Ciąża to czas wyrzeczeń i wzmożonej dbałości o organizm. Czy w czasie ciąży zrezygnować z zabiegów upiększających? Paznokcie żelowe, akrylowe i tipsy w ciąży – czy można?
Lista substancji szkodliwych w czasie ciąży jest długa. Czy w czasie ciąży należy rezygnować także z zabiegów upiększających? Czy paznokcie w ciąży żelowe lub tipsy w czasie ciąży mogą zaszkodzić dziecku? A paznokcie hybrydowe w ciąży – można czy nie? Sprawdzamy!
Paznokcie w ciąży – co mówią fakty?
Ciąża wiele zmienia w organizmie kobiety. To okres, w którym szczególnie dbamy o siebie i o dziecko. Jak wiadomo, że w tym stanie kobieta powinna zadbać o swoje ciało i duszę, bo gdy ona będzie zdrowa i szczęśliwa, maluch w brzuchu także będzie się dobrze czuł. Na poprawę humoru paniom nie będącym w ciąży zaleca się wizytę u kosmetyczki, zrelaksowanie się i oddanie specjalistom od upiększania.
A czy kobieta może poddawać się zabiegom u manicurzystki, robiąc na przykład paznokcie w ciąży?
Na internetowych forach wrze dyskusja na temat tego, Obawy dobrze prezentuje wypowiedź Saffi na forum wizażu:
Witam! Chciałabym zająć się przedłużaniem paznokci metodą żelową, jednak nie bardzo wiem czy będąc w 5 miesiącu ciąży mogę się tym zając ze względu na opary, zapach, itd. Czy nie zaszkodzę dziecku, czy to bardzo śmierdzi i czy są może produkty, jeśli tak, to jakiej firmy polecacie, które nie wydzielają nieprzyjemnego czy szkodliwego zapachu?
Jestem w 3. tygodniu ciąży. Od dawien dawna albo utwardzam moje naturalne paznokcie żelem, albo nakładam tipsy.
Problem dotyczy zarówno kobiet, które chcą sobie założyć paznokcie żelowe w ciąży lub paznokcie akrylowe w ciąży, jak i kosmetyczkom, które w czasie swojej ciąży chcą dalej pracować. Na te pytania odpowiadają same internautki, ale też specjaliści. Co więc z tymi paznokciami?
– Czy teraz – spodziewając się Maleństwa – mogę kontynuować moje paznokciowe praktyki? Czy ultrafiolet szkodzi/nie szkodzi?
Paznokcie w ciąży – czy można robić paznokcie w ciąży?
Nie stwierdzono dotychczas w żadnych prowadzonych badaniach, by paznokcie hybrydowe w ciąży czy tipsy w czasie ciąży szkodziły dziecku. To samo jeżeli chodzi o paznokcie żelowe w ciąży czy paznokcie akrylowe w ciąży.
Szkodliwe dla ciężarnych preparaty do paznokci to:
- alkohol izopropylowy (IPA, izopropanol),
- aceton,
- formaldehyd,
- toluen
- i DBP, czyli ftalan dibutylu.
Środki do pielęgnacji i zdobienia paznokci, zawierające podane substancje, są bezwzględnie zakazane. Wybieraj więc środki bezpieczne. Korzystaj wyłącznie z usług salonów i osób, co do których masz pewność, że przykładają najwyższą wagę do sterylizacji narzędzi oraz korzystają z jednorazowych pilników i wysterylizowanych narzędzi.
Paznokcie akrylowe w ciąży
Do wykonania paznokci w ciąży powinno się używać wyłącznie wysterylizowanych narzędzi i wysokiej jakości produktów wolnych od formaldehydu, toulenu oraz ftalanu dibutylu (DBP). Paznokcie akrylowe w ciąży o bezpiecznym składzie nie są niebezpieczne, podobnie jak lampy UV podczas wykonywania manicure.
Przy nakładaniu akrylu problemem może być nieprzyjemny zapach drażniący śluzówki nawet u kobiet nie będących w ciąży. Jeśli wiec kobieta w ciąży jest wrażliwa na zapachy dla własnego komfortu powinna zdecydować się na metodę żelową. Z zabiegów upiększania paznokci w ciąży nie trzeba więc rezygnować. Wystarczy poprosić o wietrzenie pomieszczenia podczas zabiegu, można również założyć maseczkę blokującą dostęp zapachów.
Czy w ciąży można robić paznokcie żelowe?
Podczas wykonywania paznokci żelowych w ciąży wydziela się niewielkie stężenie acetonu, które również nie stanowi zagrożenia. Żel o bezpiecznym składzie nie zagraża ciąży, podobnie jak działanie lampy UV podczas wykonywania manicure. Promieniowanie lampy nie wpływa na rozwój dziecka ani nie zaburza przebiegu ciąży. Przyszłe mamy mogą zatem bezpiecznie wykonywać paznokcie żelowe w ciąży, tak samo jak przed nią.
Czy w ciąży można robić tipsy?
Tipsy w czasie ciąży również można stosować. Pozostanie to bez wpływu na ciążę.
Manicure podczas porodu
W szpitalach podczas porodu stosuje się diagnostykę wczesnego wykrywania powikłań porodowych poprzez kontrolowanie stanu paznokci rodzącej. Odbywa się to poprzez obserwację ich kolorytu (czy nie blednie i sinieje) oraz przez założenie na palec pulsometru. Owo urządzenie musi dokładnie przylegać do płytki paznokcia – naturalnej, bez lakieru i innych substancji chemicznych.
Dlatego warto się upewnić w wybranym szpitalu, czy przed porodem jest wymagane usunięcie lakieru z paznokci, które wykonałyśmy w czasie ciąży.