Odciski u dziecka

Odciski, nazywane również nagniotkami, to obszary nadmiernego rogowacenia skóry. Jak leczyć odciski u dzieci?

dziecko w łóżeczku


Podziel się na


Nogi – to u dziecka właśnie ta część ciała która – kiedy już malec rozpocznie przygodę z chodzeniem – jest uszkadzana najczęściej. Siniaki, zadrapania – wiemy jak z nimi postępować. Co jednak, kiedy naszemu malcowi doskwierają… stópki? Z uwagi na to, że dolegliwości związane ze stopami mają także wpływ na sposób chodzenia, problemów nie należy lekceważyć. Jak dbać o stopy? Jak zapobiegać odciskom? Jak je leczyć?

Dbamy o stopy od samego początku

Prawidłowa pielęgnacja

Stopy, tak jak każda zresztą część naszego ciała, wymagają regularnej (codziennej) i odpowiedniej pielęgnacji. Podczas kąpieli dokładnie myjemy stópki, a potem starannie wycieramy ręcznikiem, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie pomiędzy palcami, gdzie może pojawić się grzybica (a tej sprzyja wilgoć). Aby umożliwić zdrowy rozwój stóp maluszka, warto pozwolić mu jak najczęściej chodzić na bosaka, ponieważ stabilizuje to i wzmacnia stopy dziecka, daje szansę na bezpośredni odbiór wszelkich bodźców.

W przypadku maluszków, które jeszcze nie chodzą pamiętajmy, aby zadbać o to, by skarpetki nie były za ciasne i nie krępowały paluszków. Dbajmy o to, aby stopy dziecka się nie przegrzewały, ponieważ to sprzyja powstawaniu różnego rodzaju pęcherzy i obtarć.

Dawka zdrowego ruchu

Dla prawidłowego rozwoju stóp dziecka konieczny jest ruch. Z uwagi na to, że niemowlęta same nie są w stanie zapewnić sobie wystarczającej dawki ruchu, warto pobudzać stopy maluszków poprzez ich łaskotanie oraz delikatne masowanie. Kiedy dziecko już chodzi, warto zachęcać je do ćwiczeń kształtujących stopy (np. wspinaczka po drabinkach na placu zabaw, zabawy w kolorowych kulkach, jazda na rowerze).

Właściwe obuwie

Oczywiście wtedy, kiedy nasz maluszek maszeruje już samodzielnie, musimy pamiętać o wygodnych butach, dostosowanych do pory roku. Ogólne zasady, dotyczące zakupu pierwszych bucików są następujące:

  • cholewka – ze skóry albo tkanin z włókien naturalnych, jej górny brzeg powinien być zaokrąglony;
  • podeszwa – antypoślizgowa, niezbyt gruba, sprężysta, powinna zginać się w jednej trzeciej długości od czubka bucika;
  • obcas – szeroki, nie za wysoki;
  • zapiętek – lekko usztywniony, gładki od wewnątrz;
  • szwy i wszelkie twarde elementy nie powinny być wyczuwalne.
mama i dziecko na spacerze

Gdy pojawi się odcisk…

Odciski, nazywane również nagniotkami, to obszary nadmiernego rogowacenia skóry. Nie są duże, zwykle okrągłe, bladożółte i posiadają swego rodzaju jądro, które może mocno uciskać znajdujące się pod spodem zakończenia nerwowe. To właśnie powoduje ból. Odciski pojawiają się wskutek zbyt dużego ucisku na jeden punkt stopy. Ich powodem mogą być zbyt ciasne buty, które przylegając do owych zrogowaceń, zbyt mocno je uciskają. Innym powodem odcisków mogą być kłopoty z ukrwieniem stóp.

Oto kilka sprawdzonych porad, jak pozbyć się odcisków u dzieci:

  • stosujemy ciepłe kąpiele stóp np. z dodatkiem mydła – zmiękcza warstwę zrogowaciałą i rozluźnia stopy;
  • stosujemy odpowiednie leki lub plastry, które nakładamy na odcisk w celu zmiękczenia zrogowacenia (dostępne w aptece);
  • w umyte stopy wcieramy krem zawierający masło kakaowe bądź krem z witaminą A lub lanoliną;
  • skórkę z cytryny moczymy w occie przez około dobę, robimy okłady na noc;
  • moczymy stópki w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżeczka na 2 litry wody), możemy dolać także napar z
  • rumianku, który działa kojąco na skórę. Kiedy stopy będą mięciutkie, w miejsce odcisku przykładamy plaster podpieczonej cebuli i taki okład zawijamy bandażem, pozostawiamy na noc.

Jeżeli odciski są wyjątkowo bolesne bądź tez zauważamy w nich stan zapalny, a domowe leczenie nie przynosi rezultatu, warto skonsultować się z lekarzem. Może on przepisać preparaty, które rozpuszczą zrogowacenie bądź też sam usunie odciski.