Pasy ciążowe

Pas ciążowy to gadżet przeznaczony dla przyszłych mam. Jego podstawową funkcją jest podtrzymywanie brzucha i pomaganie kręgosłupowi.

kobieta nosząca pas ciażowy


Podziel się na


Pas ciążowy, znany również jako pas ciążowy lub opaska ciążowa, to elastyczna opaska lub pasek noszony wokół brzucha przez kobiety w ciąży. Ma on na celu zapewnienie dodatkowego wsparcia dla brzucha. W jaki sposób pas ciążowy może przysłużyć się kobietom w ciąży i poprawić ich komfort? Kiedy warto zainteresować się natomiast pasem ortopedycznym? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Do czego służy pas ciążowy?

Pas ciążowy nie jest czymś niezbędnym dla każdego. Jednak jeśli zależy nam na wygodzie i poprawie komfortu w trakcie ciąży, można zastanowić się nad zainwestowaniem w niego. Jakie są zadania pasa ciążowego?

 • podtrzymywanie rosnącego brzucha
 • odciążanie kręgosłupa
 • zapewnienia ciepła dla brzucha i kręgosłupa
 • po porodzie szybszy powrót brzucha do stanu sprzed ciąży
 • poprawia wygląd sylwetki
 • sprawia, że ubrania lepiej leżą
 • niweluje przeciążenie ścięgien, więzadeł i mięśni pleców oraz brzucha

Pas ciążowy nie jest gadżetem obowiązkowym. Ma po prostu ułatwiać życie i poprawiać komfort przyszłej mamy. Jest w nim po prostu… wygodniej. Ile kosztuje ta przyjemność? Na pewno trzeba liczyć się z wydatkiem większym niż 100 zł, w zależności od producenta może to być około 150 zł.

Z czego jest wykonany pas ciążowy?

Pas ciążowy musi dopasowywać się do stale rosnącego brzuszka. Właśnie dlatego wykonywany jest z elastycznego, rozciągliwego, a do tego bezszwowego i oddychającego materiału. Nie jest jednorodny – z tyłu materiał musi być grubszy, aby odciążać kręgosłup i dodatkowo chronić przed chłodem, a w dolnej części i po bokach wykonany tak, aby podtrzymywać brzuch. Nie powinien podwijać się w dolnej części.

pas ciążowy

Noszenia pasa ciążowego – zagrożenia

Pas ciążowy nie może być jednak noszony cały czas. Jeśli będziemy go nadużywać, osłabimy mięśnie brzucha i grzbietu. Takie „wyręczanie” ich na dłuższą metę nie jest korzystne. Co więcej, zbyt częste i długie korzystanie z pasa może zaburzyć krążenie. Absolutnie nie wolno w nim spać.

Kiedy nosić pas ciążowy? Przede wszystkim wtedy, gdy czujemy spory dyskomfort czy ból. Warto zakładać go gdy opuszczamy domowe zacisze lub krzątamy się, choćby podczas sprzątania.

A może… ortopedyczny pas ciążowy?

Jeśli nosisz pod sercem bliźniaki, lub jesteś w ciąży z kolejnym dzieckiem, martwisz się o swoje zdrowie i pragniesz przede wszystkim odciążyć kręgosłup, warto abyś zastanowiła się nad zakupem ortopedycznego pasa ciążowego. To nie to samo co „zwykły” pas ciążowy. Jakie są jego zalety?

 • niweluje ból krzyża
 • pomaga w przypadku rwy kulszowej
 • podtrzymuje brzuch, który w przypadku ciąży mnogiej lub kolejnych ciąż jest bardziej opuszczony

Ortopedyczny pas ciążowy nie przykrywa całego brzucha. Są to pasy, które go podtrzymują, zakładane także na ramiona. Kosztuje około 120 zł.

Pas poporodowy

Pasów ciążowego i ortopedycznego nie można pomylić jednak z pasem poporodowym. Ten ostatni jest, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony dla kobiet po porodzie, które pragną:

 • poprawić kształt swojej sylwetki
 • ukryć, w ich mniemaniu nieestetyczny, pociążowy brzuszek
 • zapobiec powstaniu nowych rozstępów
 • ścisnąć mięśnie brzucha.

Taki pas wykonany jest z elastycznego materiału. Ciasno przylega do ciała i jest niewidoczny gdy założymy go pod bluzkę czy podkoszulek. Nie warto jednak liczyć na cud – sam pas nie pomoże w pozbyciu się tłuszczyku z brzucha. Nie wolno go też nosić, podobnie jak pasa ciążowego, przez cały czas.

Podsumowując, pas ciążowy może być przydatnym narzędziem dla niektórych kobiet w ciąży do zapewnienia dodatkowego wsparcia dla brzucha i zmniejszenia dyskomfortu. Jednak zawsze ważne jest konsultowanie się z profesjonalistą medycznym przed zastosowaniem jakichkolwiek nowych metod leczenia lub wspomagania zdrowia w trakcie ciąży.