Oszczędzamy! Czyli jak zmniejszyć wydatki mamy?

Oszczędzanie nabrało w ostatnich latach ogromnego znaczenia. Kryzys gospodarczy, coraz większe zadłużenie ludzi, kredyty… Gdy pojawia się dziecko wydatki znacznie wzrastają.Podziel się na


Na szczęście, żeby ograniczyć niepotrzebnie wydane pieniądze nie trzeba codziennie jeść chińskich zupek. Wystarczy racjonalnie podejść do kwestii przychodów i wydatków. Przedstawiamy kilka rad jak mamy mogą w prosty sposób wprowadzić takie zasady w życie.

Kupuj przez Internet

Być może słyszałaś to już milion razy, ale nie bez powodu. Zakupy przez Internet są w wielu przypadkach naprawdę tańsze. Jeśli boisz się zostać oszukana pamiętaj, że transakcja przez Internet to taki sam zakup, jak w zwyczajnym sklepie. Sprzedającego obowiązują pewne zasady. Gdy nie jesteś pewna zawsze możesz zwrócić się o pomoc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wystarczy zadzwonić na infolinię i przedstawić swój problem. Kupowanie w e-sklepach czy serwisach aukcyjnych opłaca się ponieważ często możesz natknąć się na promocje, okazje lub producentów, którzy tylko w ten sposób prowadzą działalność – nie znajdziesz ich w galeriach handlowych. Tymczasem wiele takich firm oferuje towar po niższej cenie, lecz w bardzo dobrej jakości. Możesz w ten sposób kupić wszelkie przedmioty dla malucha. Przed zakupem sprawdź jednak opinie o sprzedającym, np. na forach internetowych.

Rób zakupy z głową

Tańsze nie znaczy gorsze. Sklepy oferujące towary tylko lub głównie pod własną marką albo te uważane powszechnie za tanie nie są wcale gorsze od droższych. Bez obaw możesz zaopatrywać się w tańsze zamienniki. Często płacisz bowiem za markę, a nie za sam produkt. Musisz jednak pamiętać o głównej zasadzie świadomych zakupów – czytaniu składu. Kupowanie z głową to także planowanie. Najlepiej ustalić jeden dzień w tygodniu przeznaczony na duże zakupy. Wcześniej trzeba przygotować listę. Trzymając się jej, unikniemy kupowania niepotrzebnych produktów pod wpływem emocji. Mając zapas jedzenia na cały tydzień nie będzie nas kusiło aby dokupić coś niepotrzebnego. Mądry konsument wie także, iż „promocje” czy „okazje” w sklepach bardzo rzadko przynoszą faktyczną korzyść. Trzeba podchodzić do nich sceptycznie, gdyż niestety często chodzi w nich o oszukanie klienta.

Nie bój się secondhandów

Secondhandy mogą być kopalnią świetnych ubrań – jeśli tylko potrafisz się w nich poruszać. Nie jest to jednak wiedza tajemna i już po kilku eskapadach na pewno odkryjesz w sobie instynkt łowcy. Poszukaj najlepszych secondhandów w okolicy i zaglądaj do nich raz na pewien czas. To świetny sposób na zdobycie ładnych, markowych i przede wszystkim
tanich ubrań.

A może eko?

Ekorodzicielstwo staje się obecnie modne ze względu na swoją filozofię. Warto jednak przyjrzeć się także jego stronie ekonomicznej. Nie musisz od razu zostawać eko mamą, możesz jedynie zainspirować się pewnymi „oszczędnościowymi”rozwiązaniami, który ten model wychowania proponuje. Oto one:

  • Do mycia dziecka można używać tylko wody i mleka mamy, a zamiast pudrów – mąki ziemniaczanej lub także swojego mleka.
  • Żywienie powinno opierać się na produktach sezonowych i nieprzetworzonych, czyli najczęściej przygotowywanych samodzielnie.
  • Zamiast pieluszek jednorazowych wybierz te wielokrotnego użytku.
  • Należy uczyć dziecko, że jednorazowość jest zła – dlatego wykorzystujemy używane zabawki i ubrania.
  • Co tylko można trzeba zrobić samodzielnie – upiec chleb, zrobić zabawkę, wyhodować warzywa we własnym ogródku.