Jak zadbać o piersi po ciąży i karmieniu, by wróciły do dawnej kondycji?
Piersi to najbardziej „eksploatowana” część ciała świeżo upieczonej mamy. Trudno się dziwić, że ich praca – choć doceniana przez maleństwo – zazwyczaj pozostawia na ich wyglądzie trwały ślad. Jak zadbać o piersi po ciąży i karmieniu, by wróciły do dawnej kondycji? Oto kilka kroków, które można podjąć w celu dbania o piersi po ciąży i karmieniu!
Piersi w ciąży – jak się zmieniają?
Piersi „odczuwają” ciążę już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu – zmiany w gruczołach piersiowych zachodzą, zanim jeszcze przyszła mama zdąży zobaczyć zaokrąglający się brzuszek. Piersi w ciąży zazwyczaj stają się bardzo wrażliwe, tkliwe, nabrzmiałe, nabierają też pełniejszych kształtów. Brodawki w ciąży ciemnieją, zwiększają się i uwypuklają, a na skórze wokół nich często pojawia się żyłkowa siateczka.
Niestety, skóra piersi nie jest przygotowana na takie zmiany – szybkie tempo powiększania się gruczołów sprawia, że włókna kolagenowe w skórze pękają, powodując rozstępy w ciąży. Z tego też względu o piersi warto, a nawet trzeba zadbać jeszcze w czasie ciąży.
Na rynku znajdziemy mnóstwo kremów i balsamów, których celem jest zapobieganie rozstępom w ciąży – można i należy z nich korzystać. Pomocne okazują się także domowe sposoby, takie jak „wodne masaże” pod prysznicem, czyli masowanie piersi na przemian ciepłą oraz zimną wodą. Ogromne znaczenie dla komfortu, ale i przyszłego wyglądu biustu ma odpowiednio dobrany biustonosz.
Laktacja – egzamin dla piersi
O ile ciąża to dla piersi wspomniana szkoła przetrwania, laktacja okazuje się dla nich swoistym egzaminem. Zazwyczaj w trzeciej dobie po porodzie piersi stają się jeszcze cięższe i bardziej nabrzmiałe, niż wcześniej – napływa do nich mleko, które od tej pory będzie ich stałym „wypełnieniem”.
Pierwsze dni, a nawet tygodnie po porodzie to dla piersi naprawdę ciężki okres – stają się swego rodzaju „przyrządem” do ćwiczeń. Maleństwo trenuje na nich przecież żucie, ssanie, przygryzanie… Przygoda z laktatorem to kolejne wyzwanie, z którym przychodzi się im zmierzyć. Niestety, z masażami trzeba teraz uważać, bo ugniatanie piersi może doprowadzić do ich zapalenia bądź zastoju pokarmu.
Także stosowanie kosmetyków ujędrniających jest nieco trudniejsze – nie możemy pozwolić, by resztki kosmetyku dostały się w okolice brodawek, a ponadto zapach preparatów ujędrniających może spowodować u dziecka niechęć do ssania.
W tym szczególnym okresie nie wolno jednak pozostawić piersi „samym sobie”. Warto dostarczać piersiom świeżego powietrza, które przyniesie ukojenie podrażnionym brodawkom (tzw. wietrzenie piersi), a kiedy zachodzi konieczność założenia biustonosza, wybrać taki, który nie tylko nie zaszkodzi, ale wręcz pomoże. Należy bezwzględnie zadbać o odpowiednią pozycję w czasie karmienia, by nie tylko dziecku, ale i mamie było w tym czasie wygodnie.
Nieszczególnie dobrym pomysłem jest pozwalanie malcowi zasypiać przy piersi – w czasie karmienia piersi warto zmieniać i nie dopuścić do zbyt długiego ssania jednej brodawki przez malucha.
Piersi po ciąży i karmieniu
Niestety, odstawienie maleństwa od piersi wcale nie oznacza, że wszystkie kłopoty z piersiami mijają jak ręką odjął. Wręcz przeciwnie – często to dopiero początek problemów. Zauważmy, że w czasie ciąży i karmienia biust prezentuje się naprawdę okazale (mimo że to, co pod stanikiem często pozostawia wiele do życzenia…). Niestety, po zakończeniu karmienia zwykle wraca do wcześniejszego rozmiaru (a czasami nawet się zmniejsza), ale nagromadzona na nim skóra – pozostaje. Tym samym, biust traci jędrność i elastyczność.
By uniknąć takich drastycznych zmian, nie należy fundować piersiom niepotrzebnych niespodzianek – maleństwo trzeba odzwyczajać od karmienia powoli i stopniowo. A kiedy już ostatecznie zakończymy przygodę z laktacją, warto poświęcić trochę uwagi wyczerpanym piersiom. Co stosować na piersi po karmieniu?
Odpowiedni stanik po ciąży
Wybierz stanik odpowiedniego rozmiaru, który zapewni odpowiednie podparcie dla piersi. Dobrze dobrany stanik pomoże zminimalizować ewentualne obciążenie i zapobiegnie opadaniu piersi.
Kosmetyki do piersi po zakończeniu karmienia piersią
Kosmetyki do piersi będą konieczne, ale zamiast wykorzystywać resztki preparatów, które pozostały ci jeszcze z okresu przed ciążą, zainwestuj w kuracje uderzeniowe, silnie skoncentrowane (najlepiej preparaty w ampułkach) – ich regularne stosowanie poprawi napięcie i elastyczność skóry (o tego rodzaju kosmetyki zapytaj w aptece).
Możesz też przetestować działanie specjalnych kremów do biustu bogatych w kompleksy napinające i ujędrniające, ale pamiętaj, by tego rodzaju kosmetyki stosować regularnie – zazwyczaj konieczne jest aplikowanie preparatów dwa razy dziennie. Zauważ, że oprócz substancji zawartych w kosmetykach, zbawiennie działanie dla skóry ma także sam masaż, jaki wykonujemy w czasie ich nakładania.
Ćwiczenia na jędrne piersi po ciąży
W powrocie piersi do dawnej kondycji pomóc mogą specjalne ćwiczenia mięśni klatki piersiowej. Kiedy mięśnie te będą mocniejsze, zdecydowanie lepiej podtrzymają piersi. Przykładowe ćwiczenie: złóż dłonie jak do modlitwy, a następnie przyciskaj je do siebie i puszczaj na zmianę. Równie skuteczne będą „damskie” pompki: uklęknij, podpierając się rękami i unieś podudzia w taki sposób, by łydki utworzyły wraz z udami literę V. Teraz zginaj ręce w łokciach, zwracając uwagę, by klatką piersiową nie dotykać podłoża.
A może masz ochotę poćwiczyć z ciężarkami? Usiądź na krześle i chwyć ciężarki, następnie unieś ramiona w bok i ugnij pod kątem prostym. Teraz złącz ciężarki przed klatką piersiową, a potem odwiedź ramiona z powrotem na boki.
Zabiegi kosmetyczne na jędrne piersi po ciąży
Po ciąży i okresie karmienia piersią piersi mogą wymagać dodatkowej uwagi i pielęgnacji. Pomocy można poszukać także w gabinecie medycyny estetycznej. Spokojnie, wcale nie mamy zamiaru namawiać cię na implanty.
Istnieje cały szereg bezpiecznych zabiegów, poprawiających kondycję biustu. Mowa o specjalnych maskach napinających skórę (np. z alg albo z gipsu kosmetycznego) czy maskach parafinowych (ciekła parafina w czasie zastygania nie tylko nawilża, ale i napina skórę). Dobre rezultaty daje masaż biustu mikroprądami – w czasie takiego zabiegu limfa pobudzana jest do szybszego krążenia, co powoduje odnowę komórek tłuszczowych.
Mezoterapia na piersi po porodzie polega na wprowadzeniu aktywnych substancji do skóry za pomocą mikronakłuwania lub iniekcji. Może to pomóc w poprawie nawilżenia skóry, redukcji blizn oraz wzmocnieniu kolagenu i elastyny. W usunięciu nieestetycznych, białych już rozstępów pomoże np. zabiegi laseroterapii, które mogą być stosowane do redukcji widocznych blizn, przebarwień czy zmarszczek na skórze piersi.
Przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych na piersiach zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą. Warto również wybierać renomowane salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej, które posiadają doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju zabiegów.
Regularne badania piersi po ciąży
Regularne badania piersi po porodzie mogą pomóc w wczesnym wykryciu ewentualnych zmian nowotworowych lub innych problemów zdrowotnych.
Pamiętaj – bycie matką nie musi oznaczać utraty kobiecości. Wręcz przeciwnie – ono jej nam dodaje! Dlatego nie wstydź się tego, że chcesz zadbać o piersi – jeden z największych atrybutów kobiecości. Jeśli ciąża i karmienie rzeczywiście je nadwerężyły, a ty w wyniku tego nie czujesz się dobrze w swojej skórze, masz pełne prawo pomóc im powrócić do wcześniejszych kształtów i rozmiaru.
Dowiedz się także: