Odstawianie malucha od piersi – jak to zrobić dobrze?

Odstawianie malucha od piersi może być emocjonalnie i fizycznie wyzwaniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w przejściu przez ten proces!

karmienie piersią


Podziel się na


Karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności dla każdej kobiety. Jest to nie tylko zdrowe dla malucha, ale także buduje niepowtarzalną więź matki z dzieckiem.  Kiedyś trzeba jednak powiedzieć „dość” i odstawić dziecko od piersi. Jak i kiedy zrobić to dobrze? I czy istnieją jakieś uniwersalne wyznaczniki i terminy odstawienia dziecka od piersi?

Do kiedy karmić dziecko piersią?

Nie ważne czy uwielbiasz karmić piersią i jest to dla ciebie niesamowite doznanie, czy traktujesz to jak zwyczajną czynność – kiedyś musi nastąpić koniec. W pewnym momencie dziecko należy odstawić od piersi. I tu pojawia się pierwszy problem – kiedy?

Niestety, nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na to pytanie. To kwestia bardzo indywidualna. Jednak najczęściej wymieniane terminy to pół roku (niektórzy lekarze twierdzą, że to minimalny czas, jaki powinno trwać karmienia piersią), rok (tutaj z kolei zgadza się część psychologów). Pojawiają się jednak i takie opinie, które proponują odstawienie od piersi dopiero około 3 roku życia dziecka. Właśnie ze względu na te rozbieżności każda z mam powinna sama, posługując się rozumem i intuicją, wybrać najodpowiedniejszy czas na pożegnanie z karmieniem piersią. Pamiętaj też, że początek odstawienia to w zasadzie już ten moment, w którym zaczynasz karmić maluszka także innymi pokarmami, czyli po ukończeniu przez niego pół roku.

Jak odstawić malucha od piersi?

Aby odstawienie przebiegło bezproblemowo zarówno dla ciebie, jak i dziecka, warto wszystko odpowiednio wcześnie zaplanować. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że na początku może być ciężko. Oczywiście zdarzają się przypadki, że około roczne maluchy po prostu tracą zainteresowanie piersią, ale są one niestety dosyć rzadkie. Co możesz więc zrobić aby zminimalizować problemy?

  • Odstawiaj dziecko stopniowo – dzień po dniu coraz bardziej ograniczaj liczbę karmień, zastępuj je normalnymi posiłkami.
  • Bądź stanowcza – nie cofaj raz podjętej decyzji pod wpływem płaczu dziecka czy wyrzutów sumienia. Pomyśl, że najtrudniejszy jest początek- potem będzie już tylko lepiej.
  • W okresie odstawiania poświęcaj dziecku szczególnie dużo uwagi i zadbaj, aby czuło się bezpiecznie i spokojnie. Dla niego karmienie piersią to nie tylko posiłek, ale także metoda zaspakajania potrzeby bliskości z matką. Musisz mu okazywać w tym czasie dużo zainteresowania- maluch musi wiedzieć, że nie traci twojej miłości.
  • Spróbuj zainteresować malucha zwykłymi posiłkami – postaraj się, aby były smaczne i interesujące. Jeśli nie chce jeść, daj mu chwilę na zgłodnienie. Pobawcie się lub wyjdźcie na spacer.
  • Kiedy odstawianie okazuje się bardzo ciężkim zadaniem, można zastosować nieco bardziej „drastyczną” metodę. Wychodź z domu w godzinach zwyczajowego karmienia lub… wyjedź na kilka dni. To oczywiście ostateczność, ale zadziała kiedy wszystko inne zawiedzie. Jest także i druga strona medalu – dziecko może odebrać takie zachowanie jak odrzucenie.
  • Nie złość się, nie irytuj. Pamiętaj, że dla malucha odstawianie jest tak samo, a może nawet bardziej stresujące niż dla ciebie. Jeśli będziesz zdenerwowana, twój nastrój udzieli się dziecku.
  • Dla większości mam najtrudniej jest odmówić dziecku piersi w nocy i wieczorem przed spaniem, gdyż to właśnie ona pozwala najszybciej uspokoić maleństwo. Podczas odstawiania tłumacz więc maluchowi prostymi słowami dlaczego nie będziesz go już karmić w ten sposób i zawsze dodawaj, że bardzo go kochasz. Przytul go i daj mu butelkę z wodą.
kiedy odstawić malucha od piersi

Zbyt wczesne odstawienie malucha od piersi

Czasem okazuje się, że odstawienie dziecka od piersi odbyło się zbyt wcześnie i należy do niego wrócić. Co może na to wskazywać? Przede wszystkim zmiany w zachowaniu malucha. Dziecko będzie częściej się budzić, marudzić i mieć zły humor. Może także okazywać strach przed rozłąką z mamą. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba dobrze wyczuć moment na odstawienie. Przede wszystkim nie wolno niczego przyspieszać. Karmienie piersią może być dla ciebie męczące, możesz chcieć jak najszybciej się od niego uwolnić ale pamiętaj, że dla twojego maleństwa to bardzo ważny etap rozwoju i jeśli już zdecydowałaś się karmić naturalnie, musisz dotrwać do końca.

Dlaczego odstawienie malucha od piersi jest takie trudne?

Odstawianie dziecka od piersi jest trudne zarówno dla malucha, jak i dla mamy. To przecież czynność będąca dla wielu kobiet kwintesencją bliskości z dzieckiem. Zrezygnowanie z niej może być bardzo ciężkie – to w końcu jeden krok do samodzielności maleństwa. Dla niego karmienie to z kolei (oprócz wartości odżywczych, jakie niesie) bliskość, poczucie bezpieczeństwa i więzi z mamą. Uspokaja, pociesza, koi. Im starsze dziecko tym bardziej na pierwszy plan wysuwają się właśnie te wartości, a sam posiłek i zaspokojenie głodu staje się drugorzędną sprawą. Właśnie dlatego wiele dzieci tak ciężko przeżywa odstawienie od piersi – dla nich to synonim miłości mamy. Warto o tym pamiętać decydując się na zakończenie karmienia naturalnego.

Pamiętaj, że proces odstawiania od piersi może być różny dla każdej rodziny i może wymagać eksperymentowania z różnymi strategiami, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do Waszych potrzeb. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące odstawiania od piersi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. laktacji.