Piersi w ciąży – ratunku, one wciąż rosną!

Nie jest wiedzą tajemną, że w ciąży piersi znacznie się powiększają. Jak zmieniają się piersi w ciąży? Dlaczego piersi w ciąży rosną?

kobieta z większymi piersiami w ciąży


Podziel się na


Tak, to prawda, że piersi mogą rosnąć w trakcie ciąży. Wzrost rozmiaru piersi jest jednym z typowych objawów ciąży i jest spowodowany zmianami hormonalnymi oraz przygotowywaniem się piersi do karmienia piersią. Jak reagować kiedy… nie chcą przestać się powiększać?

Powiększenie się piersi w ciąży to powód do radości dla tych kobiet, które na co dzień noszą mniejsze rozmiary miseczek i zgryzoty dla posiadaczek obfitego biustu. W trakcie całych dziewięciu miesięcy tej części ciała trzeba poświęcać więcej uwagi niż zazwyczaj – ciąża jest pod tym względem bardziej wymagająca niż karmienie.

Dlaczego w ciąży piersi rosną?

Co wpływa na to, że biust zwiększa swoje rozmiary kiedy kobieta zachodzi w ciążę? Odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście – hormony. Ciało przygotowuje się na ważne zadanie, jakim za kilka miesięcy będzie karmienie malucha i dostarczanie mu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, w które tak bogate jest mleko matki. Powiększa się też ilość tkanki tłuszczowej w piersiach, a przepływ krwi w organizmie zwiększa się, co powoduje dodatkowo ich tkliwość i bolesność.

Kiedy piersi w ciąży zaczynają się powiększać?

Obrzmiałość i tkliwość piersi w ciąży to jeden z pierwszych objawów ciąży. Takie zmiany można zauważyć już całkiem niedługo po zapłodnieniu. Na szczęście nie trwa to długo – po pierwszym okresie bolesności ta nieprzyjemna dolegliwość mija. Natomiast około drugiego miesiąca będą widoczne już znaczne zmiany w wielkości biustu. To wtedy miseczkę trzeba zmienić o taką na rozmiar, a nawet dwa większą.

Oprócz rozmiaru, w ciąży zmieniają się także brodawki – na początku będą tkliwe, później staną się bardziej wypukłe i ciemniejsze.

kobieta z większymi piersiami w ciąży

Moje piersi nie chcą przestać rosnąć!

Cóż, to całkiem normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Piersi rosną u większości kobiet przez cały okres ciąży, apogeum osiągając w trzecim trymestrze. To, że nie chcą przestać się powiększać nie powinno niepokoić. Jednak dyskomfort wywoływany przez ogromny i coraz większy rozmiar piersi jest zrozumiały – są ciężkie i, co tu dużo mówić, po przekroczeniu pewnej wielkości po prostu niewygodne i przeszkadzają. Dodatkowo, już po narodzinach dziecka mogą przecież nieestetycznie obwisnąć, co jest zmorą wielu kobiet. Niestety, na to, że piersi ciągle rosną nie da się nic poradzić. Tutaj działa sama natura.

Znaczne powiększenie piersi jest bardziej prawdopodobne u kobiet, które:

  • w pierwszą ciążę zaszły wcześnie;
  • mają do tego genetyczne predyspozycje;
  • sporo utyły w ciąży (wtedy ich wielkość to w dużej mierze zasługa nadprogramowych kilogramów).

Jak dbać o piersi w ciąży?

Nie do końca mamy wpływ na to, jak bardzo piersi urosną. Nie jesteśmy też w stanie zastopować ich wzrostu. Można jednak nieco ułatwić sobie życie i odpowiednio zadbać o ich komfort i wygląd. Jak?

  • kiedy biust jest już bardzo duży warto wymienić stanik na taki, który lepiej będzie go podtrzymywał – na specjalnych, szerokich ramiączkach i solidnych, dużych miseczkach obejmujących dokładnie całe piersi. Nic ma się nie „wymykać”. Taki biustonosz, stabilnie podtrzymujący piersi, będzie prawdziwym zbawieniem dla bardzo dużego biustu;
  • by zachowały jędrność można stosować naprzemiennie ciepły i zimny prysznic. Taki zabieg poprawia też krążenie;
  • warto zaopatrzyć się w oliwkę i codziennie pielęgnować z jej pomocą biust;
  • aktywność fizyczna oraz ćwiczenia na klatkę piersiową wzmocnią mięśnie podtrzymujące piersi.
kobieta z większymi piersiami w ciąży

Piersi w ciąży – to powinno zaniepokoić

Piersi warto obserwować, aby w porę wyłapać niepokojące objawy. Chodzi przede wszystkim o wszelkie guzki czy zgrubienia pod skórą. Zaalarmować powinien także ból piersi i towarzysząca mu gorączka, co może świadczyć o infekcji. Jeśli sutki są czerwone – to również znak, że należy skonsultować się z lekarzem.

Wyciek pokarmu z piersi to z kolei nic groźnego, zdarza się pod koniec ciąży, w III trymestrze. To tzw. siara, która wydziela się najczęściej w nocy. Jednak jeśli wyciek będzie zabarwiony krwią – to już niepokojący sygnał.

Jeśli wzrost rozmiaru piersi jest bolesny lub powoduje dyskomfort, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który może zalecić odpowiednie strategie radzenia sobie z dyskomfortem, takie jak noszenie dobrze dopasowanego stanika ciążowego czy stosowanie chłodnych okładów na piersi.