Otyłość i jej konsekwencje dla kobiet w ciąży

Otyłość nie zawsze jest konsekwencją diety. Kłopoty z masą ciała mogą być także skutkiem ubocznym chorób Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą kobiety otyłej?

otyła przyszła mama z mężczyzną


Podziel się na


Otyłość od dawna nie jest już uważana jedynie za problem z utrzymaniem właściwej wagi. To choroba, która pociąga za sobą szereg innych dolegliwości i ma daleko idące konsekwencje zdrowotne. W tak wyjątkowym stanie, jakim jest ciąża, również nie jest bez znaczenia. Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą kobiety otyłej?

Duży problem

Otyłość nie zawsze jest konsekwencją nieumiarkowania w spożywaniu pokarmów. Choć jest to jej najczęstszy powód, kłopoty z masą ciała mogą być także skutkiem ubocznym chorób (np. zaburzeń metabolicznych), przyjmowania leków bądź pojawić się w życiu wraz z… narodzinami (otyłość nabyta). W przeważającej mierze nie tylko jednak mamy nad nią kontrolę, ale i sami decydujemy o tym, czy drobna nadwyżka kilogramów, wynikająca z podjadania, nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej, przerodzi się w poważny problem zdrowotny.

Planowanie ciąży jest z pewnością dobrą motywacją zarówno dla działań profilaktycznych, jak i walki z już istniejącą otyłością. Co jednak, gdy dziecko jest już w drodze, a my drżymy, czy nasza masa ciała nie zaszkodzi maleństwu? Jest się czego bać?

Wielka radość, wielkie niebezpieczeństwo

Ciąża jest rewolucją i wielkim wyzwaniem dla organizmu. Lekarze już na etapie kontrolnych wizyt ginekologicznych zalecają kobietom szczególnie zatroszczyć się o dietę i stan swojego zdrowia już na etapie podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Wszystko to ma na celu przygotowanie organizmu do przyjęcia nowego życia i zapewnienie przyszłej mamie i dziecku jak najlepszych warunków zdrowotnych. Kiedy w grę wchodzą choroby, rzecz komplikuje się podwójnie.

Każda stała dolegliwość i choroba przewlekła to nie tylko konieczność jeszcze bardziej wnikliwej kontroli ciąży, ale też ryzyko powstania komplikacji w rozwoju płodu i zagrożeń dla zdrowia ciężarnej. Otyła przyszła mama jest w szczególności narażona na:

  • żylaki i choroby naczyń żylnych;
  • cukrzycę ciążową;
  • słabą wydolność oddechową;
  • problemy żołądkowo-jelitowe;
  • nadciśnienie i jego powikłania (stan przedrzucawkowy, rzucawka ciążowa);
  • infekcje dróg moczowych;
  • bóle kręgosłupa, nóg i stawów.
otyła przyszła mama z mężczyzną

Poród wysokiego ryzyka

Bardzo często wskazaniem do cesarskiego cięcia u kobiet otyłych – szczególnie tych chorujących na cukrzycę ciążową – jest duża masa ciała dziecka (makrosomia).

Otyłość nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, ale dolegliwości nią wywołane – już tak. Lekarze dla bezpieczeństwa matki i dziecka właśnie z uwagi na ryzyko komplikacji okołoporodowych decydują się najczęściej na operacyjne rozwiązanie ciąży. Stopień trudności samej operacji również jest inny niż w przypadku „zwykłej” cesarki. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy podbrzusza może stanowić problem w wykonaniu cięcia i przedostaniu się do macicy. Ponadto, wskutek zaburzonych proporcji czynników krzepnięcia, kobieta otyła podczas porodu traci dużo krwi, a to pociąga za sobą często konieczność przeprowadzenia transfuzji.

otyła przyszła mama z mężczyzną

Połóg

Problematyczny w przypadku otyłości jest także połóg. U kobiet o dużej masie ciała rana pooperacyjna może goić się wolniej niż u ich szczuplejszych koleżanek i jest bardziej podatna na zakażenia. Podobnie macica – wskutek niezbilansowanej gospodarki hormonalnej – obkurcza się w słabszym tempie i wymaga farmakologicznego „wsparcia”. Zwiększa się także ryzyko stanów zapalnych śluzówki macicy i okolic intymnych, a z uwagi na zmniejszoną produkcję prolaktyny mogą wystąpić zaburzenia laktacji.

Z uwagi na zagrożenia i ryzyko powikłań okołoporodowych kobietom zmagającym się z otyłością zaleca się poddanie się kuracjom odchudzającym jeszcze przed planowaną ciążą. Spodziewając się dziecka zaś przyszłe mamy z nadwyżką kilogramów nie powinny przytyć więcej niż 9 kg.