Płody w położeniu główkowym rodzą się na ogół drogami natury. Artykuł eksperta lek. med. Witolda Kłosińskiego.
Warianty ułożenia główkowego
Przy takim ułożeniu Twojego dziecka wyróżniamy dwie jego odmiany:
- z grzbietem po lewej stronie mamy;
- z grzbietem po stronie prawej.
Częścią przodującą (a więc tą, która zostanie urodzona jako pierwsza) jest główka. Poród taki jest najszybszy, najbezpieczniejszy zarówno dla mamy, jak i dla dziecka oraz najmniej bolesny. W trakcie porodu przy ułożeniu główkowym dochodzi do czterech podstawowych zwrotów główki. Pierwszym zwrotem jest przygięcie główki do klatki piersiowej. Następnie rotacja o 45 stopni (twarz dziecka skierowana jest ku kości krzyżowej). Po urodzeniu główki zostaje ona odgięta – jest to trzeci jej zwrot. Wreszcie czwarty zwrot główki to kolejna rotacja o 45 stopni, tak, że twarz dziecka kieruje się do powierzchni wewnętrznej jednego z matczynych ud.
Statystyka
Punktem prowadzącym w trakcie porodu jest w znacznej ilości przypadków potylica niemowlaka. Sytuacja taka ma miejsce w 97% porodów główkowych. W pozostałych 3% punktem prowadzącym może być bródka, twarz lub czoło (te przypadki gorzej rokują).
Podsumowanie
Ogromna większość porodów odbywa się bez interwencji lekarskiej, a jedynie pod opieką położnej. Jest to związane z tym, że w znacznej przewadze płody ułożone są prawidłowo, a więc podłużnie, z główką jako częścią przodującą. Dodatkowo większość kobiet ma miednice o budowie odpowiadającej wielkości i ułożeniu płodu. Poród przebiega szybko i sprawnie, i mama może bardzo szybko cieszyć się obecnością swojego maleństwa na świecie.
Autor: lek. med. Witold Kłosiński