Podawanie lekarstw dziecku może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli maluch nie jest zbyt chętny do przyjmowania leków. Oto kilka wskazówek, które pomogą!
Syropy, kropelki, czopki – można znaleźć w apteczce każdego niemowlaka już od pierwszych miesięcy jego życia. Mimo to, dawkowanie ich maleństwu nastręcza, zwłaszcza młodym rodzicom, wiele problemów i dodatkowego stresu. Dziecko wierci się i płacze, gdy aplikujesz mu kropelki do oczu? Paraliżuje cię strach, że smyk zakrztusi się podczas podawania syropu? Tylko spokojnie – choć podawanie niemowlęciu leków nie jest prostym zadaniem – przekażemy ci jak robić to właściwie.
Krople do noska i gorzki syropek…
By rozdrobnić tabletkę możesz włożyć ją pomiędzy dwie warstwy kuchennej folii i rozbić tłuczkiem do mięsa. Leki, które podajesz dziecku spełniają różne cele – jedne działają profilaktycznie, inne dawkuje się doraźnie przy przejściowych dolegliwościach, zadaniem jeszcze innych jest leczenie przeziębień, gorączek i chorób maluszka.
Wszystkie je łączy jednak jedno – trudności w ich aplikowaniu. W jaki sposób podawać niemowlakowi odpowiednie leki tak, by mu nie zaszkodzić, a sobie nie „zepsuć nerwów” i tak już bardzo nadszarpniętych chorobą szkraba? Dzięki naszemu krótkiemu instruktażowi upewnisz się, jak zaaplikować niemowlakowi lekarstwa w różnych postaciach:
Syrop, zawiesina – jak podawać dziecku
Truskawkowy, malinowy, brzoskwiniowy – mimo wielu, tak lubianych przez malucha smaków syropów, nakłonienie go do przełknięcia zalecanej dawki nie jest prostym zadaniem. Możesz podać preparat na kilka sposobów: wykorzystaj do tego celu na przykład płaską, plastikową łyżeczkę – maluchowi wygodniej będzie ją wylizać. Gdy dziecko wyrywa się i nie chce otworzyć buzi lepszym pomysłem na dawkowanie leku mogą być strzykawki lub zakraplacze, które pozwalają wstrzyknąć syrop prosto do gardełka malucha.
Pamiętaj żeby robić to jednak małymi dawkami, tak by dziecko nadążyło z przełykaniem. Zaletą tego typu aplikacji jest możliwość skierowania preparatu między dziąsła a wewnętrzną stronę języka, omijając sprytnie miejsca, gdzie zlokalizowane są kubki smakowe. Możesz również wlać dawkę leku do smoczka od butelki i pozwolić maluchowi wyssać zawartość – musisz jednak uważać, by dziecko przełknęło całą dawkę leku.
Gdy podajesz maleństwu syrop pilnuj, by w chwili połykania nie leżało na pleckach – w tej pozycji bardzo łatwo o zakrztuszenie. Jeśli próbujesz zaaplikować lek samodzielnie, możesz zawinąć dziecko w kocyk i posadzić na kolanie, tak żeby wierzgające rączki i nóżki nie utrudniały ci zanadto zadania. Najlepiej jest poprosić kogoś o pomoc – gdy jedna osoba trzyma malucha, a druga aplikuje lek wszystko przebiega sprawniej i szybciej. Podanie wody zaraz po aplikacji szybko zneutralizuje gorzki smak i uspokoi malucha.
Tabletki, kapsułki, drażetki – jak podawać dziecku
Z tabletkami należy postępować bardzo ostrożnie – prawda jest bowiem taka, że najmłodszym dzieciom nie powinno podawać się ich nawet do ssania. Większość dzieci potrafi poradzić z sobie z przełykaniem tabletek dopiero około 3 – 4 roku życia. Jeśli lekarz przepisał twojemu skarbowi tabletki dowiedz się dokładnie jak masz je podawać i czy bez szkody dla skuteczności możesz rozgnieść je na miazgę i podawać zmieszane z łyżeczką wody, lub owocową papką.
Może się zdarzyć, że maluch wypluje lub zwróci część lekarstwa. Najlepiej jest wtedy skontaktować się z lekarzem, który doradzi ci – kiedy, i czy w ogóle uzupełniać brakującą dawkę leku. Gdy chorobie towarzyszą wymioty najlepiej jest podawać tabletki maluchowi przed jedzeniem.
Kropelki – jak podawać dziecku
Kropelki do nosa, uszu i oczu malucha najlepiej ci będzie zaaplikować gdy dziecko leży. Zanim wpuścisz krople do nosa, nie tylko wtedy gdy dziecko ma katar, oczyścić jego dziurkiza pomocą gruszki z szeroką końcówką lub specjalnego aspiratora. Podczas aplikacji główka dziecka powinna być przechylona w prawo i odchylona lekko do tyłu. Przytrzymaj malca za czółko i wpuść kroplę leku do obu dziurek nosa. Niektóre preparaty wyposażone są w specjalne aplikatory, które z aptekarską precyzją odmierzają dawki leku.
Podobnie postępuje się w przypadku kropelek do uszu – trzeba tylko przekręcić główkę malucha na bok i po zakropieniu potrzymać chwilę w tej pozycji, by mieć pewność, że lek nie wypłynie. Ważne jest to by podawać krople do uszu tylko po wskazaniu takich działań przez lekarza – nigdy nie lecz dziecka w ten sposób na własną rękę!
Zakrapianie oczu malucha jest najtrudniejszym zadaniem – dobrze jest poprosić drugą osobę o pomoc w przytrzymaniu główki dziecka. Przed zabiegiem dokładnie umyj ręce. Następnie palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni delikatnie rozchyl powieki dziecka, a prawą ręką wpuścić kropelkę płynu – najlepiej w kąciku przy nosku. Uważaj jednak, aby zakraplaczem nie dotknąć gałki ocznej – nadmiar płynu wytrzyj wacikiem.
Czopki – jak podawać dziecku
W postaci czopków najczęściej podaje się maluchom leki przeciwgorączkowe (zwłaszcza gdy wymiotują) oraz środki ułatwiające wypróżnianie podczas zaparć. Aby zaaplikować czopka należy położyć dziecko na pleckach lub na boku, unieść jego pupę lub podsunąć nóżki pod brzuch, tak by dokładnie widzieć jego pośladki. Następnie delikatnie, ale stanowczo wsunąć lek (węższym końcem) i przytrzymać jeszcze chwilę w tej pozycji, tak aby czopek się nie wysunął. Nie denerwuj się podczas aplikowania leku w takiej postaci – zabieg jest bezbolesny, a niemowlę bardzo często nawet tego nie zauważa. Przed włożeniem dziecku czopka, posmaruj jego pupę odrobiną wazeliny (do kupienia w aptece). Pamiętaj tylko by nie podawać dziecku czopków podczas biegunki.
Maści, kremy – jak aplikować dziecku
Smarowanie malca maściami jest chyba najprostszym zadaniem dla rodziców. Zanim jednak zaczniesz kurację zapytaj lekarza jak należy aplikować maść na skórę: obficie, czy cienko, punktowo czy na całej powierzchni, bezpośrednio po kąpieli czy jakiś czas później. Dobrze jest też dowiedzieć się jak maść reaguje z kosmetykami do pielęgnacji i czy zlizanie go przez dziecko niczym nie grozi. Jeżeli jednak maluch bardzo broni się przed smarowaniem spróbuj delikatnie aplikować maści (np., na buzię) w czasie gdy twój aniołek słodko śpi.
Zastrzyki – jak aplikować dziecku
Niestety – choć to bolesne i stresujące przeżycie dla dziecka i rodziców – czasem nie da się go uniknąć. Zapytaj jednak lekarza czy możesz uśmierzyć ból malca znieczulającymi maściami na receptę.
Kilka ważnych rad przy podawaniu dzieciom leków:
- Podawaj maluchowi tylko leki przepisane przez lekarza i w żadnym wypadku nie aplikuj tych zaleconych komuś innemu – zwłaszcza antybiotyków. Bez konsultacji można podawać maluchowi tylko środki ziołowe ( np. herbatkę z kopru na kolkę) lub preparaty przeciwgorączkowe (paracetamol lub od 3 miesiąca życia ibuprofen);
- Sprawdź czy lek nie jest przeterminowany;
- Dokładnie czytaj i zachowuj ulotkę z opisem podawania leku. Dawki preparatu odmierzaj bardzo dokładnie – lekarz ustala je na podstawie wieku i wagi malucha. Dowiedz się również co robić, gdy dziecko wypluje lub zwymiotuje lekarstwo;
- Nie wyjmuj lekarstwa z oryginalnego opakowania – chroni go ono przed światłem;
- Nie wydłużaj i nie skracaj kuracji bez konsultacji ze specjalistą. Grozi to nawrotem choroby, przejściem przeziębienia w poważniejszą infekcję lub uodpornieniem się bakterii na antybiotyki;
- Pilnuj godziny podawania leku – od tego zależy jego skuteczność. Przy podawaniu antybiotyków należy zawsze zachować równe odstępy czasu między dawkami;
- Do popicia najlepiej podawać wodę. Inne napoje np. soki mogą osłabić działania leku, a mleko osłabia wartości bakteriobójcze antybiotyków. Nie zaleca się również rozpuszczania lub „chowania” leków w posiłkach malucha – gdy nie zje całej porcji, tym samym nie przyjmie zalecanej dawki leku. Po podanej dawce leku możesz podać dziecku smoczek do ssania – często udaje się w ten sposób sprawić, że dziecko połknie lekarstwo;
- Starsze dzieci najlepiej jest informować wcześniej o zabiegach, którym będą poddawane, być może wtedy łatwiej poddadzą się „operacji”. Po wszystkim dobrze jest malucha nagrodzić – całus, pochwała i pieszczoty powinny wynagrodzić „gorzki smak” leczenia.
Magiczne rozwiązania prosto z apteki
Podając maluchowi witaminy w kroplach lekarze najczęściej zalecają wkraplanie ich bezpośrednio na język. W przypadku niechęci malca – zapytaj lekarza czy możesz podawać krople dziecku do ssana na własnym palcu. Choć wiele lekarstw przeznaczonych dla małych pacjentów przyjemnie smakuje i ładnie pachnie, dzieci niechętnie je przyjmują. Rozdrażnienie chorego malca i stres rodziców nie pomagają sprawnie zaaplikować leków.
Z pomocą przychodzą specjalne urządzenia, które skracają czas trwania tego nieprzyjemnego dla obu stron procesu:
- Dozowniki – zazwyczaj występują w postaci łyżeczek lub strzykawek z podziałką i pozwalają precyzyjnie odmierzyć zalecaną dawkę leku. Używanie dozowników nie jest bardzo trudne. Wystarczy włożyć narzędzie do buzi dziecka na głębokość około 1,5 cm, a po wstrzyknięciu upewnić się czy maluch połknął całą porcję lekarstwa. Co więcej, niektóre z tych urządzeń wyglądają jak kolorowe zabawki.
- Smoczki z pojemniczkiem-przydatny przede wszystkim wtedy, gdy maluch nie chce przyjmować leków. Pojemniczek smoczka wypełnia się zalecaną dawką syropu, naciska tłoczek i pilnuje by miłośnik ssania wypił całą zawartość.
- Inhalatory -aparaty produkujące „mgłę” z cząsteczek leku wziewnego. Aby cała dawka lekarstwa dostała się do buzi malucha trzeba upewnić się czy ścianki inhalatora ściśle przylegają do buzi dziecka.
- Butelki do podawania leków, plastikowe łyżeczki przeznaczone dla najmniejszych buzi
Powiedz aaa… i już po strachu
Nie powinno się oczywiście podawać maleństwu leków na siłę. Niestety często jest to jedyny sposób by chory, rozdrażniony maluch przełknął zalecaną dawkę. Jeżeli twój szkrab buntuje się przeciwko leczeniu, nie złość się na niego, staraj się zachować spokój i przemawiać do niego ciepłym głosem. Otocz go czułością, a potem możliwie szybko i sprawnie zaaplikuj lekarstwo. Nie zapomnij nagrodzić dzielnego pacjenta całusem!