Plac zabaw w ogrodzie to doskonały sposób, żeby zachęcić dziecko do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu.
Stworzenie własnego placu zabaw w ogrodzie to świetny sposób na zapewnienie dzieciom zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak niskim kosztem stworzyć w przydomowym ogródku atrakcyjny plac zabaw dla dzieci. Oto kilka pomysłów i inspiracji na projekt DIY.
Plac zabaw niedaleko domu to nie lada skarb. A plac zabaw w przydomowym ogródku to już prawdziwy diament! Jeśli szukacie pomysłów na to, jak kreatywnie zapełnić przydomową przestrzeń dla dzieci, sprawdźcie koniecznie nasze propozycje. Większość potrzebnych elementów spokojnie znajdziecie w marketach budowalnych, a reszty warto poszukać w zalegających gdzieś po strychach i piwnicach niepotrzebnych materiałach. Gotowi? Do dzieła!
Po pierwsze huśtawka
Nie ma placu zabaw bez huśtawki. A nawet jeśli jest, to na pewno nie cieszy się taką popularnością jak ten, na którym można się porządnie pobujać. Szukając pomysłu na huśtawkę dla dziecka, weźmy pod uwagę wiek dziecka. To stosunkowo niedroga zabawka, więc kiedy malec podrośnie, spokojnie wymienimy ją na model bardziej odpowiedni dla starszaka. W sklepie znajdziemy gotowe huśtawki na stelażach lub takie, które montuje się np. do gałęzi drzewa. Z powodzeniem możemy też wykonać huśtawkę samodzielnie – wystarczy mocny sznur, kawałek solidnej deski czy opona (najlepiej kolorowa!).
Domek (niekoniecznie na drzewie)
Domek w ogrodzie (niekoniecznie na drzewie!) to chyba marzenie każdego dziecka. To miejsce, gdzie można się schować, gromadzić swoje skarby, a przede wszystkim – można się w nim bawić niezależnie od pogody. Małe domki ogrodowe, wzorowane na prawdziwych domach czy małych altankach to coraz popularniejszy element naszych ogrodów. W marketach budowlanych znajdziemy mnóstwo modeli gotowych domków drewnianych – stojących bezpośrednio na ziemi i na podwyższeniu. Ale taki domek z powodzeniem możemy też wykonać samodzielnie! Zapytajmy pociechy, czego oczekują od swojego pierwszego „lokum”, a potem – do dzieła!
Ścianka wspinaczkowa
Kolejny, coraz częstszy element miejskich placów zabaw, to ścianka wspinaczkowa. Cóż, dzieci ciągnie do wdrapywania się gdzie popadnie jeszcze zanim na dobre opanują umiejętność chodzenia. Ścianka wspinaczkowa to nie tylko świetna, ale i rozwijająca rozrywka – pozwala ćwiczyć koordynację, spryt i motorykę dużą. Nic więc dziwnego, że rodzice chętnie montują tego rodzaju atrakcje w dziecięcych pokoikach czy przydomowych ogródkach. Można zorganizować ją zarówno na wolnej ścianie (np. domu, altanki czy ogrodowego składziku), ale też jako wejście do ogrodowego domku.
I obowiązkowo – piaskownica!
Bo to po prostu kopalnia pomysłów na zabawę – i dosłownie i w przenośni. Trudno się więc dziwić, że piaskownica to jeden z najpopularniejszych elementów wyposażenia przydomowych placów zabaw. Bez wzglądu na to, na jaki model się zdecydujemy, ważne by można było ją zamykać na noc. Dobrym pomysłem jest urozmaicenie piaskownicy innym elementem, pozwalającym na kreatywną zabawę, np. kredową tablicą. A jeśli mamy więcej miejsca, ciekawym pomysłem jest ustawienie bezpośrednio przy niej niewielkiej zjeżdżalni – dzięki temu dzieci mogą bezpiecznie lądować w miękkim piasku. O ile rzecz jasna nie stoi tam akurat piękny zamek.
Błotna kuchnia
Słyszeliście o niej? Coraz częściej można ją spotkać na miejskich placach zabaw – zwłaszcza tych, pretendujących do miana naturalnych. Choć dla niektórych zapewne brzmi „groźnie”, ostatecznie okazuje się niesamowitą atrakcją, która wciąga dzieci na długie godziny. To kącik do zabawy zaaranżowany na wzór normalnej kuchni – są garnki, patelnie, łyżki, ale też wiaderka, piasek i przede wszystkim – błoto! To najbardziej ekologiczna, a jednocześnie najtańsza zabawka sensoryczna, która stymuluje kreatywność i motorykę. Miejsce nieskrępowanej zabawy – dużo brudu, ale i ogrom szczęścia. Kuchnią błotną może być krawędź piaskownicy, zwykła deska, prosty stolik czy stary regał.
A jak wyglądają wasze ogrodowe place zabaw! Podzielcie się swoimi pomysłami!
Dowiedz się także: