Pomysły na zabawy sensoryczne dla dzieci

Zabawy sensoryczne dla dzieci – przykłady. Sprawdź, co dają zabawy sensoryczne dla dzieci!

co to są zabawy sensoryczne?


Podziel się na


Zabawy sensoryczne dla dzieci praktycznie nic nie kosztują – można wykorzystać do nich przedmioty i produkty spożywcze, które znajdziemy we własnej kuchni. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych propozycji zabaw sensorycznych dla dzieci. Sprawdźcie, co dają zabawy sensoryczne!

Zabawy sensoryczne dla dzieci – co to są zabawy sensoryczne?

By zrozumieć, czym są zabawy sensoryczne dla dzieci i jaki jest ich sens, trzeba na początek uświadomić sobie, czym jest integracja sensoryczna. To zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców dostarczanych z otoczenia zewnętrznego i z własnego ciała poprzez zmysły. Integracja sensoryczna jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala dziecku zrozumieć, jak funkcjonuje świat, który je otacza oraz nadać odpowiedni sens atakującym je zewsząd bodźcom.

Sensoryczne zabawy dla dzieci mają na celu dostarczać różnego rodzaju bodźców. Na spokojnie, w bezpiecznym środowisku i w „kontrolowanych warunkach”. Bodźców, które stymulują jego zmysły, umożliwiając ich rozwój oraz poszerzają zakres doznań dziecka. To właśnie zabawy sensoryczne dla dzieci pomagają ukształtować prawidłową integrację sensoryczną, która jest tak ważna do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu.

Skoro już wiesz, po co zabawy sensoryczne są zalecane dzieciom, teraz czas w końcu się pobawić! Poniżej przedstawiamy kilka zabaw, które z powodzeniem możecie zaproponować dziecku.

zabawy sensoryczne

Zabawy z piaskiem kinetycznym

Też tęsknicie za piaskownicą, w której Wasze dziecko potrafiło się godzinami bawić? Przesypywać, ugniatać, budować, lepić i tarzać się w najlepsze? Nic straconego! Z nieocenionych właściwości sensorycznych piasku można korzystać nawet  w domu i również zimą.

Wystarczy, że zaopatrzymy się w tzw. piasek kinetyczny, który niejako łączy w sobie właściwości plasteliny i piasku – jest sypki, a jednocześnie elastyczny. Doskonale się klei i nie rozsypuje, pozwalając stworzyć wspaniałe piaskowe  budowle nawet pośrodku salonu.

Piasek kinetyczny możemy też zrobić samodzielnie, a potrzebujemy do tego tylko dwóch składników:

  • mąki kukurydzianej
  • oleju spożywczego
  • ewentualnie barwnika spożywczego do uzyskania ulubionego koloru – może to być również np. sok z buraka.

Jak zrobić piasek kinetyczny w domu?

Robiąc większą ilość piasku, należy utrzymywać stałą proporcję oleju do mąki 3:4. Do miski wlewamy olej i dosypujemy mąki. Mieszamy wszystko dokładnie, by olej nie oddzielił się od mąki. Piasek jest gotowy, gdy ściśnięty w dłoni dobrze się lepi i pozwala uzyskać trwały kształt (po otwarciu dłoni).

Obrazki z kolorowej soli – sensoryczne zabawy dla dzieci

Inne zabawy dla dzieci – sensoryczne obrazki z soli! Słyszeliście o piaskowych malowankach? To zabawa polegająca na odsłanianiu kolejno poszczególnych elementów obrazka, tak by odkryć klejącą powierzchnię. Odsłonięte już elementy posypuje się piaskiem w różnych kolorach, tworząc tym samym efektowną ilustrację. Nie jest to jednak najtańsza zabawa, ponieważ za zestaw pozwalający stworzyć dwa obrazki zapłacimy co najmniej 10 zł.

Na szczęście podobną zabawę możemy zorganizować w domu praktycznie za darmo. Czego potrzebujemy do zrobienia kolorowej soli do malowania?

  • soli kuchennej
  • kredy w różnych kolorach

Sól wsypujemy do różnych pojemniczków, a następnie mieszamy kawałkiem kolorowej kredy. W czasie mieszania powstaje pył, który zabarwia sól. Następnie drukujemy kilka „pustych” obrazków, których mnóstwo znajdziemy w internecie (wpisując np. malowanki do druku), smarujemy je klejem i posypujemy poszczególne elementy różnymi kolorami soli.

Zabawy z makaronem

Suchy makaron to prawdziwa kopalnia pomysłów na kreatywną zabawę! Dziesiątki kształtów i kolorów (makaron możemy pomalować), z których można stworzyć niesamowite obrazki, ozdoby, dekoracje, instrumenty. Makaron można też segregować, przesypywać, liczyć, nawlekać na sznurek. I nie musi on być żółty! Makaron możemy zabarwić na różne kolory!

Jak zabarwić makaron do zabawy sensorycznej dla dzieci? Do tego celu nie potrzebujemy nawet barwnika spożywczego. Wystarczy, że do kilku kubeczków wlejemy ciepłą wodę, a następnie włożymy do niej kawałek bibuły. Kiedy woda się zabarwi, wrzucamy na kilka minut makaron. Po uzyskaniu pożądanego koloru wykładamy makaron na ręcznik papierowy lub ściereczkę do wyschnięcia. Już samo barwienie makaronu to wspaniała zabawa!

sensoryczne zabawy dla dzieci

Zabawy dla dzieci – sensoryczne pudło ze skarbami

Kolejny przykład na sensoryczne zabawy dla dzieci to pudełko ze skarbami. Potrzebujemy dużego kartonowego pudełka, do którego wrzucamy skarby.

Co to może być?

Wszystko, co znajdziemy w domu! Najlepiej, żeby przedmioty miały różne kształty i faktury, a także wydawały różne dźwięki (np. szelest, grzechotanie itp.).

Do pudełka ze skarbami możemy wrzucić:

  • zabawki
  • piłeczki
  • gumowe figurki
  • łyżeczki
  • kasztany
  • szyszki
  • skrawki tkanin
  • kawałki folii bąbelkowej
  • kawałki filcu i bibuły

Zadaniem malucha jest dotykanie przedmiotu i próba odgadnięcia, co to takiego, a także opisania swoich wrażeń:

  1. Czy to jest miękkie czy twarde?
  2. Czy to jest gładkie czy chropowate?
  3. Jaki to ma kształt?
  4. A może to pachnie?
  5. Prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów!

Rysowanie na sypkiej tablicy

Na dużej tacy, stolnicy kuchennej albo blaszce do pieczenia (to chyba najlepszy wybór, bo ciemne, kontrastowe tło pozwoli stworzyć bardziej widoczne rysunki) rozsypujemy kaszę mannę, mąkę lub inny sypki produkt dostępny w naszej kuchni (sól, cukier puder). Tablica sensoryczna gotowa! Teraz czas na zabawę sensoryczną dla dzieci!

Pokazujemy malcowi, że przesuwając palcem po powierzchni tacy możemy tworzyć niesamowite rysunki! Możemy także dać dziecku foremki do odbijania kształtów albo pokazać, jak stworzyć obrazek, obsypując mąką/kaszą położony na suchym miejscu tablicy przedmiot (po podniesieniu przedmiotu na tablicy zostanie jego kształt). Obrazki możemy zetrzeć jednym ruchem ręki, choć pewnie czasami będzie trochę szkoda!

co dają zabawy sensoryczne!

Ścieżka sensoryczna

Sensoryczne zabawy dla dzieci tego typu wymagają już większego przygotowania, ale naprawdę warto zaproponować je dziecku. Polegają na utworzeniu swego rodzaju ścieżki sensorycznej.

Na podłodze układamy trasę składającą się z powierzchni o różnych fakturach, jak np. papier, bibuła, wełna, tacki z ryżem, kaszą, makaronem czy kamyczkami. Zadaniem (a raczej uciechą!) dziecka jest spacerowanie po ścieżce bosymi stopami. Za pierwszym razem możemy poprosić dziecko, aby odgadło, po czym właśnie spaceruje.

Rozmaite faktury stymulują zmysł dotyku, różnokolorowe materiały pobudzają zmysł wzroku, a dźwięki wydawane podczas chodzenia stymulują zmysł słuchu. Jeśli nie chcemy za każdym razem tworzyć ścieżki od nowa, możemy przygotować sobie swego rodzaju gotowce. Do niepotrzebnych już poszewek na poduszki wsypujemy różnego rodzaju wypełnienie, np.:

  • groch,
  • ryż,
  • kasza,
  • guziki,
  • rozdrobniony styropian itp.

i wyjmujemy w razie potrzeby.

Zabawy sensoryczne praktycznie nic nie kosztują – można wykorzystać do nich przedmioty i produkty spożywcze, które znajdziemy we własnej kuchni. Niezwykle tanie, a przy tym – niezwykle cenne! A że potem trzeba trochę posprzątać…? Sprzątanie to także doskonała zabawa sensoryczna dla dzieci!

Dowiedz się także: