Terapia kaskowa a płaska główka dziecka

Płaska główka dziecka to częsta przypadłość. Deformacja może się pojawić w życiu płodowym bądź dopiero po przyjściu dziecka na świat.

terapia kaskowa u dziecka


Podziel się na


Płaska główka dziecka to częsta przypadłość. Deformacja może się pojawić w życiu płodowym bądź dopiero po przyjściu dziecka na świat. Czy terapia kaskowa pomoże na problem płaskiej główki dziecka? Jak dobrać kask dla niemowlaka na płaska głowę? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Płaska główka u dziecka – nie tylko pamiątka z życia płodowego

W wyniku nieprawidłowego ułożenia w brzuchu, dziecko może się urodzić ze spłaszczoną główką, a deformacja ta często idzie w parze z asymetrią całego ciała malucha. Bywa jednak i tak, że dziecko rodzi się z okrągłą główką, a dopiero po kilku miesiącach można zauważyć asymetrię. Płaska główka u dziecka pojawia się zazwyczaj w pierwszych 3 miesiącach życia. Najpowszechniejszym powodem takiej sytuacji jest pozycja malca w trakcie snu. Płaska główka u niemowlaka z jednej strony może pojawić się, gdy niemowlę jest układane w łóżeczku częściej na jednym boku. Płaska główka z tyłu u niemowląt może zaś pojawić się, gdy maluch więcej czasu spędza leżąc na plecach.

Płaska główka u dziecka – jak zapobiegać?

Jak uniknąć płaskiej główki u dziecka? Rodzice powinni zwracać uwagę na to, by – poza okresem drzemki i snu – dziecko spędzało jak najwięcej czasu w pozycji na brzuszku. Maluszek, który wyraźnie preferuje jedną stronę ułożenia, powinien być częściej układany oraz noszony na przeciwległym boku. Warto też ograniczać czas spędzany w fotelikach samochodowych i wszelkiego rodzaju bujaczkach.

Zespół płaskiej główki u dziecka to tzw. plagiocefalia u niemowlaka. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z płaską główką u dziecka, warto, by dziecko w miarę szybko zobaczył pediatra, który w razie potrzeby skieruje je do odpowiedniego specjalisty. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej – im starsze dziecko, tym trudniej zmienić kształt coraz twardszych kości. Warto wiedzieć, że plagiocefalia u rocznego dziecka nie jest wcale rzadkim zjawiskiem – trzeba zacząć działać dużo wcześniej! Jednym ze sposobów walki z tym zespołem jest terapia kaskowa!

terapia kaskowa a płaska główka dziecka

Terapia kaskowa – kask dla niemowlaka na płaską głowę

Czasami plagiocefalia, czyli płaska główka u dziecka, ustępuje samoistnie w przeciągu kilku miesięcy, w czasie których rodzice muszą dbać jedynie o częste zmiany pozycji malucha. Bywa jednak i tak, że konieczna jest bardziej specjalistyczna pomoc. Jeśli pojawia się płaska główka u 5 miesięcznego dziecka, a próby przekładania dziecka lub sugerowane przez lekarza ćwiczenia nie przynoszą rezultatu, odpowiedzią na problem może być terapia kaskowa dla dzieci.

Terapia kaskowa dla dzieci to metoda, pozwalająca na poprawę kształtu główki dziecka za pomocą specjalnej ortezy – kasku na spłaszczoną główkę, wykonywanego indywidualnie dla danego dziecka. Orteza to forma wykonana z tworzywa sztucznego i specjalnej hipoalergicznej pianki. Tworzona jest na podstawie dokładnych pomiarów płaskiej główki u dziecka oraz zdjęć, które pozwalają na stworzenie trójwymiarowego modelu. Terapia kaskowa jest stosowana nawet w przypadku płaskiej główki u 6 miesięcznego dziecka a nawet 8 miesięcznego dziecka i dzieci starszych.

Kask na spłaszczoną główkę – jak wygląda terapia kaskowa?

Terapia kaskowa dla dzieci to nic innego, jak kask na spłaszczoną główkę. Dziecko przebywa w kasku przez 23 godziny na dobę. Godzina przerwy przeznaczona jest na pielęgnację główki oraz czyszczenie kasku. Dzięki zastosowaniu lekkiego tworzywa oraz ścisłemu dopasowaniu do główki dziecka, kask na spłaszczoną główkę u niemowlaka jest przez maluchy dobrze tolerowany, a z czasem wręcz niezauważalny.

Jak działa terapia kaskowa w związku z plagiocefalią u niemowlaka? Terapia kaskowa kieruje wzrost główki dziecka w odpowiedni sposób. W dobrze ukształtowanych miejscach główki kask ściśle przylega, a w miejscach spłaszczonych pozostawia przestrzeń do wzrostu. Z uwagi na to, że główka rośnie najszybciej w pierwszym półroczu życia, najlepsze efekty terapia kaskowa przynosi właśnie w tym okresie.

terapia kaskowa niemowlaka

Ile trwa terapia kaskowa?

Czas trwania terapii kaskowej jest indywidualny – zależy od rodzaju deformacji, stopnia spłaszczenia główki niemowlaka oraz tempa wzrostu głowy – szacunkowo kask na spłaszczoną główkę wystarcza od 2 do 8 miesięcy.

Jak dobrać kask na spłaszczoną główkę? Kask jest dobierany przez lekarza. Podczas regularnych wizyt kontrolnych co 4 do 6 tygodni, kask na spłaszczoną główkę jest również szlifowany i dopasowywany do rosnącej główki, a specjalista sprawdza postępy leczenia.

Terapia kaskowa – przed i po

Po zakończeniu terapii kaskowej czaszka dziecka zajmuje odpowiednią przestrzeń, a jej kształt nie odbiega od tego, przewidzianego przez naturę. Terapia kaskowa dla dzieci to metoda znacznie bardziej popularna za granicą niż w naszym kraju, ale i w Polsce decyduje się na nią coraz więcej rodziców. Cena terapii kaskowej dla niemowlaka jest zależny od producenta kasku oraz kliniki prowadzącej leczenie.

Czy wywołuje terapia kaskowa skutki uboczne? Terapia jest dosyć uciążliwa, choć lekarze zapewniają że dziecko przyzwyczaja się do noszenia kasku dosyć szybko i w zasadzie jest to większy dyskomfort i więcej pracy dla rodziców. Kask dla niemowlaka na płaską głowę jest lekki wykonany z odpowiedniego tworzywa, przyjaznego dla skóry dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że skóra głowy pod kaskiem staje się bardziej delikatna i wrażliwa, trzeba używać odpowiednio dobranych kosmetyków dla dzieci: szamponów i maści, aby nawilżyć delikatną skórę i nie narazić jej na otarcia czy odparzenia.