Opieka poporodowa

Wiele kobiet myśli, że sam poród jest zakończeniem trudów ciąży, można od razu po nim wrócić do domu i do przyzwyczajeń sprzed dziewięciu miesięcy. Tak niestety nie jest.Podziel się na


Zwykle po narodzinach oboje – matka i dziecko – wymagają jeszcze solidnej opieki lekarskiej. Jest to profilaktyka, która ma zapobiec ewentualnym komplikacjom poporodowym, ma również dokładnie określić stan pacjentów, by można było bezpiecznie wypisać ich do domu. Istnieją sytuacje, w których dalsze leczenie jest wręcz konieczne: dzieje się tak przy cesarskim cięciu, wszelkich zakażeniach, złym samopoczuciu rodzącej, bólach różnego rodzaju i pochodzenia. Czas spędzony na oddziale położniczym jest również okazją do zgromadzenia przydatnych informacji, choćby na temat pielęgnacji kobiecego ciała, dlatego wcale nie należy do straconych.

Pierwsze dni rekonwalescencji

Zwykle po porodzie należy odczekać kilka dni, by spokojnie, w pełni sił powrócić do domu, gdzie czeka utęskniony mąż i rodzina z niecierpliwością wyglądająca nowego jej członka. Czas, który kobieta spędzi w szpitalu zależy przede wszystkim od samopoczucia jej i dziecka. Oczywiście do pełni sił po ciąży i porodzie będzie musiała wracać przez długie tygodnie, jednak te kilka dni rekonwalescencji są niezbędne, by mogła przejąć nad dzieckiem całkowitą opiekę. Odwiedziny u matki i dziecka będą w tym czasie znacznie ograniczone, by umożliwić im solidny wypoczynek i zapewnić pomoc personelu medycznego.

Zwykle, jeśli poród był naturalny, pobyt na oddziale położniczym trwa około 4 dni, a w niektórych szpitalach – jedynie 3 doby. Gdy kobieta odrobinę wypocznie, jej emocje opadną, stanie się spokojniejsza, a dziecko będzie całkowicie zdrowe, wówczas mogą razem udać się do domu. Komplikacje pojawiają się, gdy konieczne było nacięcie krocza, poród za pomocą cesarskiego cięcia lub pojawiły się inne problemy natury zdrowotnej.

Opieka medyczna po porodzie

Kobieta i jej dziecko znajdą się pod stałą opieką położnej i pielęgniarek. Doradzą one, jak opiekować się dzieckiem, jak je karmić, przewijać, kąpać itp. Będą także niezbędne przy pielęgnacji nacięcia krocza, blizn po cesarskim cięciu lub zakładaniu ewentualnych kroplówek. Nowa mama może zwrócić się do nich z każdym zapytaniem i każdą wątpliwością, warto bowiem ten czas wykorzystać na nauczenie się czegoś, co na pewno przyda się w macierzyństwie. Opieka medyczna po porodzie będzie polegała głównie na regularnych kontrolach krwawienia i obkurczania się macicy, czyli jej stopniowego zmniejszania się. W zakres badań wchodzi również pomiar tętna, temperatury ciała oraz systematyczne sprawdzanie gojenia się ran.

W przypadku, gdy poród wymagał nacięcia krocza (by pod wpływem nacisku dziecka nie pękło ono samo), personel medyczny zadba o prawidłowe i szybkie gojenie się rany. W tym celu pomoże matce zadbać o higienę intymną. Dla niektórych kobiet jest to proces bardzo krępujący, powinny jednak zdawać sobie sprawę, że personel medyczny ma do czynienia z takimi przypadkami znacznie częściej, niż się wydaje i jest to całkowicie naturalna kolej rzeczy po porodzie. Gdy ból znacznie ustanie, matka sama będzie mogła myć się letnią wodą ze specjalnie dobranym mydłem. Niezwykle ważna jest ogólna higiena osobista i częste mycie rąk, gdyż bakterie mogą wywołać infekcję gojących się ran. Osuszanie ich za pomocą ręcznika, a nawet suszarki także okaże się pomocne. Od pielęgniarek lub położnej kobieta dowie się także, w jaki sposób łagodzić ból krocza i jaką pozycję wybrać, by była w tej sytuacji najwygodniejsza i łagodziła jego napięcie czy szczypanie, co w pierwszych dniach po zabiegu jest nieuniknione.

Pobyt w szpitalu po cesarskim cięciu

Pobyt w szpitalu po cesarskim cięciu trochę się przedłuża. Zwykle trwa tydzień, podczas które matka zostaje poddana wielu zabiegom pielęgnacyjnym. Przede wszystkim podaje się jej środki łagodzące ból. Nacięcie powłok brzusznych wymaga założenia wielu szwów, co wiążę się z bólem i ograniczeniem ruchów kobiety. Nie jest ona w stanie sama zajmować się dzieckiem, dlatego personel medyczny przejmuje większość jej obowiązków. Przez pierwsze 24 godziny po porodzie matka ma założony cewnik do pęcherza moczowego. Jest on konieczny, ponieważ znajduje się ona jeszcze pod wpływem znieczulenia zewnątrzoponowego, co wiąże się z brakiem potrzeby oddawania moczu. W przypadku cesarskiego cięcia zostaje także pobrana krew, w celu sprawdzenia ilości czerwonych krwinek i wykluczenia anemii. Stosuje są również leki zapobiegające zakrzepom krwi w żyłach. Powrót do sprawności po takim porodzie wymaga czasu i dużego samozaparcia. Wprawdzie ból odczuwa się jeszcze długo po nim, jednak kobieta może wstać z łóżka już następnego dnia. Oczywiście powinien towarzyszyć jej ktoś z personelu. Pierwsze kroki mogą być trochę niepewne, ze względu na gojące się szwy, ale już po kilku dniach ból osłabnie, a stan zdrowia ustabilizuje się. Działanie układu trawiennego będzie wracało do normy nieco wolniej niż zwykle. Młoda mama powinna szczególnie o siebie dbać, nie dźwigać ciężkich przedmiotów i nie przemęczać się, by szwy mogły szybko się zagoić.

Odpoczynek po porodzie

Po porodzie każda kobieta wymaga troskliwej opieki. Należy zapewnić jej solidne, bogate z składniki odżywcze posiłki, a przede wszystkim spokojny sen i odpoczynek. Pobyt na oddziale można w pełni wykorzystać na powrót do zdrowia. Niektóre placówki oferują możliwość pozostawienia dziecka w osobnej sali, aby matka mogła odpocząć przez kilka nocy lub w ciągu dnia. To całkowicie indywidualny wybór, który w wielu przypadkach pozwala nabrać sił przed zmierzeniem się z trudami macierzyństwa. Gdy kobieta nie chce oddalać się od dziecka, może uczestniczyć w opiece nad nim, pamiętając także o własnym zdrowiu. Poród jest przeżyciem bardzo męczącym, dlatego odpoczynek po nim musi być solidny. Z tego względu warto na razie zrezygnować z przyjmowania tabunów ludzi, którzy chcą koniecznie zobaczyć twój skarb. Na to jeszcze przyjdzie odpowiedni czas. Nie należy godzić się na częste wizyty, ponieważ sama obecność personelu medycznego będzie dla was wystarczającym przerywnikiem. Warto ten czas spędzić tylko we trójkę (mama, tata i dziecko), w intymnej atmosferze, której na pewno będzie wam brakowało przez pierwszy okres pobytu w domu. Na pewno każdy będzie chciał zobaczyć waszego maluszka! Pamiętaj, droga mamo, że okres po porodzie, to czas na to, żebyś powróciła do zdrowia i odzyskała utracone siły. Odpoczynek, odpoczynek i jeszcze raz odpoczynek – tego potrzebujesz aktualnie najbardziej!

Opieka nad matką wcale nie kończy się na kilka dni po porodzie. Nadal będzie ona pod obserwacją, tylko mniej baczną. Jeszcze przez jakiś czas musi uczęszczać na wizyty kontrolne do ginekologa, który oceni stan narządów rodnych, sprawdzi czy wycofały się zmiany ciążowe i wszystko wróciło do stanu sprzed niej. Takie wizyty będą także okazją do uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania, a także do rozmowy na temat antykoncepcji. Zatem – warto je dobrze zaplanować!