Podróż z dzieckiem wymaga jednak znacznie lepszej organizacji i planowania. Warto zacząć od podstaw, czyli – paszportu i dowodu.
Paszport czy dowód?
Dziecko, by wyjechać za granicę, bezwzględnie potrzebuje dokumentu. Mimo, że ma może dopiero niecały roczek, ze leci z rodzicami i jest od nich całkowicie zależne. To obywatel kraju i obowiązują je pewne zasady. Odpowiedź na pytanie zadane wyżej jest na szczęście prosta, bo w przypadku dziecka zasady są identyczne jak te dla osób dorosłych. Jeśli to wyjazd na teren Unii Europejskiej – będzie potrzebny dowód albo paszport. W przypadku podróży poza UE – uznawany jest wyłącznie paszport.
Wyrobienie paszportu dla dziecka
Paszport dla dziecka do 13. roku życia ważny jest przez 5 lat, natomiast dla dzieci w wieku 13-17, 10 lat. Wniosek o paszport mogą złożyć rodzice lub opiekunowie prawni. Co ważne, maluch do ukończenia 12. roku życia nie musi być obecny przy składaniu wniosku. Od starszego dziecka zostaną natomiast pobrane odciski palców. Po paszport należy zwrócić się do dowolnego biura paszportowego, złożyć wniosek i wnieść opłatę.
Aby wyrobić maluchowi paszport należy zebrać następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie paszportu (dostępny w biurze paszportowym, musi zostać podpisany przez obydwoje rodziców na miejscu);
- zdjęcie dziecka (aktualne);
- dowód wpłaty za paszport (opłaty dokonuje się w biurze paszportowym);
- jeśli dziecko miało już paszport lub dowód – należy je zabrać.
Co ważne, jeśli wniosek składa jeden rodzic, należy przynieść potwierdzoną notarialnie (lub przez konsula albo urzędnika punktu paszportowego) zgodę drugiego rodzica na wydanie dokumentu. Alternatywnie – orzeczenie sądu, że drugi rodzic nie może decydować o wydaniu paszportu dla dziecka lub sądu rodzinnego stwierdzające zgodę na wydanie paszportu. W przypadku kiedy ojciec jest nieznany – odpis aktu urodzenia. Paszport odebrać może tylko jeden z rodziców – należy wtedy zabrać ze sobą dotychczasowy paszport, jeśli dziecko wcześniej taki posiadało.
Opłaty za paszport
Za paszport dla dziecka należy zapłacić:
- dla dziecka do 5. lat, bez zniżek – 30 zł;
- dla dziecka do 5. lat, z Kartą Dużej Rodziny – 15 zł;
- dla dziecka od 5. do 13. lat, bez zniżek – 60 zł;
- dla dziecka od 5. do 13. lat, z dokumentem uprawniającym do zniżki (np. legitymacja szkolna) – 30 zł;
- dla dziecka od 5. do 13. lat, z Kartą Dużej Rodziny – 15 zł;
- dla dziecka od 13. do 17. lat, bez zniżek – 140 zł;
- dla dziecka od 13. do 17. lat, z dokumentem uprawniającym do zniżki (np. legitymacja szkolna) – 70 zł;
- dla dziecka od 13. do 17. lat, z Kartą Dużej Rodziny – 35 zł.
Wyrobienie dowodu dla dziecka
Jakie dokumenty należy mieć ze sobą?
- wniosek – wypełniony i podpisany;
- zdjęcie do dowodu;
- dowód lub paszport rodzica;
- jeśli dziecko miało wcześniej dowód lub paszport – należy wziąć te dokumenty ze sobą.
Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możemy złożyć zarówno w urzędzie jak i w Internecie, poprzez platformę ePUAP. Aby złożyć wniosek on line potrzebny jest Profil Zaufany oraz zdjęcie dziecka w wersji elektronicznej. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje jak to zrobić: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wyrob-dziecku-dowod
Dowód może odebrać nawet ten rodzic, który nie składał wniosku. Jeśli dziecko nie ma więcej niż 5 lat, nie ma obowiązku, by było obecne podczas odbioru, natomiast dziecko powyżej 5. lat musi być obecne podczas składania wniosku o wydanie dowodu. Wyrobienie dowodu nie jest płatne.