Płaska główka dziecka a terapia kaskowa

Płaska główka dziecka to częsta przypadłość. Deformacja może się pojawić w życiu płodowym bądź dopiero po przyjściu dziecka na świat.

dziecko w łóżeczku


Podziel się na


Pamiątka z życia płodowego

W wyniku nieprawidłowego ułożenia w brzuchu, dziecko może się urodzić ze spłaszczoną główką, a deformacja ta często idzie w parze z asymetrią całego ciała malucha. Bywa jednak i tak, że dziecko rodzi się z okrągłą główką, a dopiero po kilku miesiącach można zauważyć asymetrię. Do deformacji główki dochodzi zazwyczaj w pierwszych 3 miesiącach życia. Najpowszechniejszym powodem takiej sytuacji jest pozycja malca w trakcie snu. Leżenie na plecach – mimo że najskuteczniej zapobiega zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej – może przyczyniać się właśnie do wspomnianej deformacji.

Płaska główka – jak zapobiegać?

Rodzice powinni zwracać uwagę na to, by – poza okresem drzemki i snu – dziecko spędzało jak najwięcej czasu w pozycji na brzuszku. Maluszek, który wyraźnie preferuje jedną stronę ułożenia, powinien być częściej układany oraz noszony na przeciwległym boku. Warto też ograniczać czas spędzany w fotelikach samochodowych i wszelkiego rodzaju bujaczkach. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z tzw. zespołem płaskiej główki, warto, by dziecko w miarę szybko zobaczył pediatra, który w razie potrzeby skieruje je do odpowiedniego specjalisty. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej – im starsze dziecko, tym trudniej zmienić kształt coraz twardszych kości.

Terapia kaskowa

Czasami odkształcenie ustępuje samoistnie w przeciągu kilku miesięcy, w czasie których rodzice muszą dbać jedynie o częste zmiany pozycji malucha. Bywa jednak i tak, że konieczna jest bardziej specjalistyczna pomoc. Jeśli próby przekładania dziecka i sugerowane przez lekarza ćwiczenia do 4-5 miesiąca życia nie przynoszą rezultatu, warto pomyśleć o tzw. terapii kaskowej. To metoda, pozwalająca na poprawę kształtu główki dziecka za pomocą specjalnej ortezy – kasku, wykonywanego indywidualnie dla danego dziecka. Orteza to forma wykonana z tworzywa sztucznego i specjalnej hipoalergicznej pianki. Tworzona jest na podstawie dokładnych pomiarów główki dziecka oraz zdjęć, które pozwalają na stworzenie trójwymiarowego modelu.

niemowlę siedzące przy oknie

Jak wygląda terapia kaskowa?

Dziecko przebywa w kasku przez 23 godziny na dobę. Godzina przerwy przeznaczona jest na pielęgnację główki oraz czyszczenie kasku. Dzięki zastosowaniu lekkiego tworzywa oraz ścisłemu dopasowaniu do główki dziecka, kask jest przez maluchy dobrze tolerowany, a z czasem wręcz niezauważalny. Terapia kieruje wzrost główki dziecka w odpowiedni sposób – w dobrze ukształtowanych miejscach główki kask ściśle przylega, a w miejscach spłaszczonych pozostawia przestrzeń do wzrostu. Z uwagi na to, że główka rośnie najszybciej w pierwszym półroczu życia, najlepsze efekty przynosi terapia rozpoczęta właśnie w tym okresie.

Ile trwa terapia?

Czas trwania terapii jest indywidualny – zależy od rodzaju deformacji, stopnia spłaszczenia oraz tempa wzrostu główki – szacunkowo wystarcza od 2 do 8 miesięcy. Podczas regularnych wizyt kontrolnych co 4 do 6 tygodni, kask jest szlifowany i dopasowywany do rosnącej główki, a specjalista sprawdza postępy leczenia. Po zakończeniu terapii czaszka zajmuje odpowiednią przestrzeń, a jej kształt nigdy już nie odbiega od tego, przewidzianego przez naturę. Terapia kaskowa to metoda znacznie bardziej popularna za granicą niż w naszym kraju, ale i w Polsce decyduje się na nią coraz więcej rodziców. Cena terapii jest zależna od producenta oraz kliniki prowadzącej.