Połóg to okres wymagający, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jako czas szczególny, jest obarczony pewnymi zakazami. Czego nie powinno się robić w połogu?
Połóg to okres zaczynający się po porodzie i trwający około 6 tygodni. To czas niezwykle wymagający, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ciało „wraca” do stanu sprzed ciąży, goją się rany, rozkręca laktacja, a nierzadko dotyka także „baby blues”. Jako czas szczególny, połóg jest obarczony pewnymi zakazami. Czego nie powinno się robić podczas połogu?
Czego nie powinno się robić w połogu?
Połóg to niezwykle wymagający okres i warto stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich odnośnie tego, co w tym czasie jest zakazane, a co – odwrotnie, zalecane i warte do zastosowania.
Oto, czego nie powinno się robić w połogu:
- współżyć;
- wprowadzać czegokolwiek do pochwy, np. tamponów, chyba że są to leki przepisane przez lekarza;
- uprawiać intensywnie sportu, dźwigać ciężkich przedmiotów, nadwyrężać się fizycznie (spacery są wskazane, nie chodzi też o to, aby cały okres leżeć);
- ćwiczyć mięśni brzucha;
- chodzić na basen, zażywać kąpieli w wannie;
- zaniedbać higieny krocza (szczególnie ważne w tym okresie jest dbanie o to, by te okolice były suche i czyste);
- odchudzać się (nie wolno stosować diet niskokalorycznych odchudzających);
- wstrzymywać wypróżnień (pierwszym okresie mogą sprawiać ból, ale są ważne).
To, czego robić nie warto, to z kolei – brać na siebie wszystkich obowiązków i obwiniać się o przeżywane emocje. Nie warto także nakładać na siebie presji jak najszybszego powrotu do formy sprzed ciąży – to wymaga czasu. Ważne jest traktowanie swojego ciała z szacunkiem i pozwolenie sobie na przeżywanie zmian, jakie przechodzą nasze ciało i psychika.
Zakazy – połóg po cesarskim cięciu
Jeśli chodzi o połóg po cesarskim cięciu, ogólne zalecenia będą w większości takie same. W przypadku cesarskiego cięcia – kluczowa będzie pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu. Po porodzie miejsce nacięcia zostaje przykryte opatrunkiem, którego nie wolno zamaczać, dlatego należy szczególnie uważać np. podczas kąpieli. Zazwyczaj opatrunek zmienia się po upływie doby, zaś od trzeciej doby po zabiegu można już kąpać się pod prysznicem. Po zdjęciu opatrunku i szwów (zaleca się, by rana pozostawała odkryta, co przyspiesza gojenie) należy dbać, aby rana nie uległa jakiemukolwiek zabrudzeniu i nie doszło do zakażenia. Warto również nosić przewiewną bieliznę, która nie podrażni blizny.
Połóg to wymagający okres
Z medycznego punktu widzenia połóg trwa 6 tygodni. W tym czasie ciało intensywnie się regeneruje i próbuje wrócić do stanu sprzed ciąży – chodzi m.in. o układ krwionośny oraz macicę, która oczyszcza się i zmniejsza do swoich „standardowych” rozmiarów. Sześć tygodni to okres umowny – każda z nas jest inna i każda potrzebuje na powrót do siebie innego czasu.