Oto, na co warto zwrócić uwagę i co zbadać, by na start zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę i jej zdrowy przebieg.
Planujecie powiększenie rodziny? Zadbajcie wcześniej o kilka ważnych kwestii, aby ze spokojem móc rozpocząć starania! Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, co zbadać i jakie działania podjąć, by na start zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę i jej zdrowy przebieg.
Oczywiście nie jest powiedziane, że bez przygotowań i planowania nie można szybko zajść w ciążę, a następnie przeżyć bezproblemowo kolejnych dziewięciu miesięcy. Jest to jak najbardziej prawdopodobne, jednak wiele par woli zacząć starania o dziecko w sposób świadomy i będąc odpowiednio przygotowanymi. O czym mowa? Czym jest świadome przygotowanie do ciąży?
Świadome przygotowania do ciąży
Kwas foliowy
To absolutnie kluczowa kwestia. Najlepiej zażywać kwas foliowy i/lub metylofolian nawet pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Kwas foliowy chroni dziecko przed wystąpieniem wrodzonych wad rozwojowych, np. wad cewy nerwowej i układu nerwowego.
Wizyta u ginekologa
Przed rozpoczęciem starań absolutnie warto umówić się na wizytę do ginekologa. Nie tylko zasugeruje on, co jeszcze będzie wskazane przed ciążą, ale wykona ważne badania, jak USG narządu rodnego czy cytologię, USG piersi. Warto mieć aktualne wyniki tych badań planując rozpoczęcie starań o dziecko.
Sprawdzenie tarczycy
Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto występują obecnie coraz częściej. Wielu lekarzy rutynowo zleca badanie poziomu TSH, ale warto o sprawdzeniu go pamiętać szczególnie przed rozpoczęciem starań o dziecko. Norma dla kobiet starających się o dziecko to maksymalnie 2,5.
Sprawdzenie przeciwciał ospy wietrznej i różyczki
Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie tego jeszcze przed ciążą. To „dziecięce choroby zakaźne”, które, jeśli kobieta zachoruje w ciąży, mogą mieć niekorzystny wpływ na jej przebieg. Na szczęście zwykle ospę przechodzimy w wieku kilku lat, a na różyczkę większa część osób jest szczepiona w dzieciństwie.
Wizyta u dentysty
Przegląd stomatologiczny wydaje się z pozoru zupełnie niezwiązany ze staraniami o dziecko, ale nic bardziej mylnego. Wizyta u dentysty jeszcze przed zajściem w ciążę to bardzo ważna kwestia. Próchnica i problemy z zębami mogą powodować komplikacje w czasie ciąży.
Kontrola stylu życia
Za wysoka lub za niska waga, palenie papierosów, częste picie alkoholu, zła dieta, brak aktywności fizycznej, a także nieprawidłowe wyniki badań lub brak badań profilaktycznych – to wszystko może utrudnić starania o dziecko, dlatego warto wcześniej przyjrzeć się swojemu stylowi życia.
Ustalenie dni płodnych i długości cyklu
To oczywiście podstawa planowania ciąży – wiedza na temat długości i regularności cyklu, ewentualnych objawów owulacji. Nasz kalkulator dni płodnych obliczy najbliższy okres czasu (grupę dni), w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Należy jednak pamiętać, że jest on jedynie prawdopodobny, ponieważ długość cyklu menstruacyjnego u każdej kobiety może być różna, a on sam przebiegać nieco inaczej (zwłaszcza, jeżeli chodzi o moment owulacji). Przeziębienie, stan zapalny, zmiany klimatyczne czy stres mogą zaburzyć regularność cyklu.