Odżywianie podczas karmienia piersią

Ciąża to czas, kiedy szczególnie powinnaś zadbać o zdrowie swoje i maleństwa rozwijającego się w twoim łonie.

Odżywianie mamy karmiącej


Podziel się na


Z prostej przyczyny – pełnowartościowa dieta i unikanie szkodliwych substancji to jeden z podstawowych warunków jej prawidłowego przebiegu. Jednak obowiązek stania na straży diety nie kończy się wraz z porodem. Twoja silna wola będzie poddawana próbie jeszcze przez kilkanaście miesięcy po nim, ponieważ również wtedy warto zadbać o spożywanie zdrowych i wartościowych odżywczo produktów. To ważne – tylko od ciebie bowiem zależy, co przekażesz swojemu malcowi wraz z pokarmem.

Odpowiednia dieta podczas karmienia dziecka piersią jest niezwykle ważna dla jego prawidłowego rozwoju i twojego samopoczucia. Wszystkie ważne substancje odżywcze, mikro – i makroelementy są przekazywane teraz wraz z twoim pokarmem do organizmu malca, co w dużej mierze rzutuje na jego samopoczucie. Jeśli występuje u ciebie niedobór soli mineralnych lub witamin, organizm wszystkie przekaże dziecku, co może mieć dla ciebie negatywne konsekwencje w przyszłości. Bardzo ważne jest zatem, byś uzupełniła dietę w niezbędne substancje, najlepiej w sposób naturalny (z pokarmem), a jeśli to nie pomaga, także za pomocą leków. Możesz zażywać oczywiście jedynie te, które zaleci lekarz. Zawsze, gdy będziesz na wizycie kontrolnej, informuj go na bieżąco, że karmisz piersią. Zwykle można wybrać takie medykamenty, które nie będą szkodliwe dla dziecka, a jeżeli to niemożliwe, będzie trzeba pomyśleć o odstawieniu malucha od piersi, chociaż na czas przebiegu leczenia.

Ilość spożywanych z pokarmem kalorii także powinna się nieco zwiększyć, wpływa to bowiem na jakość pokarmu produkowanego przez twój organizm. Codzienna dawka kalorii nie może być mniejsza niż 2500, a spożywane produkty powinny zawierać spore ilości białka, wapnia i innych składników odżywczych.

Dieta podczas karmienia piersią

Nie należy rezygnować ze wszystkich przyjemności. Małe ilości cukru nie wpłyną negatywnie na laktację, jednak ich systematyczne spożywanie może mieć niekorzystne skutki, gdyż stępi twój apetyt na potrzebne składniki odżywcze. To samo tyczy się pokarmów typu fast food, które sporadycznie mogą być dodatkiem do zdrowej diety, ale nie powinny stać się jej podstawą. Unikaj nadmiernie ostrych przypraw, kwasów i orzeszków ziemnych, zwłaszcza jeżeli w twojej rodzinie występowało uczulenie na nie.

Jako karmiąca matka możesz odczuwać także większe niż wcześniej pragnienie. Pij więc małe ilości płynów (zwłaszcza wody niegazowanej), ale częściej, by pęcherz nie był po każdym nawodnieniu organizmu zbytnio przepełniony, co może zmniejszyć ilość wydzielanego mleka. Dzienne zapotrzebowanie na płyny waha się w tym okresie między 8 a 9 szklankami dziennie i oczywiście zwiększa się podczas upałów, a także gdy intensywnie się pocisz. W okresie karmienia ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z napojów zawierających kofeinę oraz z alkoholu. Te substancje przedostaną się do organizmu dziecka wraz z mlekiem. Jako świadoma matka zaprzestałaś palenia papierosów w czasie ciąży, a teraz masz ochotę do tego wrócić? Nie rób tego, ponieważ nikotyna może zmniejszyć ilość wytwarzanego przez ciebie pokarmu. Poza tym przedostaje się ona bezpośrednio do mleka. Myśl o dziecku i jego wrażliwości na dym papierosowy może stać się zatem bodźcem do zaprzestania palenia.

Podczas karmienia bacznie obserwuj zachowanie twojego dziecka. Może się bowiem okazać, że jest ono uczulone na pokarmy, które spożywasz. Zdarza się to dość często i może objawiać się u niemowląt bólem brzuszka, wysypką, ogólnym rozdrażnieniem. By przekonać się, że przyczyną tego jest twoja nieodpowiednia dieta, możesz eliminować z niej po kolei produkty, które podejrzewasz o uczulanie dziecka, a zastępować je innymi z tej samej grupy pokarmowej. Po jakimś czasie okaże się, z czego musisz zrezygnować podczas karmienia piersią. Na pewno niezwykle trudno jest zrezygnować z ulubionych potraw i przypraw, pamiętaj jednak, że robisz to dla dobra twojego dziecka. Teraz ono jest najważniejsze!