Po czym poznać, że nasz pediatra nie jest dobry?

Wybór lekarza – bez względu na to, jakiego specjalisty potrzebujemy – to decyzja trudna, która wymaga wcześniejszego rozeznania i dopasowania do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

rysunek dziecka z karetką


Podziel się na


To do rodziców należy decyzja, czy w razie ewentualnych problemów ze zdrowiem dziecka udadzą się do lekarza rodzinnego czy do pediatry. Nietrudno jednak zauważyć, że dla niektórych wybór istnieje tylko z pozoru – nie każdego stać na prywatną opiekę medyczną. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na kompromis między powyższymi rozwiązaniami – korzystanie z opieki państwowej na co dzień, a z prywatnej – w wyjątkowych okolicznościach.

Jak wybrać pediatrę dla dziecka?

Przed wyborem lekarza zwykle konsultujemy się z rodziną i znajomymi, ponieważ to na ich opiniach możemy polegać – są dla nas najbardziej wiarygodne. Często znamy z opowiadań ich doświadczenia z danym lekarzem i wiemy, czy warto mu zaufać. Dobrym źródłem informacji może być także nasz ginekolog. Jeżeli powierzyliśmy jego opiece maluszka jeszcze przed narodzinami, możemy mu z pewnością zaufać także w kwestii polecenia lekarza, który będzie się nim opiekował już po porodzie.

Dobrym pomysłem może być sprawdzenie opinii o lekarzach, których bierzemy pod uwagę, w serwisach pozwalających na ocenianie specjalistów. Tam lekarz, którego oceniamy, ma własne, zweryfikowane konto, a oceniający mogą wyrazić pozytywną, negatywną bądź neutralną opinię na jego temat. Często istnieje także możliwość prywatnego skontaktowania się z osobami wystawiającymi opinie. Taki osobisty kontakt pozwoli nam sprawdzić, czy osoba rzeczywiście jest zadowolona z opieki danego lekarza oraz dopytać o istotne dla nas kwestie (np. podejście do szczepień, podawania antybiotyków, itp.)

Chociaż nie powinien być to czynnik decydujący, dla wielu rodziców ważny argument stanowi lokalizacja. Musimy wziąć pod uwagę, że poza kontrolnymi badaniami i szczepieniami, zdarzają się także sytuacje, które wymagają nagłej interwencji, a wtedy – niestety – kilometry i łatwość dojazdu mają znaczenie. Dlatego poszukiwania idealnego pediatry zacząć najlepiej od swojej przychodni rejonowej. Wiek czy płeć lekarza to czynniki drugorzędne, którymi nie warto się kierować. Znacznie ważniejsze jest wykształcenie i doświadczenie lekarza. Warto sprawdzić informacje o przebiegu jego edukacji oraz poprzednich miejscach pracy, ewentualnych kursach czy wyróżnieniach.

rysunek dziecka z karetką

Jaki powinien być?

Rodzice powinni preferować lekarza, który potrafi się przyznać do niewiedzy i w razie konieczności zleci konsultacje, niż takiego, który swoich pomyłek i omylności nie bierze w ogóle pod uwagę. Warto jednak zauważyć, że wybór danego specjalisty nie musi być decyzją ostateczną. Jeżeli zachowanie lekarza, jego podejście do dziecka, do nas samych czy też inne kwestie nam nie odpowiadają, w każdej chwili możemy zmienić go na innego. Tym bardziej, że to właśnie osobista wizyta jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dana osoba nadaje się do opieki nad naszym maluszkiem. Co o tym decyduje?

Podstawowym kryterium, poza wiedzą i doświadczeniem lekarza, które to skierowały nas do jego gabinetu, jest z pewnością podejście specjalisty do małego pacjenta i jego opiekunów – nas. Powinien on cechować się wewnętrznym spokojem, cierpliwością (zarówno dla nie zawsze spokojnego malca, jak i czasem zbyt mocno spanikowanych rodziców), wyrozumiałością dla ich niewiedzy, dociekliwości, wątpliwości czy wręcz przeciwnie – banalności zadawanych przez nich pytań. Rodzice nie powinni czuć się w gabinecie lekarza skrępowani czy lekceważeni. Ważne jest także, jak na lekarza reaguje samo dziecko – czy lekarz potrafi zbudować w gabinecie przyjazną, komfortową dla wszystkich atmosferę, czy ma dobry kontakt z małym pacjentem, a dziecko nie boi się kolejnych wizyt.

Mimo tego, że rodzice chcieliby, by lekarz, który opiekuje się ich dzieckiem, miał wszechstronną wiedzę, jest to sytuacja w istocie niemożliwa. Wiedząc o tym, powinni oni preferować lekarza, który potrafi się do owej niewiedzy przyznać i w razie konieczności zleci odpowiednie konsultacje, wypisze skierowanie czy dodatkowe badania niż takiego, który swoich pomyłek i omylności nie bierze w ogóle pod uwagę.

Dobry pediatra to taki, który jest dostępny w razie potrzeby – nawet, jeśli potrzeba ta wypływa w najmniej sprzyjającym momencie. Warto więc sprawdzić, czy specjalista umożliwia kontakt ze sobą przez całą dobę. Co więcej, poza kontaktem do siebie, lekarz powinien także udostępnić namiary na specjalistę, który zastąpi go w razie ewentualnej nieobecności.

Jaki pediatra być nie powinien?

To oczywiste, że w czasie wizyty u pediatry o objawach i dolegliwościach opowiadają rodzice. Dziecko jest zazwyczaj wystarczająco zaniepokojone całą sytuacją, dlatego też nie wymagają oni od malca dialogu z lekarzem. Choć niektórym może się to wydać paradoksem, przystanie przez lekarza na tego rodzaju formę komunikacji wcale nie jest argumentem na plus. Dobry pediatra ma świadomość tego, że jego rzeczywistym pacjentem jest samo dziecko mimo, że nie zawsze potrafi opowiedzieć o tym, co je sprowadziło do gabinetu. Powinien przywitać się zarówno z rodzicami, jak i z malcem, a rozmawiając z rodzicami utrzymywać kontakt wzrokowy z małym pacjentem. Powinien się do niego uśmiechać, a jeśli dziecko potrafi mówić, po wstępie rodziców, zapytać o dolegliwości samego zainteresowanego. Nie powinien też wydawać komend rodzicom, ale – samemu pacjentowi, np. zamiast mówić: Czy syn może się rozebrać?, powinien poprosić o to malca i wytłumaczyć, dlaczego jest to konieczne. Powinien także informować dziecko, jakie badanie i w jaki sposób będzie wykonywał.

Na natychmiastową zmianę zasługuje lekarz, który nie zachowuje wszelkich środków ostrożności i czystości w czasie badania (np. nie myje rąk, zanim zbada pacjenta). Choć niektórzy traktują to w kategoriach zalet, także szybki przebieg wizyty u lekarza – zwłaszcza pediatry – wcale nie musi być dowodem jego kompetencji. Lekarz dziecięcy powinien poświecić małemu pacjentowi co najmniej 15-20 minut, sprawdzić wszystkie ewentualności i wątpliwości. Powinien dokładnie wytłumaczyć całą sytuację zarówno rodzicom, jak i dziecku, wyjaśnić sposób podawania leków, zapytać o ewentualne nieścisłości. Absolutnie nie powinien pośpieszać rodziców, ani – samego siebie. Nie może więc przystawać na pierwszą możliwą diagnozę, ale sprawdzić wszelkie ewentualności (np. mimo podejrzenia zapalenia gardła, powinien też osłuchać płuca czy sprawdzić uszka).

Niezdecydowanie to kolejna z głównych wad lekarza. Podając dziecku lek przepisany przez specjalistę rodzic musi wiedzieć, że w ten sposób na pewno nie zaszkodzi maluchowi. Nie sprzyjają temu wątpliwości samego lekarza i pytania w stylu: A może byśmy tak podali…? Warto jeszcze dodać, że zdecydowanym minusem lekarza jest zbytnie zaufanie do antybiotyków. Oczywiście bywają sytuacje, kiedy jest to najlepsze bądź wręcz jedyne rozwiązanie, ale z pewnością nie każda do podobnych należy.