;
- nadmierna wrażliwość na zapachy;
- niechęć do alkoholu, papierosów;
- zmęczenie, wzmożona senność;
- zawroty głowy;
- bóle głowy z uczuciem ucisku lub pulsowania w skroniach;
- rozdrażnienie, niechęć do wykonywania niektórych czynności;
- trudności w koncentracji, obniżenie sprawności intelektualnej;
- nagły spadek albo wzrost masy ciała;
- częste oddawanie moczu spowodowane parciem na pęcherz;
- zmiana podstawowej temperatury ciała (podwyższona);
- rozstępy ciążowe – na brzuchu, pośladkach, udach.
Warto zauważyć, że wszystkie wymienione objawy mogą także świadczyć o innych zaburzeniach w organizmie kobiety. Są więc one jedynie swego rodzaju sugestią, że mogło dojść do zapłodnienia, a na pewno – że warto to sprawdzić. Aby upewnić się, czy nasze przewidywania są zasadne, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej samodzielnie sprawdzić „wiarygodność” swojego organizmu. W aptece możemy zakupić testy ciążowe, które z powodzeniem wykonamy w zaciszu własnego domu. Pozytywny wynik testu znacznie podnosi prawdopodobieństwo zaistnienia ciąży, jednak – nigdy nie daje 100 procent pewności. Jest już jednak wystarczającym dowodem na to, że należy wybrać się do ginekologa.
Test ciążowy – jak działa?
Testy ciążowe opierają się na wykrywaniu w organizmie, dokładnie we krwi lub w moczu, obecności hormonu HCG – gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten jest produkowany przez zarodek od 8. dnia po zapłodnieniu. Z czasem jego poziom wzrasta, by następnie znów się obniżyć, a głównym jego zadaniem jest utrzymanie funkcji ciałka żółtego (potem zaś podtrzymywanie produkcji progesteronu).
Rodzaje testów ciążowych
Istnieją dwa główne rodzaje testów ciążowych:
- laboratoryjne (testy krwi oraz moczu) – wykonuje się je w gabinecie lekarskim, mogą wykryć obecność HCG po upływie zaledwie tygodnia od zapłodnienia, zaś na wynik badania czeka się kilka godzin.;
- domowe (testy moczu) – można je zakupić w aptece, wykonuje się je w domu, a ich działanie opiera się na wykryciu HCG w moczu kobiety.
Wśród dostępnych w aptece domowych testów ciążowych wyróżniamy:
- testy paskowe – wymagają zebrania moczu do pojemnika, w którym zanurza się na kilka sekund pasek testowy z antyciałami HCG, wynik można odczytać po kilku sekundach od wyjęcia;
- testy płytkowe – wymagają zebrania moczu do pojemnika, za pomocą specjalnej pipety należy nałożyć próbkę moczu na pomiarową płytkę testową, wynik można odczytać po kilku sekundach;
- testy strumieniowe – końcówkę testu wystarczy umieścić pod strumieniem moczu, odłożyć, także i w tym wypadku można odczytać wynik po kilku sekundach.
Test należy wykonywać dokładnie i według instrukcji zawartej wewnątrz opakowania. Wynik jest oznaczany za pomocą pojawienia się paska – niebieskiego lub różowego. Wynik pozytywny to znak, że należy zgłosić się do ginekologa, który prawdopodobnie potwierdzi nasze badanie. Istnieje jednak możliwość, że także i test zawiódł (wynik może być sygnałem ciąży pozamacicznej czy np. pozostałości fragmentów łożyska z poprzedniego porodu).
Kiedy wykonać test ciążowy?
Test ciążowy można wykonać po około dwóch tygodniach od potencjalnego zapłodnienia. Dopiero po tym czasie stężenie gonadotropiny w moczu jest na tyle wystarczające, by móc stwierdzić, że doszło do zapłodnienia. Najlepszym momentem na przeprowadzenie testu jest dzień po terminie spodziewanej miesiączki.
Gonadotropina osiąga najwyższe stężenie w moczu porannym, dlatego jest to najbardziej odpowiednia pora na przeprowadzenie testu.