Plan porodu to dokument, w którym kobieta zawiera wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. Czy warto go tworzyć? Co powinien zawierać?
Plan porodu to, jak wskazuje nazwa, wytyczne i założenia dotyczące tego, w jaki sposób chcielibyśmy, żeby przebiegał nasz poród . Oczywiście wszystkiego nie da się przewidzieć, ale jest to dokument, który listuje nasze preferencje i oczekiwania. Nie jest on obowiązkowy, ale z pewnością warto go przemyśleć i stworzyć – dla ułatwienia na końcu tego artykułu zamieszczamy wzór planu porodu.
Plan porodu – co to takiego?
Plan porodu jest to dokument, w którym spisuje się wszystkie swoje wytyczne i oczekiwania dotyczące przebiegu porodu. Zwykle konsultuje się go i omawia pod koniec ciąży z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. Warto sprawdzić czy szpital, w którym planujemy poród ma własny wzór takiego planu. Jednak nawet jeśli go posiada, dokument stworzony samodzielne również musi być respektowany.
Plan porodu nie jest obowiązkowy, ale jeśli został napisany i przekazany personelowi, musi znaleźć się w dokumentacji medycznej. To bardzo istotne – jeśli na porodówce nikt nie zapyta o plan, można go po prostu wręczyć. Personel, który będzie zajmował się kobietą w czasie porodu ma obowiązek omówić z nią plan i zaproponować alternatywy, jeśli czegoś nie da się spełnić.

Przydatny czy nie?
Niezaprzeczalną zaletą pisania planu porodu jest wiedza, jaką dzięki temu zdobywamy. Nie tylko dotycząca przebiegu porodu, jego faz, ale także naszych praw i możliwości podczas porodu, o których wiele kobiet nie wie. Dokument pozwoli dowiedzieć się, czego możemy wymagać i uświadomić sobie w pełni – czego oczekujemy i jak chcemy, by nasz poród wyglądał. Plan porodu daje nam również pewną kontrolę nad wydarzeniami i jest pomocą dla położnej, która otrzyma jasne wytyczne.
Jak napisać plan porodu?
Plan porodu powinien być napisany pod koniec ciąży, kiedy mamy już pewną wiedzę i świadomość dotyczącą własnych preferencji. Powinien być konkretny i zawierać takie informacje, jak m.in.:
- preferencje co do znieczulenia, sposobów łagodzenia bólu,
- miejsce porodu i warunki,
- obecność osoby towarzyszącej,
- informacje o ochronie krocza,
- zgoda/niezgoda na wykonanie różnych zabiegów medycznych.
Wzór planu porodu
Napisanie takiego dokumentu od zera może być wyzwaniem, dlatego wzór planu porodu znajdziesz TUTAJ:





