Pierwszy dalszy wyjazd z dzieckiem – kiedy najwcześniej?

No to w drogę! Hola, hola… nie tak szybko. Pierwszy dalszy wyjazd z małym dzieckiem to nie to samo, co spontaniczna decyzja „pojedźmy autostopem do Rzymu!”.

tata i dziecko na plaży


Podziel się na


Spis treści
1. 
Małe dziecko w podróży
2. 
Pierwsza podróż z niemowlakiem
3. 
Jak zaplanować podróż samochodem?
4. 
Maluch pierwszy raz w samolocie
5. 
Gdzie i kiedy jechać?

Planujecie podróż z maluchem? Jeśli chcecie, żeby wasz wyjazd był przyjemny i nie zamienił się w katorgę, zanim spakujecie walizki spędźcie kilka chwil z kartką papieru i długopisem.

Małe dziecko w podróży

Jeśli początek tego tekstu kogoś przestraszył – należą wam się przeprosiny. Nie o to chodziło. Jego celem było uświadomienie, że nonszalancja w przypadku podróży z dzieckiem to często, nomen omen, droga prowadząca do nikąd. Albo, bardziej adekwatnie, do bardzo dużych nerwów. Nie od razu po narodzinach dziecko gotowe jest na spędzenie wielu godzin w samolocie, samochodzie, pociągu. W takim razie… kiedy?

Pierwsza podróż z niemowlakiem

Przyjmuje się, że dolną granicą są trzy miesiące. Noworodki nie powinny podróżować. Pierwsze tygodnie życia to dla nich ciągłe oswajanie się ze światem i to już wystarczające wyzwanie. Takiemu maluszkowi ciężko będzie wytrzymać kilka godzin w samochodowym foteliku.

Samolot to osobna kwestia – loty z dziećmi, które nie ukończyły tygodnia w ogóle nie wchodzą w grę. Chodzi o układ krążenia i układ oddechowy, które w tym okresie są jeszcze za słabe, by poradzić sobie z lotem. Podróżować w ten sposób nie powinny też dzieci do ukończenia drugiego miesiąca życia. Trzeba pamiętać, że w samolocie infekcje rozprzestrzeniają się o wiele łatwiej – nie ma przewiewu świeżego powietrza, dziecko będzie więc przez kilka godzin oddychać tym samym powietrzem co reszta pasażerów.

Jeśli chodzi o pociąg i autokar, takie sposoby podróżowania oczywiście nie są zakazane, jednak zdecydowanie najmniej komfortowe, więc odradzane w przypadku podróży z małym dzieckiem.

Jak zaplanować podróż samochodem?

Co zrobić, żeby pierwsza dłuższa podróż autem była przyjemniejsza zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców?

  • Zadbajcie o dobry, bezpieczny i wygodny fotelik.
  • Przerwy na karmienie, przewijanie i „przewietrzenie się” czy ponoszenie dziecka powinny być rozplanowane mniej więcej co godzinę.
  • Temperatura w samochodzie jest bardzo ważna – nie powinno być ani za ciepło ani za gorąco, dziecko nie może podróżować ubrane w kurtkę i czapeczkę. Z drugiej strony

– klimatyzacja też nie powinna być intensywna.

  • Dziecko będzie marudne, kiedy będzie się nudzić. Warto zapewnić mu różne rozrywki i zabrać ze sobą koniecznie różne książeczki, zabawki.
  • Pod ręką dobrze mieć najpotrzebniejsze rzeczy: pieluszki, wodę, nawilżone chusteczki, matę do przewijania, kocyk.
tata i dziecko na plaży

Maluch pierwszy raz w samolocie

Samolot to już znacznie „większy kaliber” niż samochód. Rodzice zazwyczaj bardzo martwią się o komfort współpasażerów. Nie ma się co oszukiwać – dziecko płaczące przez całe trzy godziny lotu nie jest tym, o czym marzy każdy udający się w podróż. Ale też – nie jest niczym dziwnym ani godnym ogromnego potępienia. Szczególnie przykrym dla dziecka doświadczeniem, podczas którego może zacząć marudzić i płakać, jest start i lądowanie. Uszy się zatykają, a nawet i wielu dorosłych określa te dwa momenty mianem najgorszych podczas całej podróży. Żeby uchronić dziecko przed zatkaniem uszu i odwrócić czymś jego uwagę możesz zacząć go karmić. Przełykanie bardzo pomaga.

Podczas podróży dobrze jest też mieć ze sobą podręczną torbę z wszystkimi potrzebnymi gadżetami, jak zabawki, kocyk, butelka, pieluchy, chusteczki, być może też poduszka dla malucha… Jeśli niemowlak jest karmiony piersią nie trzeba się wstydzić – można to zrobić dyskretnie, a to z pewnością pomoże dziecku lepiej znieść lot. Poczuje się bezpiecznie.

tata i dziecko w nosidle na moście

Gdzie i kiedy jechać?

Jeśli w grę wchodzi podróż z naprawdę małym dzieckiem, nie liczy się tylko to jak dotrzeć na miejsce, ale także to, gdzie znajduje się ów cel. Pierwsza podróż z dzieckiem to pewnego rodzaju test. Trzeba sprawdzić jak będzie reagowało na nowe otoczenie, podróż. Spodoba mu się, czy może okaże niespecjalny entuzjazm dla wspólnego wypadu z rodzicami. Warto wybrać więc na początek w miarę spokojne miejsce. Raczej nie powinny to być góry ze względu na zmianę ciśnienia i nieco inny klimat. Jeśli maluch jest alergikiem trzeba wziąć to pod uwagę także i ten fakt.

Jeśli chodzi o podróże zagraniczne – najlepiej zachować ostrożność. Zatłoczone i głośne kurorty mogą nie być najlepszym wyborem, podobnie jak miejsca, w których panuje bardzo duży upał. W takim klimacie maluch tylko się zmęczy.